Tippecanoe Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tippecanoe Muharebesi
Tecumseh'in Savaşı
1812 Savaşı
Tippecanoe.jpg
Yerlilerin son bir hamleyle dağılmasının tasviri
(Alonzo Chappel, 1879 dolaylarında)
Tarih7 Kasım 1811
Bölge
Gününmüz Battle Ground, Indiana yakında
Sonuç Amerika Birleşik Devletleri'nin zaferi
Taraflar
Tecumseh'in Konfederasyonu Amerika Birleşik Devletleri
Komutanlar ve liderler
Tenskwatawa William Henry Harrison
Güçler
500–700 savaşçı 250 piyade,
90 süvari,
700 milis
Kayıplar
36–50 ölü,
70–80 yaralı
62 ölü,
126 yaralı

Tippecanoe Muharebesi, 7 Kasım 1811 tarihinde Indiana Toprakları(en:Indiana Territory) Valisi William Henry Harrison kumandasındaki Birleşik Devletler kuvvetleri ve Shawnee kabilesinin lideri Tecumseh ile bağlantılı Kızılderili savaşçılar arasında yapılan bir muharebedir. Tecumseh ve kardeşi Tenskwatawa ("Peygamber"), ABD'nin yerli topraklarına yayılmasına karşı çıkan çeşitli Kızılderili kabilelerden oluşan bir konfederasyonun liderleriydiler. Gerilim ve şiddet arttıkça, Vali Harrison konfederasyonun Prophetstown'daki merkezini dağıtmak için yaklaşık 1.000 kişilik bir orduyla Tippecanoe ve Wabash nehirlerinin birleştiği noktaya yürüdü.

Harrison'un ordusu geldiğinde, henüz Birleşik Devletler'e güçle karşı gelecek durumda olmayan Tecumseh müttefik toplamak için uzaktaydı. Ruhani bir lider olan ama asker olmayan Tenskwatawa baştaydı. Harrison, 6 Kasım tarihinde Prophetstown yakınlarında kamp kurdu ve ertesi gün Tenskwatawa ile bir görüşme ayarladı. Ertesi sabah erkenden, Prophetstown savaşçıları Harrison'un ordusuna saldırdı. Sayıca fazla olan savaşçıların saldırısı sürpriz olsa da, Harrison ve adamları iki saatten fazla süre boyunca mevkilerini korudular. Yerliler, cephanelerinin azalması sonucunda geri püskürtüldüler. Çatışmanın ardından Yerliler Prophetstown'ı terk etti. Harrison'un askerleri ise kenti yaktıktan sonra evlerine döndü.

Prophetstown'u yok etme hedefinde başarılı olan Harrison, önemli bir zafer kazandığını ilan etti. Harrison'a verilen "Tippecanoe" lakabı, ABD Başkanı seçildiği 1840 seçimleri sırasında "Tippecanoe and Tyler too" adlı şarkıyla popüler oldu. Fakat Harrison'un bazı çağdaşları yanı sıra, sonraki bazı tarihçiler seferin büyük bir başarı olup olmadığı konusunda şüpheleri arttırdı. Yenilgi Tecumseh'in konfederasyonu için bir gerileme teşkil etse de, Prophetstown Yerliler tarafından yeniden inşa edildi. Sınır bölgelerindeki şiddet ise muharebeden sonra daha da arttı.