Tartarik asit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tartarik asit
Tartaric acid Acetic acid
Kimyasal Adı Tartarik asit
Kimyasal formül C4H6O6
Molekül ağırlığı 150.087g/mol
CAS numarası [526-83-0]
Yoğunluk 1,788g/cm
Ergime noktası xx.x °C
Kaynama noktası 443 (170 °C)
SMILES C(C(C(=O)O)O)(C(=O)O)O
Kaynakça ve sorumluluk reddi

Tartarik asit (E 334); bitkilerde yaygın olarak bulunan, kristal yapılı, renksiz organik asit. Başta gıda sanayi olmak üzere çeşitli sanayi dallarında kullanılan bu asit, şarabın mayalanması esnasında potasyumun yan ürünü olarak elde edilir. Tartarik asidi bu karışımdan ilk olarak Carl Wilhem Scheele ayırmıştır. Şarap üretiminede ortaya çıkan atıklar potasyum hidroksitle nötralleştirilir. Çöken kalsiyum tartarın sülfürik asitle işlenmesiyle de tartarik asit oluşur.

Tartarik asit gazozlarda, jelatinli tatlılarda, metallerin temizlenmesinde ve cilalanmasında ve yün boyama işlerinde kullanılır. Antimon potasyum tartarları da böcek ilacı ve mordan olarak kullanılır. Üzümsü meyvelerde toplam asidin %1,6–2,8'lik bölümünü tartarik asit oluşturmaktadır.

Tartarik asidin dört steroizomeri vardır. Bunlar üzümde ve başka meyvelerde bulunan d (deksro) tartarik asit, rasemik karışımdan elde edilen l (levo) tartarik asit ve yapay olarak elde edilen rasemik karışım dl tartarik asit ile mezo tartarik asittir.

Tartarik asitler suda çözünebilen dikarboksilik asitlerdir.