Çayırköy, Maden

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çayırköy
—  Köy  —
Elazığ
Elazığ
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elâzığ
İlçe Maden
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 176
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0424
İl plaka kodu
Posta kodu 23400
İnternet sitesi: [2]

Çayırköy, Elâzığ ilinin Maden ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının civar köylere nazaran ağustos ayına kadar yemyeşil kalan bitkilerin fazlalığı yemyeşil ağaçların ve küçük küçükde olsa yonca tarlaların çokluğundan ismini almıştır. Köy geçmişten günümüze kadar hep Çayırköy olarak bilinir. Yani köyün adı hiçbir zaman değişmemiştir. Maden'de ve bölgede birçok yer adı değişmesine rağmen bu köyün adı kuruluşundan beri aynıdır.Ancak köyün Merkez mahallesinin kuzeyinde kalan Sarıtaş mevkiinin güneydoğu yamacında eski bir köy yerleşim birimi varlığını korumaktadır. Ancak bu yerleşim yeri ile ilgili bilgiler efsane niteliğindedir. Genel kanaatlere göre 1915 Tehcir Kanunu ile yörenin boşaltılması ile ilgili ortaya çıkmış sosyolojik bir durum olduğu yönündedir. Yani yörenin boşaltılması ile bu yerleşim yeri harabeye dönüşmüş ve buraya 1915 sonrası Müslüman nüfus yerleşmiştir. ÇAYIRKÖY 3 mahalleden oluşan bir köydür. Bunlar Merkez Mezra Çayırköy, Meydancık (Hacan), ve Karabıyık mezrasıdır. Merkez ÇAYIRKÖY olarak bilinmektedir.Merkez mezra yani Bozolar mahallesi köyün merkez mezrasıdır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Işkın bitkisinin belki de Türkiye'de en çok yetiştiği yerdir. Karın çok olduğu yıl ışkın bitkisininde oldukça bol olacağı söylenir. Işkının birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Bu bitkinin kökünün kaynatılarak elde edilen suyunun içilmesi şeker hastalığına iyi geldiği ifade edilir. Hatta son zamlarda bazı bilim adamları kanser hastalığına da iyi geldiğini ifade eden açıklamalarda bulunmuşlardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Kış mevsimi çok soğuk geçer,kışları yoğun kar yağışlıdır. Kış boyunca köy yolunun çoğunlukla kapalı olduğu söylenebilir. Yaz mevsimleri ise oldukça serindir. Rakımı yüksek olduğundan serin hava sürekli etkisini gösterir. Rüzgar oldukça etkilidir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

1990'lı yıllara kadar yaz-kış köyde kalan aile sayısı oldukça fazla iken şu an (2013) Meydancık mezrası(Hacan) dışında kalan diğer mezralardaki aileler sadece köyü yazlık olarak kullanmaktadırlar.Yaz mevsiminde nüfus yoğunluğu oldukça artmaktadır. Her aileden yaz mevsiminde köye mevsimlik göçler olmaktadır. Ancak son yıllarda köyün nüfusu oldukça azalmıştır. Daha çok yaşlı ve emekliler köyü yazlık olarak kullanmaya başlamışlardır. 2015 genel seçimlerinde köyde toplam 81 seçmenin seçmen lisitesinde kayıtlı olduğu görülmüştür. Yani köy nüfusunun büyük çoğunluğu Elazığ merkezde ve batı illerinde ikamet etmektedir. Köy halkının tamamı Zaza olup çok iyi derecede Zazaca konuşmaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 176
1997 216

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde 1990 lı yıllara kadar yaygın bir şekilde küçük baş hayvancılık yapılmakta iken şu an köyde hayvan besiciliği tamamen bırakılmıştır. 1990 lı yıllara kadar köyde yaklaşık 2000 civarında küçük baş hayvan ve 200 civarında büyük baş hayvan varken şu an hiçbir hayvan varlığından söz edilmemektedir. Bu durum genel olarak bütün köyler ve yöre için geçerlidir. Son yıllarda arıcılığa merak salan aileler mevcuttur. Tarımsal ürünler olarak elma, ceviz, kiraz, vişne ve özellikle de çilek bolca bulunur. Maden Etibank işletmesi varlığını koruduğu zamanlarda kayısı köyün en önemli gelir kaynağı idi. Ancak işletme faaliyetinin bitmesinden sonra kayısı ağaçlarıda kuruyup yok oldu. Ayrıca köyde domates, biber gibi bostan sebzeleri bolca bulunur. Bağcılık da önemli gelir kaynaklarındandır. En önemliside rüzgar alan bir konumda olmasından dolayı özel teşebbüs tarafından köyde rüzgar enerjisi üretimi için fizibilite çalışmaları yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün [[içme suyu şebekesi varolup kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol [[asfalt degildir. Köyde elektrik vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]