İçeriğe atla

Tehlikeli madde

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Acil tıp teknisyenleri, tehlikeli madde ve toksik kirlenme durumlarında kurtarma (gri kıyafet) ve temizleme (yeşil kıyafet) tatbikatında.

Tehlikeli madde veya uluslararası kısaltmasıyla HAZMAT (İng: Hazardous material); kimyasal yapıları sebebiyle serbest kaldıkları veya hatalı kullanıldıklarında eşyalara, çevreye veya organizmalara zarar verebilen katı, sıvı ve gazlar. Radyoaktif, yanıcı, patlayıcı, aşındırıcı, yakıcı ve boğucu maddeler bu gruba girerler.

Elleçleme ve taşıma[değiştir | kaynağı değiştir]

Patlayıcılar, ısıyla veya kimyasal değişikliğe uğrayan, ısı artışı kazanarak şok dalgası oluşturan kimyasal maddelerdir.[1] Gazlar, zehirli olmaları ve kolay yanıcılıklarından dolayı tehlikelidir. Yanıcı sıvılar, parlama noktası derecesi suyun kaynama derecesinden daha düşük olduğu için yanıcı katılar sürtünme kaynaklı alev alma ihtimalinden, oksitleyici maddeler oksijen verebilirliği yüksek olduğundan ötürü taşımada sorunlar ortaya çıkarabilir. Zehirli ve bulaşıcı maddelerin solunması veya vücuda sokulması ciddi yaralanmalara hatta ölüme yol açabilir. Radyoaktif maddeler, kararsız atomların hareketleriyle ortaya çıkar.[2] Aşındırıcı maddeler, herhangi bir maddeyle temas etmeleri durumunda temas ettikleri maddeyi bozan veya parçalayan kimyevi maddelerdir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "TEMEL KİMYA DERSİ-4" (PDF). 15 Haziran 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 6 Temmuz 2024. 
  2. ^ Parlak, Yasemin (17 Nisan 2023). "Radyoaktif Maddelerin Paketlenmesi ve Güvenli Taşınması". nukleertipseminerleri.org. 15 Haziran 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2024.