Thomas Bayes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Thomas Bayes
Thomas Bayes.gif
Doğum yak. 1701
Londra, İngiltere
Ölüm 7 Nisan 1761 (59 yaşında)
Tunbridge Wells, Kent, İngiltere
Milliyet İngiliz
İmza
Bayes sig.svg

Thomas Bayes (yak. 1701 - 7 Nisan 1761), kendi adını taşıyan Bayes teoremi ile bilinen İngiliz matematikçi. Edinburgh Üniversitesi'nde okudu. Hayatta iken yazdığı notlar ölümünden sonra Richard Price tarafından derlenerek yayınlandı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kesin tarih bilinmemekle birlikte 1701 yılında doğduğu tahmin edilmektedir. Thomas Bayes'in ailesi İngiltere'nin önemli Presbiteryen ailelerinden biriydi. 1719 yılında değişim kilisesine mensup olanların gidebildiği, Cambridge ve Oxford o dönemde Presbiteryenlere açık olmadığından ya da kendi seçiminden dolayı, Edinburgh Üniversitesi'nde presbiteryen vaizliği eğitimi almaya başlamıştır. 1722 yılına kadar Edinburgh'da kaldığı tahmin edilmektedir. Eğitimini tamamladıktan sonra Londra'ya dönmüştür

Bilimsel çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilimsel anlamda Newton'cu eğilimlidir. Bunun ilk kanıtları Pemberton’unun (1728) "A View of Sir Isaac Newton’s Philosophy" adlı kitabının basılmasına verdiği destekten anlaşılmaktadır. Thomas Bayes'in ilk bilimsel çalışmaları sonsuz seriler üzerinedir. Olasılık üzerine çalışmalara ilk ne zaman başladığı kesin olarak bilinmese de, Stigler (1986) Bayes'in Thomas Simpson'ın bir çalışmasını okuduktan sonra bu alanla ilgilenmeye başladığını önermektedir. Simpson (1755) büyük sayılar yasasının özel bir durumunu kanıtlamıştır.

Bayes'ın ünü onun olasılık üzerine yazılan ve 1763 yılında yayınlanan eserine dayanmaktadır. Bu eser Bayes'in ölümünden iki yıl sonra Newington Green'de vaizlik yapan arkadaşı Richard Price tarafından yayınlanmıştır. Bu eserde Bayes'in ters olasılık problemine bulduğu yanıt yer almaktadır [1]. Bayes teoreminin adı ters olasılık problemini ilk açıklayan kişi olduğu için adına atfedilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayes teoremi
Bayes ağları
Bayesci olasılık
Olasılık kuramı
Naive Bayes sınıflandırıcı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Reverend Thomas Bayes FRS- A Biography" (PDF). Institute of Mathematical Statistics. 9 Nisan 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2012.