Tchibo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tchibo

Tchibo, ana merkezi Almanya da bulunan kahve üreticisidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1949 yılında Max Herz ve Carl Tchilling-Hiryan(Çilingiryan) tarafından Hamburg'da, posta yoluyla kahve satışı yapmak için kuruldu. Şirketin ismi Tchilling-Hiryan ve Bohn kelimelerinin birleşmesiyle (Tchi-bo) oluşturuldu. 1952 yılında, dar bütçeler için tarifler, son moda tüyolar gibi içerikler barındıran Tchibo katoloğu aylık olarak yayınlanmaya başladı. Kuruluşundan 16 yıl sonra Tchibo, 400 tane kahve mağazasına ulaştı. Günümüzde Tchibo’nun kahve tutkusu global bir boyuta ulaşmış durumda. Tchibo, 2019 itibarıyla dünya çapında toplam 1.000’den fazla mağaza, 22.300 satış noktası ile 8 ülkede faaliyet gösteriyor. Markanın anavatanı olan Almanya’ya ile birlikte birçok Avrupa ülkesinde de, öğütülmüş ve çekirdek kahve kategorilerinde hem tonaj hem de ciro bazında en yüksek pazar payına sahip.

Tchibo, değişen temaları, kahveleri ve kahve barlarıyla benzersiz bir iş modeline sahip. Kadın giyimden erkek giyime, mobilyadan ev dekorasyon ürünlerine, spor ürünlerinden mutfak ürünlerine kadar birçok farklı ürün seçeneği ile geniş kitlelere hitap etmektedir.

Tchibo, Türkiye'deki  ilk mağazasını 2006 yılında açtı. Bugün Türkiye'de 50’ye yakın Tchibo mağazası bulunuyor. Aynı zamanda, internet mağazası ve Migros, Macrocenter ve Carrefour’lar da da  satış yapılmaktadır.

Gold Mocca[değiştir | kaynağı değiştir]

1954 yılında ilk kez satışa sunulan Gold Mocca, Almanya'da kısa bir süre içerisinde popüler hale geldi.

Bu kahvenin özelliği farklı dokuz kahvenin harmanlanması ile üretilmiş olmasıydı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]