İçeriğe atla

Tecumseh

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tecumseh
Tecumseh'in 1848'de çizilen bir betimlemesi
DoğumMart 1768
Scioto ırmağı, Chillicothe Ohio yakınlarında
Ölüm5 Ekim, 1813 (45 yaşında)
Moravian of the Thames
(günümüzün Chatham-Kent, Ontario'su yakınlarında)
MilliyetShawnee

Tecumseh (Mart 1768 - 5 Ekim 1813), Tecumseh Savaşı ve 1812 Savaşı sırasında Birleşik Devletler'e karşı savaşan Kızılderili konfederasyonun ve Şavnilerin şefi. Tecumtha veya Tekamthi olarak da bilinirdi.

Amerikan Bağımsızlık Savaşı ve Kuzeybatı Kızılderili Savaşı döneminde Ohio Bölgesi'nde çatışmaların arasında yetişti. Erkek kardeşi Tenskwatawa, kabilelerin atalarının yaşam tarzına dönüşünü savunan bir dini liderdi. Öğretilerinin etkisiyle etrafında büyük bir konfederasyon oluştu. Geliştirdiği dini doktrinin sınırdaki beyaz yerleşimcilerle aralarında anlaşmazlıklara yol açması, grubun daha da kuzeye taşınmasına ve 1808'de Prophetstown, Indiana'ya yerleşmesine neden oldu.

Tecumseh, daha aktif bir rol alarak toprak satın alma anlaşmalarının feshedilmesi için Vali William Henry Harrison ile karşı karşıya geldi. Konfederasyonun, Birleşik Devletler'in güneyine doğru yayılması için girişimlerde bulundu fakat yokluğu sırasında kardeşi Tenskwatawa 1818 Tippecanoe Çatışması'nda yenilgiye uğradı. 1812 Savaşı sırasında Tecumseh ve konfederasyonu Kanada'da Britanya ile ittifak kurdu ve Fort Detroit'in ele geçirilmesinde önemli rol aldı. Amerikalılar, Harrison'un liderliğinde bir karşı saldırı başlattılar ve Thames Muharebesi'nde Tecumseh'i ölü ele geçirdiler.