İçeriğe atla

Tetranychus urticae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tetranychus urticae
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Arthropoda
Alt şube: Chelicerata
Sınıf: Euchelicerata
Alt sınıf: Arachnida
Takım: Trombidiformes
Familya: Tetranychidae
Cins: Tetranychus
Tür: T. urticae
İkili adlandırma
Tetranychus urticae

Tetranychus urticae Tetranychidae familyasına bağlı Tetranychus cinsinde bulunan bir türdür. Genellikle zararlı olarak kabul edilen, bitkiyle beslenen bir tür mite olarak kabul edilir. Tetranychidae veya örümcek akarları ailesinin en çok bilinen üyesidir. genomu 2011'de tamamen dizilendi ve herhangi bir chelicerate'den gelen ilk genom dizisiydi.

Dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

T. urticae aslen yalnızca Avrasya'ya özgüydü, ancak bir kozmopolit dağılım elde etti.[1]

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırmızı örümcek akarları kolonisi
Kırmızı örümcek akarlarının çizimi

T. urticae son derece küçüktür, yapraklarda ve gövdelerde kırmızımsı veya yeşilimsi noktalar olarak çıplak gözle zar zor görülebilir; yetişkin dişiler yaklaşık 04 milimetre (0,16 in)* uzunluğundadır.[2] Seralar ile tropik ve ılıman bölgelerde görülebilen kırmızı örümcek akarı, yapraklar üzerinde ve altında ince bir örer.[2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Raworth DA, Gillespie DR, Roy R, Thistlewood HM (2002). "Tetranychus urticae Koch, twospotted spider mite (Acari: Tetranychidae)". Mason PG, Huber JT (Ed.). Biological Control Programmes in Canada, 1981–2000. CAB International. ss. 259-265. ISBN 978-0-85199-527-4. 
  2. ^ a b Fasulo, Thomas R.; Denmark, H. A. (December 2009). "Twospotted spider mite". Featured Creatures. University of Florida / Institute of Food and Agricultural Sciences. 4 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2011.