İçeriğe atla

Jens Christian Christensen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jens Christian Christensen

Jens Christian Christensen (21 Kasım 1856 – 19 Aralık 1930), Çoğunlukla J.C. Christensen olarak adlandırılan ve telaffuz edilen Danimarkalı bir politikacı. 1900 ve 1920 yılları arasındaki en önemli Danimarkalı politik figürü kabul edilir.

Christensen, bir Batı Jylland köylü ailesi olarak dünyaya geldi ve bir sürü çocuk olarak başladı ve erken yaşta siyasete katıldı. 1895 yılında Venstre Reform Partisi'ni kurana dek Danimarka Liberal Partisi üyesiydi. Daha sonraki yıllarda muhalefeti son sağa karşı başarılı bir şekilde ve adil bir şekilde yönetti ve 1901 parlamenterizmin zaferi ile sonuçlandı. J. H. Deuntzer'in ilk Sol kabinesinde Christensen, köy okul sisteminde reformlar başlatarak, Cultus Bakanı ve hükûmetin güçlü adamıydı. Yerel seçimlerden yerel siyasete bahis oynamış ve savunma sorununu çözmeye çalışmıştır. Ayrıca, radikalleri dışlayan ılımlı liberallerle yeniden uzlaşma yolunda ilk adımları attı. Buna ek olarak, Nisan 1907'de devlet işsizlik yardımı için devlet katkılarını kabul eden bir kanun kabul edildi.

1908'deki Alberti skandalı düşüşüne ve durumunun zayıflamasına yol açtı, ancak partisinin hala ikinci Carl Theodor Zahle kabinesine 1916-1918 yıllarında katıldığı lider oldu. 1920-1922 yıllarında son kez bakanlık yapıp iki yıl sonra siyasetten ayrıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]