The Next Karate Kid

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Next Karate Kid
The Next Karate Kid
The Next Karate Kid film posteri
Yönetmen Christopher Cain
Yapımcı Jerry Weintraub
Yazar Mark Lee
Uyarlama Characters created
Robert Mark Kamen
Oyuncular Noriyuki "Pat" Morita
Hilary Swank
Michael Ironside
Müzik Bill Conti
Görüntü yönetmeni László Kovács
Kurgu Ronald Roose
Dağıtıcı Columbia Pictures
Çıkış tarih(ler)i 9 Eylül 1994 (1994-09-09)
Süre 107 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe $12 milyon
Hasılat $15.8 milyon
Önceki film Karate Kid III
Devam filmi Karate Kid (film, 2010)

The Next Karate Kid (aynı zamanda The Karate Kid Part IV olarak da bilinir), Pat Morita ve Hilary Swank'ın başrolde oynadığı 1994 Amerikan dövüş sanatları drama filmi. Karate Kid film serisinin dördüncü ve son filmidir. Christopher Cain tarafından yönetildi. Mark W. Lee tarafından senaryosu yazılmış, ve Jerry Weintraub yapımcılığında, Bill Conti tarafından müzikleri bestelenmiştir. Serideki ilk üç filmde Daniel LaRusso'yu oynanayan Ralph Macchio bu filmde yer almamıştır.

Film, 9 Eylül 1994'te gösterime girdi. Gösterimden sonra, The Next Karate Kid, kritik ve ticari bir başarısızlıktı; birçok eleştirmen oyuncuklara övgüyle söz etse de, nihayetinde filmi gereksiz gördüler.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bay Miyagi, II. Dünya Savaşı sırasında 442. Alay Savaş Ekibinde savaşan Japon-Amerikan askerleri için düzenlenen bir onursal gösteriye katılmak için Massachusetts, Boston'a gitmiştir. Komutanının dul eşi ve teğmen Jack Louisa Pierce ile tanışır. Pierce'in evinde, eski zamanları ve savaş hikâyelerini birbirleriyle paylaşırlar.

Miyagi, aynı zamanda, ailesinin bir araba kazasında ölmesi nedeniyle öfke sorunu ile mücadele eden genç bir kız olan Pierce'in torunu Julie (Hilary Swank) ile tanışır. Julie, Angel adını verdiği ve okulun çatısında bir güvercin kümesi içinde tuttuğu yaralı bir şahine bakmak için gizlice okulun çatısına çıkmaktadır.

Miyagi, Louisa'yı Los Angeles'taki evinde kalmaya, huzurlu ve sakin bahçenin keyfini çıkarmaya davet ederken, Boston'da Julie'nin refakatçisi olarak kalır. Julie okulda, genç bir güvenlik görevlisi ve okul güvenliği birliği olan Alpha Elite için çalışan Eric McGowen ile tanışır ve arkadaş olurlar. Birliğin başında, üyelere okul kurallarını, çoğunlukla fiziksel güç kullanarak öğreten albay Dugan bulunmaktadır. Birliğin başı olan Lider Ned (Dugan'ın en sert, en güçlü ve en saldırgan öğrencisi), Julie'yi sık sık rahatsız eder. Eric, Angel'ı öğrenir ve Julie Miyagi ile beraberken onu beslemeye söz verir.

Julie Miyagi'ye zamanla güvenmeyi öğrenir. Miyagi'nin karateyi dedesinden babasına ve ondan kendisine öğretildiğini açıklar.

Julie, Angel'ı beslemek için okula bir daha girdiğinde, Alpha Elite tarafından fark edilir ve okulda kovalanır. Julie, Ned onu bulana kadar kafeteryada saklanır. Okuldan kaçarken polis tarafından tutuklanır ve iki haftalığına Albay Dugan tarafından okula gelmesi askıya alınır. Miyagi, Julie'yi bir Budist manastıra götürerek ona gerçek karate yöntemlerini ve öfke sorunlarını nasıl kontrol edebileceğini öğretmeye başlar. Julie denge, koordinasyon, farkındalık ve tüm hayata saygı hakkında doğrudan dersler alır. Başrahip de dahil olmak üzere birçok keşişle arkadaş olur. Rahipler onun için bir doğum günü partisine ev sahipliği yapar.

Julie okula döndükten sonra Miyagi, Julie'ye kuşun yabani bölgeye geri dönmesinde yardım eder ve Angel'ın kanadını iyileşmesi için ilk filmdeki gibi ağrı kesici tekniğini kullanır. Baloya hazırlanırken Miyagi Julie'ye dans etmeyi öğretir ve ona bir elbise alır. Julie, Eric ile baloya gidier, ama Albay Dugan'ın emri altında, Alpha Elite içeri girer.

Eric Julie'yi eve götürür ve onu öper. Ned onları takip eder ve Eric'in arabanın pencerelerini bir beysbol sopasıyla kırar. Ned, Eric'i rıhtımda dövüşmeye zorlar ve Albay Dugan'da Alfa Elitine katılır. Eric'in arabasına ateş açarlar ve onu ağır bir şekilde döverlerken Eric'i Julie ve Miyagi kurtarır.

Julie, Ned'e dövüşmesi için meydan okur. Dövüş esnasında Ned, Julie'nin yüzüne kum atarak hile yaptığı zaman bile, öğrendiği karateyi kullanarak başarılı bir şekilde dövüşmeye devam eder. Julie, Ned'i mağlup eder; Albay Dugan, grubun geri kalanını kavga etmeye zorlar, ancak onlar da Julie'den korkup reddederler. Miyagi, Albay Dugan ile dövüşmek ister ve Dugan'ı döver. Film, şahin Angel'ın suyun üstünde özgürce uçmasıyla sona erer.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm iç ve dış sahneler, spor salonundaki sahne hariç, Brookline Lisesi kampüsünde çekildi. Filmden diğer sahneler ise Boston bölgesinde çekildi. Örneğin, Julie'nin evindeki sahneler yakındaki Newton'da çekilmiştir.

Serideki, Daniel LaRusso'yu canlandırdığı Ralph Macchio'yu içeren ilk üç film, Kaliforniya, Los Angeles'ta çekilmişti. Bu filmde ise Boston, Massachusetts olarak mekan değiştirilmiştir.

Bay Miyagi'nin karate eğitimine yaklaşımı da farklıdır, ancak yine de yumrukları ve vuruşları nasıl engelleyeceğini öğretmek için Julie'ya arabaları yıkatmıştır. Orijinalinde 1984 filminde Daniel, karate'nin Budist tapınaklarından geldiğini düşünüyordu; Miyagi "Sen çok fazla televizyon seyrediyor" diye bağırıyordu. Shaolin Budist tapınakları, aslında kung fu'nun kökenlerinden geldiği alanların bazılarıydı. The Next Karate Kid'de ise Miyagi, Julie'yi bir Japon manastırında eğitiyor.

Hilary Swank, gelişmiş "gösterişli" hareketleri öğrenebildiğinden ve başlangıç ​​hareketleriyle ilgili sorun yaşamış, dövüş sanatları koreografı Pat E. Johnson ona "Pembe" kemer takmıştır (Beyaz acemi, kırmızı ise bu özel tarzın hemen altında siyah olanın karışımı).

Dört filmin hepsinde, birleşme sahnesinde, Miyagi'nin Şeref Madalyası'nı taktığı tek zamandır. Şeref Madalyası, ceketin etrafına tutturulmuş, boynunun etrafındaki ipek kurdele üzerine takılır. Birleşik Devletler tarafından benzer şekilde giyilen tek madalya, aynı zamanda Liyakat Nişanı'dır.

Japonya'da yayımlanan ilk, ikinci ve üçüncü Karate Kid filmlerinin başlık değişikliklerine uygun olarak, The Next Karate Kid En İyi Çocuk 4 (ベ ス ト ・ キ ッ / 4 / Besuto kiddo 4); En büyük ve belirgin değişiklik, bu filmin çevrilmiş başlığının şimdi açıkça dizinin dördüncü olarak tanımlanmasıdır.

Thomas Ian Griffith, sonradan silinmiş bir sahnede kötü adam Terry Silver rolünde yeralmıştır ve rolünü üçüncü kez tekrarlamıştır.

Tepki[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir sonraki Karate Kid eleştirel olarak panlandı.[1] Bununla birlikte, birçok eleştirmen Hilary Swank'i oyunculuğundan dolayı övdü ancak tipik olarak Pat Morita'nın sağlam bir performans göstermesinden ötürü, franchise'daki bu gereksiz dördüncü film hakkında sunacak çok az şey bulunmaktadır. Rotten-tomatoes'te film 27 izleyicinin incelemesine dayanarak sadece % 7 oranında onay aldı.[2]

Ev medyası[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, 28 Ağustos 2001 tarihinde DVD'de gösterime girdi. Talep üzerine bir üretim Blu-ray sürümü, Sony'nin Seçim Koleksiyonunun bir parçası olarak 6 Eylül 2016'da yayınlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "'Last': A Clear Remembrance of 'Karate Kid' Past". Los Angeles Times. 12 Eylül 1994. 26 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2010. 
  2. ^ Rotten Tomatoes'ta The Next Karate Kid

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]