Tidore Sultanlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sultan Saifuddin'in Kraków'daki Czartoryski Müzesi'ndeki resmi

Tidore Sultanlığı (Endonezce: Kesultanan Tidore, bazen Kerajaan Tidore), baharat ticareti için Ternate Sultanlığı'na karşı mücadele eden Güneydoğu Asya'daki bir sultanlıktır.

Tidore Sultanlığı; güney Halmahera, Burun, Ambon ve Yeni Gine'yi kontrol etti. 1605'te komşu Ternate ile savaş çıktı. Tidore, Portekiz ile ittifak kurarken, Ternate, Hollandalı tüccarlarla ittifak yapmıştı.

1663'te İspanyolların Tidore ve Ternate'den çekilmesinden önce Tidore, bölgedeki bağımsız krallıklardan biri oldu ve Hollanda Doğu Hindistan Şirketi'nin hakimiyetine karşı direndi. Özellikle Sultan Saifuddin (1657-1689) döneminde Hollanda Şirketine karşı başarılı olundu.[1]

Tidore, on sekizinci yüzyılın sonuna kadar sık sık Hollanda'nın müdahalesine maaruz kaldıysada bağımsız bir krallık olarak kalmayı başardı. Ternate gibi, Tidore'de Hollanda'nın baharat programında önemli bir payı vardı. Sultanlık, Hollanda'nın kendi topraklarını kullanmasını izin vermişti. Bu durum Tidore'yi yoksullaştırmış ve çevrede kontrol ettiği yerlerde gücü zayıflamıştı. Çünkü Hollanda'nın programı, baharat tekeli güçlendirmek amacıyla yapılmıştı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Margaret Makepeace, ‘Middleton, Sir Henry (d. 1613)’, Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press, 2004; online edn, Jan 2008