Thomas Reiter

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Thomas Arthur Reiter (d. 23 Mayıs 1958, Frankfurt, Batı Almanya) emekli bir Avrupalı astronottur ve Alman Hava Kuvvetleri'nde Tuğgeneral [1] olup şu anda Avrupa Uzay Ajansı'nda ESA Kurumlar Arası Koordinatör ve Genel Müdür Danışmanı olarak çalışmaktadır (ESA). Uzayda toplam süre bakımından en iyi 25 astronottan biriydi. Eşi ve iki oğluyla birlikte Aşağı Saksonya'da Oldenburg yakınlarında yaşıyor.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

1977'de Neu-Isenburg'daki Goethe Lisesi'nden mezun oldu 1982'de Reiter, Münih Bundeswehr Üniversitesi'nden havacılık ve uzay mühendisliği diplomasını aldı . 2010 yılında üniversite ona fahri doktora derecesi verdi. Pilotluk eğitimini Almanya ve Teksas'ta tamamladı.

Astronot kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mir uzay istasyonuna giden Euromir 95 / Soyuz TM-22 görevinde yerleşik mühendis olarak görev yaptı. Mir'de geçirdiği 179 gün boyunca iki EVA gerçekleştirdi ve uzay yürüyüşü yapan ilk Alman astronot oldu.

1996 ve 1997 yılları arasında Soyuz uzay aracında ek eğitim aldı ve kendisine uzaydan dönüşü sırasında üç kişilik bir Soyuz mürettebatına komuta etme hakkı veren "Soyuz Dönüş Komutanı" sertifikası verildi.

ISS görevi, Avrupa Uzay Ajansı tarafından Astrolab olarak belirlendi.[2]

8 Ağustos 2007'de Thomas Reiter, DLR'nin yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

1 Nisan 2011'den Aralık 2015'e kadar Avrupa Uzay Ajansı'nda (ESA) İnsanlı Uzay Uçuşu ve Operasyonlar Direktörü olarak tüm mürettebatlı ve mürettebatsız görev operasyonlarından sorumluydu. Buna, Avrupa Uluslararası Uzay İstasyonu unsurlarının, ESA'nın Otomatik Transfer Aracının, Avrupa Astronot Merkezinin, EAC'nin ve ESA'nın mürettebatsız misyonlarının ve yer tabanlı görev altyapısının işletilmesi ve kullanılması dahildir. Günümüzde ESA Kurumlararası Koordinatör ve Genel Müdür Danışmanı olarak çalışmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]