Tepecik, Maden

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tepecik
—  Köy  —
Elazığ
Elazığ
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elâzığ
İlçe Maden
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 310
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0424
İl plaka kodu
Posta kodu 23400
İnternet sitesi: [2]

Tepecik, Elazığ ilinin Maden ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün sınırlarını çevreleyen köyler eski ve yeni adları ile şunlardır: Gezin beldesi, tekevler(pırnos,şemik,keleşan) cumhuriyetçi(azgıler,beyran,kuban) örtülü(derekari,kund) kumyazı(cordik,genepi) kartaldere(şeyhkatil) küçükova,yeşilova(havre,mezre) köyleri ile sınırlanmıştır. Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Tepecik köyü kültürü doğu kültürünün ortak özelliklerine sahiptır. köylünün konuştuğu ana dil zazacadır.Ancak yeni nesil tarafından pek konuşulmamaktadır.çoğu maden işçisi ve çiftçi olan babanın çocukları zamanla çeşitli mesleklerde hayata atılmışlardır işte o meslekler: Başta öğretmen olmak üzere: ilköğretim müfettişi, veteriner, savcı, avukat, eczacı, doktor, milli eğitim müdürü, esnaf, mühendis, vaize, imam, yönetici, polis, hemşire, uzman çavuş, memur vs. çeşitli branşlarda yetişmiş insanlar kamu görevi yaparak hizmet etmektedir. Özellikle dini konularda kendini yetiştirmiş isimlerde mevcuttur. İlahiyat ve imam hatip mezunları çoğunluktadır.köyün 1850 yılına kadar yerlisi çok azdır.1850 den sonra göç almıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

tepecik girişi mezarlık önü

Bağlı bulunduğu Elazığ iline 60 km, Maden ilçesine 32 km, Gezin beldesine 10 km uzaklıktadır. Köy etrafı yarım ay şeklinde dağlarla çevrili bir alana kurulmuştur. Yerleşim alanı, evler bahçeli ve bahçesiz evler olarak ikiye ayrılmaktadır. Köyün ortasından çay geçmekte bu da köyü iki mahelleye bölmektedir, çay üstüne yapılan köprü ile mahalleler biribirine bağlanmaktadır. Binaların hemen hemen tamamı taş ve kerpiçtir. Ancak son zamanlarda yapılan binalar depreme dayanıklı, betonarme yapılardır. Konumu itibarıyla gelişmeye müsait merkezi bir köydür. Tepecik; Diyarbakır ile Bingöl arası yola, yani bağlar altına 2 kilometre uzaklıktadır. Tepecik, kendinden sonra gelen üç köyün geçiş yolu üzerindedir. Gidiş dönüşlü ulaşım vardır,kış hariç her mevsimde ulaşım rahattır. Ancak karın çok yağması ile birlikte zaman zaman günlerce yollar kapalı kalır. yolları asfalttır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. karasal iklimi etki alanında olan Tepecik köyünde yazları bir yayla havası hakimdir. Soğuk kaynak sularına, yazın sıcağında karpuz çatlatan sulara sahiptir. Çevre illerde kışı geçirenler Haziran ayı itibarıyla geri dönerler. Sayfiye yeri olması hasebiyle kışın 30 hane olan köy yazın 110 haneye yükselerek çok yoğun bir nüfusa sahip olmaktadır. Yaklaşık 1200 nüfusa ulaşmaktadır. Bu yoğunluk okulların açılması ile sona erer. Bu mevsim artık hasat mevsimidir. İnsanlar hasat ettiklerini toplar, tekrar şehirlere dönerler.Bazı insanlar köyün huzur ve rahatlık verici ikliminden dolayı köyde kalmayı tercih ederler.Köyün %75 i köyleri yazlık olarak kullanırken %25 i köyde kalmayı tercih eder.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tepecik Köyünden bir görünüm

Köyün ekonomisi son 20 yıl öncesine kadar tarım ve hayvancılığa dayanıyordu. Teknolojinin gelişmesiyle artık bu durum değişti. Nüfusun 1950'lerde köyden kente göç etmesiyle, köy halkı fabrikalarda yani Maden ilçesinde bulunan Bakır işletmelerinde işçi olarak çalışmaya başlamıştır. Tepecik 110 hanelik nüfusa sahiptir. Nüfusun %80 'ni yaz aylarında köye gelmektedir. Geçimini tamamen çiftçiliğe ve hayvancılığa bağlayan %10 civarıdır. Şu anda Tepecik köyü çoğunlukla kamu alanında çalışmakta ve emekli olan bir nüfusa sahiptir. Aynı zamanda tarımla uğraşan nüfus, meyve (çilek, üzüm, elma, ceviz, badem gibi) ve sebze üretimi yapmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu bulunmaktadır son derece modern bir ilkokuldur. Ancak üç derslik olduğu için ideal değildir. Oysa 8 yıllık temel eğitime cevap verecek şekilde olması gerekirdi. Yatılı bölge okulu olarak inşa edilmesi daha uygun olurdu diye düşünmekteyiz. . Köyün içme suyu şebekesi sabit, telefon hattı, camisi(minareli) de mevcuttur.23.06.2011 günü 5.4 şiddetinde bir deprem meydana geldi ve minareninin alem kısmı yıkıldı.il acil afet müdürlüğünün %98 konutun kerpiçli olması dolayısıyla hasar tespiti yaparken 21 konutun oturulamaz raporu vermesi tepkilere yolaçmıştır.Depremde alemi yıkılan cami minaresi hala yapılmadı.köy halkının beklentisi %/98 i kerpiç olan evlerin yıkılıp toki tarafından yeni konutların yapılıp sahiplerine teslim edilmesidir. yani kentsel dönüşümün sağlanmasıdır. 2008 yılı programında 3 derslik bir okul yapımına başlanılmıştır ve bitmiştir, 2008-2009 eğitim öğretim yılında hizmete girmiştir. köy okulu eğitimine ara vermeden devam etmektedir..Ancak bugün 2012-2013 öğretim yılı itibarıyla okulumuz eğitim ve öğretime kapatılmıştır.afad müdürlüğü eylül ayı itibrıyla 16 ailenin hasarlı evlerinin inşaatına başladı. 2013 yılı itibarıyla ilköğretim okulu eğitim ve öğretime kapatılmış durumdadır.

Tepecik Köyü resmlerinden...

k

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]