Tolagnaro

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tolagnaro
Tôlan̈aro
Şehir
Şehirden bir görünüm
Madagaskar üzerinde Tolagnaro
Tolagnaro
Tolagnaro
Tolagnaro'nun Madagaskar'daki konumu
ÜlkeMadagaskar Madagaskar
BölgeAnosy
Nüfus
 (2013)
 • Kent
49,100

Tolagnaro ya da kullanılan bir diğer adı ile Tôlan̈aro, Afrika kıtasına bağlı ada konumunda olan Madagaskar devletinde bir şehirdir.

Şehir ülkenin güney kesiminde Anosy bölgesi içerisinde yer almaktadır. Şehirde 2013 tahmini verilerine göre 49.100 nüfus yaşamaktadır.[1] Tolagnaro ülkenin başkenti Antananarivo'unu güneyinde yer almaktadır.

Şehrin yer aldığı bölge tarihte ilk olarak 1504 yılında Portekizli denizciler tarafından keşfedilmiş. Bu bölgede konaklayan denizciler buraya 1527 yılına kadar kalacak olan bir kale inşa etmişlerdir. Söz konusu Portekizli denizcilerin buradan zorla kovulmaları sonucu Avrupalı denizciler bir müddet buraya uğramamıştır. 1624 yılında Société française de l'Orient önderliğinde buraya göç eden bir grup Fransız, ilk önceleri Fort Flacourt adını verdikleri ancak kısa bir süre sonra adını Fort-Dauphin olarak değiştirdikleri bir kale inşa etmişlerdir. Bu yerleşim yeri de yerliler tarafından 1674 yılında yıkılarak Fransızlar adadan kovulmuştur. Yaşanan bu olaydan sonra Fransa birkaç kez daha yerleşim yeri kurmayı denese de başarılı olamamış ve bölge uzun süre yabancılara kapalı kalmıştır. Fransa'nın adayı 1885/1886 döneminde ilhak ederek sömürge bölgesi yapması neticesinde bölgeye de yerleşim yeri oluşturulmuş, 1897 yılından ülkenin bağımsızlığına kazandığı 1960 yılına kadar da Fransa Tolagnaro'da askeri bir üs merkezi oluşturulmuştur.[2]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tolagnaro nüfus bilgileri". 23 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2015. 
  2. ^ "Tolagnaro tarihi hakkında bilgiler". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]