Thorvald Stauning

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Thorvald Stauning, 1920

Thorvald August Marinus Stauning (d. 26 Ekim 1873, Kopenhag – ö. 3 Mayıs 1942), Danimarka'nın ilk sosyal demokratik Başbakanıydı. 1924'ten 1926'ya, tekrar 1929'dan 1942'deki ölümüne kadar Başbakanlık yaptı.

Stauning'in öncülüğünde, Danimarka, diğer Batı Avrupa ülkeleri gibi, bir sosyal refah devleti geliştirdi[1] ve Sosyal Demokrasi konusundaki tutkularının birçoğu, yaşamı boyunca kontrolünün ötesindeki olaylarla, ciddi zamanlardaki yollarla liderliğini engelledi. Yirminci yüzyılın Danimarkalı devlet adamlarının en hayranları arasında durmak.

Grönland'da geniş bir dağ silsiles Stauning Alpleri adını almıştır.[2]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Stauning'in ikinci hükûmet kabinesi, Danimarka’nın Nazi işgali olan Weserübung Harekâtı sırasında, 9 Nisan 1940’da başladı. Kabine, Thorvald Stauning III. Kabinesi olarak adlandırılan tüm siyasi partileri içerecek şekilde genişletildi. Nazi işgal altındaki ülkelerin diğer pek çok hükûmetinin aksine, Danimarka Kralı X. Christian ve hükûmeti orduya ve deniz kuvvetlerine savaşmayı bırakmalarını emretti ve işgal altındaki ülkelerinde kalmayı seçtiler. Nazi yıllarının Danimarka'da Hitler'in kontrolü altındaki diğer ülkelere göre daha yumuşak olmasına katkıda bulunduğuna inanılıyor. Stauning, 1942'de, Nazi egemen bir Avrupa'da sosyal demokrasinin geleceği konusunda derin bir depresyondan dolayı öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Flora, Peter (16 Nisan 1986). "Growth to Limits: The Western European Welfare States Since World War II". Walter de Gruyter. 29 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2018 – Google Books vasıtasıyla. 
  2. ^ "Catalogue of place names in northern East Greenland". Geological Survey of Denmark. 13 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2016.