Thalasseus bergii

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Thalasseus bergii
Crested Tern Tasmania.jpg
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Charadriiformes
(Yağmur kuşları)
Familya: Sternidae
(Sumrugiller)
Cins: Thalasseus
Tür: T. bergii
İkili adlandırma
Thalasseus bergii
Lichtenstein, 1823
SternaBergiMap2.svg
Sinonimler

Sterna bergii Lichtenstein, 1823

Thalasseus bergii

Thalasseus bergii, sumrugiller (Sternidae) familyasından bir deniz kuşu türüdür. Eski Dünya'nın tropik ve subtropik kıyıları ile adalarında yoğun koloniler hâlinde yuvalanır. Tanımlanmış beş alt türü Güney Afrika'dan Hint Okyanusu boyunca Pasifik Okyanusu'nun ortasına ve Avustralya'ya kadar olan bölgede ürerler. Üreme mevsiminden sonra tüm populasyonları dağılım alanlarına yayılırlar. Thalasseus maximus ve tepeli sumru türleri ile benzerlik gösteren bu tür boyut ve gaga rengi ile diğer ki türden ayırt edilebilir.

Üst tüyleri gri, alt tüyleri beyaz, gagası sarıdır ve tepelerinde kış aylarında azalan dağınık siyah tepeliği bulunur. Yavrularının gri, kahverengi ve beyaz tüyleri çok belirgin bir görünüştedir ve palazlandıktan birkaç ay sonra bile ebeveynlerin beslemesine gereksinim duyarlar. Thalasseus cinsinin tüm üyeleri gibi denize dalarak balık avlama yoluyla beslenirler. Kur ritüelinin bir parçası olarak erkek kuşlar avladıkları balığı dişiye sunarlar.

Çeşitli koşullara oldukça kolay alışabilen bu tür balıkçı teknelerini takip ederek bunlardan denize geri atılan kullanılmayan avlarla beslenmeyi ve binaların çatısı, atık işleme merkezleri gibi sıradıiı yerlerde yuva yapmayı öğrenmiştir. Yumurtaları ve yavruları martı ve aynaklar tarafından avlanır. Balıkçılık, yumurtalarının toplanması ve avcılık gibi insan faaliyetleri de yerel olarak populasyonlarının azalmasına neden olmaktadır. Küresel olarak 500.000 bireyden fazla kararlı populasyonu ile korunma ile ilgili sorunları yoktur.