Thiès

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Thiès
Thiès Şehir Merkezi
ÜlkeSenegal Senegal
Nüfus
 • Toplam240,152
 • Yoğunluk/km²
Zaman dilimiZD

Thiès Senegal'in üçüncü en büyük şehridir, 2005 sayımlarına göre nüfusu 240,150'dir. Thiès Dakar'ın 602 km doğusunda ve Bamako and St Louis şehirlerine bağlanan demiryolu kavşağıda bu şehirde bulunmaktadır. Thiès bir sanayi kentidir.

Thiès'de Bir pazar

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Sömürge Mimarisinden Kalıntılar

Thiès yaylası Cayor ve Baol krallıkları arasındaki ormanlık bir sınırdı ve burada kimse yaşamazdı. Fransa'nın sömürge politikası neticesinde bu yayla stratejik olarak da önem kazandı. Şehir bir askerî harekât sonrası 1864 yılında kuruldu ve büyük bir askeri üsse ev sahipliği yapmaya başladı.

Taşımacılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Thiès'de İlk başlarda Dakar-Saint Louis tren hattında (1885 yılında tamamlandı) basit bir durak vardı, 1923 yılında Dakar - Nijer demiryolu hattının tamamlanmasıyla önemli bir durak haline geldi. Tüm ulusal asfalt yollar Thies'te buluşur.

Demiryolları ticari gelişimi ve Senegal'in doğu bölgelerinden ve Mali'den göçmen işçileri şehre getirdi. Thiès'deki Demiryolu işçileri, Senegal'de işçi haklarının önemsenmesinde önemli rol oynamışlardır. 1937 ve 1947-1948 yılları arasında yaptıkları grevler Fransız Batı Afrika Kolonisi genelindeki bağımsızlık hareketlerine önemli katkılar sağlamışlardır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ticaret Odası

Thiès'de en çok bilinen endüstri ürünü kanaviçe'dir. 1966 yılında kurulan özel bir fabrikada Senegal'in en iyi sanatçıları tarafından tasarlanmış kanaviçeler üretilmektedir. Ünlü cennetin kuşları adlı kanaviçe Thiès'de üretilmiştir. Ayrıca Thiès'de bir teknik üniversite bulunmaktadır.

Şehrin başlıca tarım ürünleri pirinç, yer fıstığı, manyok, darı ve meyve dir. Şehir Senegal'in önde gelen et paketleme ve hayvan ticaret merkezlerinden birisidir.

Bugün, Thiès Cap-Vert yarımadasının gelişmekte olan bir uzantısıdır. Bu da sanayi yatırımlarını şehre çekmektedir.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]