The Death and Life of Bobby Z

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
The Death and Life of Bobby Z
Yönetmen John Herzfeld
Senarist Don Winslow (roman)
Bob Krakower (senaryo)
Allen Lawrence (senaryo)
Oyuncular Paul Walker
Laurence Fishburne
Olivia Wilde
Jason Lewis
Joaquim de Almeida
J.R. Villarreal
Jason Flemyng
Dağıtıcı Metro-Goldwyn-Mayer
Millennium Films
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i Amerika Birleşik Devletleri 3 Mayıs 2007
Süre 97 dak.
Dil İngilizce
Almanca
Bütçe 23.000.000 $

The Death and Life of Bobby Z, diğer adıyla Bobby Z ve Let's kill Bobby Z, 2007 yılı Hollywood aksiyon filmi. Bob Krakower ve Allen Lawrence'in yazdığı ve John Herzfeld'in yönettiği filmde Paul Walker, Laurence Fishburne, Olivia Wilde ve Joaquim de Almeida rol aldı. Film içerdiği şiddet, uyuşturucu kullanımı, dil ve hafif çıplaklık nedeniyle Motion Picture Association of America'dan R aldı.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Tim Kearney, işlediği bir suç nedeniyle dördüncü kez hapse girmiştir. Orada DEA, Tim'e bir anlaşma teklif eder. Buna göre Tim, efsanevi uyuşturucu satıcısı Bobby Z'nin yerine geçecekti. Tim'e, Bobby Z'nin Tayland'da kalp krizinden öldüğü söylenir. Plana göre başta Meksikalı bir uyuşturucu kartelinin elinde tutulan bir DEA ajanını kurtarmak için Bobby Z'nin öldüğü söylenir. Federaller Tim'e, bu takasa yalnız gitmeyi kabul ederse; DEA ajanı Amerikan sınırına geçtiğinde, onun da güney sınırından kaçabileceğini söylerler.

Roman[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, Don Winslow'un 1997'de yazdığı aynı adlı romanından uyarlandı.[1] Bu roman, çeşitli gazetelerde değerlendirildi.[2][3][4][5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]