Tartışma:Zen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Din (C-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Din maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Din kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (C-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Japonya (C-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Japonya maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Japonya kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Silinsin[kaynağı değiştir]

Zen budacilik zenin bir kolu. Bir internet sitesinden alinti gibi geldi bana. Silinsin derim. --Zeynep 12:35, 18 Nisan 2006 (UTC)


yakında devamını da getiricem. umarım... --CenkX 07:43, 19 Nisan 2006 (UTC)


Bilgiler gayet güzel ve son derece doğru.Budizm bölümünde tartışma kısmına da yazdığım gibi:

"batıda "new age"leştirilmiş bir Zen vardır.Buna "Zennism" de denir.Bu kişiler Buddhizmi sadece "meditasyon yapıp stres atmaktan ibaret" olarak görürler.Buddhist gelenekler,Buddha,Buddhist metinler bunların hiç önemi yoktur.Zaten Zennistlerin çok büyük bir kısmı aynı zamanda "hristiyan" olduğunu da söylemektedir. "Hem hristiyanım hem de Zen budistiyim" derler.Bu grubu yani Zennismi, Buddhizmin geleneksel bir kolu olan Zen Buddhizminden ayırmak gerekir"

Bu ayrımın burada vurgulaması iyi olmuş.(Zennismin Zen Buddhizminden ayrılması gerektiği)ingilizce wikipedia'da da aynı şey yazıyor zaten.

baris08.

  • o tartismayi okumustum. zen altinda ayri bir zennizm bolum basligiyla buraya yazarsaniz cok iyi olur bence. bir de zen metodlari diye bir bolum dusunuyorum buraya, zazen koan ve mondo'yu aciklamaya yonelik. ama bir turlu vaktimi ayarlayip yazamadim.--CenkX 13:57, 21 Nisan 2006 (UTC)

zen'in temel düşüncesi[kaynağı değiştir]

  • temel olarak zen budizminin budizmden farkı nedir? örn. zen budistleri savaşırlar mı? bilgilendirirseniz sevinirim...
    • Savaş sanatları ile Zen'in ilgisi hakkında Thomas Cleary'nin Japon Savaş Sanatı adlı eserini okumanızı öneririm