Tchibo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tchibo
Tchibo logo.png
Tip Özel
Kuruluş 1949
Kurucu Max Herz
Carl Tchillinghiryan
Şehir Hamburg
Ülke Almanya
Hizmet bölgesi Avusturya
Çek Cumhuriyeti
İsrail
Hollanda
Polonya
Slovakya
isviçre
Türkiye
Birleşik Arap Emirlikleri
Kaynak maxingvest ag
Ana sayfa www.tchibo.com

Tchibo, ana merkezi Almanya da bulunan kahve üreticisidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1949 yılında Max Herz ve Carl Tchillinghiryan(Çilingiryan) tarafından Hamburg'da kuruldu. İkili iş hayatına öncelikle posta ile kahve satışı yaparak başladı. Şirketin ismi Tchilinghiryan ve Bohn kelimelerinin birleşiyle(Tchi-bo) oluşturuldu. 1952 yılında, dar bütçeler için tarifler, son moda tüyolar gibi içerikler barındıran Tchibo Dergisi aylık olarak yayınlanmaya başlandı. Tchibo, Starbucks ile birlikte dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biridir.

Günümüzdeki pazarlama ve satış çalışmalarında ana hatlarını hemen her hafta farklı bir ürün grubuyla devam ettirmekle beraber kahve satışı markanın en önemli ürün grubudur. Firmanın Almanya sloganı " Her hafta yeni bir dünya" şeklindedir. Tchibo faaliyetlerini 1.000'in üzerindeki mağaza sayısıyla devam ettirmektedir. Ana merkezi halen Hamburg'dadır. Tchibo markalı kahveler ABD, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Romanya, Türkiye, Macaristan, Ukrayna, Suriye, İsrail, Ürdün, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Polanya'da son kullanıcılara ulaşmaktadır.

Gold Mocca[değiştir | kaynağı değiştir]

1954 yılında ilk kez satışa sunulan Gold Mocca, Almanya'da kısa bir süre içerisinde popüler hale geldi. Bu kahvenin özelliği farklı dokuz kahvenin harmanlanarak üretilmiş olmasıydı.

Tchibo, Türkiye'de ilk mağazasını 2006 yılında Cevahir Alışveriş Merkezi'nde açtı. Bugün Türkiye'de 56 adet Tchibo mağazası bulunuyor.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]