Tomoyuki Yamashita

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tomoyuki Yamashita
Yamashita.jpg
General Tomoyuki Yamashita
Takma adı "Malaya Kaplanı"
Doğum 8 Kasım 1885
Kōchi ili, Japon İmparatorluğu
Ölüm 23 Şubat 1946 (60 yaşında)
Los Baños, Filipinler
Bağlılığı  Japonya
Hizmet dalı  Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri
Hizmet yılları 1905-1945
Rütbesi General
Komuta ettiği IJA 4. Tümeni, IJA 25. Ordu, IJA 1. Ordu, IJA 14. Bölge Ordusu
Savaşları/Çatışmaları Çin-Japon Savaşı
II. Dünya Savaşı

Tomoyuki Yamashita (山下 奉文, Yamashita Tomoyuki?) (d. 8 Kasım 1885; Kochi, Japonya - ö. 23 Şubat 1946; Manila, Filipinler), II. Dünya Savaşı sırasında Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri'nde general. Savaş sırasında İngilizlerin elindeki Malay Yarımadası ve Singapur'u verilebilecek en düşük kayıp sayısıyla ele geçirmiş, bu başarısından ötürü “Malaya Kaplanı” lakabını kazanmıştır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kochi'de bir doktorun çocuğu olarak dünyaya geldi. 1905'te İmparatorluk Harp Okulu'nu, 1916'da da Harp Akademisi'ni bitirdikten sonra İmparatorluk Ordusu Karargâhı'nda göreve başladı. 1919-22 arasında Bern ve Berlin'de askeri ataşe yardımcılığı görevinde bulundu. Daha sonra Avusturya elçiliğinde askeri ataşelik, ardından da İmparatorluk Ordusu'na bağlı araştırma ve soruşturma bölümünde yöneticilik yaptı. Zamanla hava kuvvetlerindeki en yüksek rütbeli general durumuna geldi.

Japonya'nın Çin ile sorunlarını bitirmesi ve ABD ile Birleşik Krallık'la barışçıl ilişkilerinin devam etmesini savunuyordu. Bu görüşleri nedeniyle Japonya'nın işgali altındaki Kuzey Çin'de önemsiz bir göreve atandı. 1938-40 arasında Mançurya'da Çinli asilerle savaşan İmparatorluk Ordusu 4. Bölüğünün komutanlığını yaptı. Aralık 1940'ta gizli bir askeri görevle İtalya ve Almanya'ya gitti.

Japon İmparatorluğu 25. Ordu komutanı Korgeneral Tomoyuki Yamashita Britanya Malaya Ordusu komutanı Korgeneral Percival arasında teslim için görüşme (Singapur, 15 Şubat 1942)

Kasım 1941'de, 25. Ordu'nun komutanlığına getirildi. 8 Aralık 1941'de Japon işgali altındaki Fransız Hindiçini üzerinden İngiliz Malayası'nın işgalini başlattı. 15 Şubat 1942'de Singapur'un işgaliyle tamamlanan bu başarılı harekat sonunda 30.000 Japon askeri yaklaşık üçte bir kayıpla toplam 130.000 İngiliz, Hint ve Avustralyalı askerlerden oluşan bir askeri gücü teslim almayı başardı. İngiltere'nin askeri tarihindeki bu en büyük ve utanç verici teslimiyetin mimarı olan Yamashita “Malaya Kaplanı” lakabını aldı.

Daha sonra da Filipinler'de bölge komutanlığına atandı. Bu dönemde savaş ganimeti olarak toplandığı iddia edilen hazine Yamashita'nın altınları adıyla halen gündemdeki yerini korumakta ve hazine avcıları için önemli bir hedef teşkil etmektedir.

ABD kuvvetlerinin Filipinler'e çıkmasını önleyememesi sonuçta Japon ordusunun Güneydoğu Asya'da yenilgiye uğramasına yol açtı. Manila'da savaş suçlusu olarak yargılanarak ölüm cezasına çarptırıldı ve asıldı.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ana Britannica, Cilt 32, s. 85