Tartışma:Yapı Kredi Bankası

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiproje Türkiye (Başlangıç-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

hayır iş bankası devlet eliyle (O 250000ytl havadan gelmedi Atatürk verdi) kurulmuştur. ilk özel banka yapı kredidir. Yalnız burada yapı kredinin bu kadar sığ bilgilerle tanımlanması çok ilginç 16000 çalışanıda yapı kredi kültüründen bahsederken 3 tane cümleyle geçmişini anlatması gerçekten ilginç. oysa o kültürün nasıl oluştuğunu türkiyede ilkleri nasıl oluşturduğunu ilk şubesini arakadaşlıklarını dostluklarını anlatmaları gerekirdi. Artık bir daha yapı kredinin kültürü var demesin o 16000 kişi...


kesinlikle katılmıyorum. öncelikle 250000 ytl değil 250000 tl olacak. her ne kadar 250000 tl yi Atatürk verdiyse de o sonuçta işbankası ilk özel bankadır. çünkü sermaye yapısında yüzde yüz devlet bankası olarak kurulmamıştır. Hala bir kısmı devlete aittir ama yüzde 20 lik bir oran ilk olarak Atatürk'e aitti ölümünden sonra chp'ye kalmıştır ve hala chp'nin elindedir.


Israrcı olmanı ne kadar anlamsız görsemde. Yine de tartışalım. Devletin elinde olan hisseler peyderpey satılmış ve en son kısımda mayıs 1998 yılında halk arz yoluyla elden çıkarılmıtır. Bu bilgiyi iş bankasının sitesinden de (ortaklık yapısı) teyit edebilirsin. Bu bilgide göstermektedir ki iş bankası ilk özel banka değil cumhuriyetin ilk bankasıdır. Ama yine de ısrarcıysan senin dediğin gibi olsun

Efe Demir olayının silinmesi[kaynağı değiştir]

Dün, Efe Demir adlı Yapı Kredi çalışanının intiharından sonra birkaç haber sitesi Efe Demir'in Yapı Kredi'de olup bitenler hakkında attığı bir mail'i maddeye eklemiştim. @Dr. Coal tarafından silinmiş. Birkaç gazetede yayınlanmış olan ve Yapı Kredi bankasının hem içişleriyle hem de çalışma politikasıyla alakalı bilgiler içeren bu haberin kayda değer olduğunu düşünüyorum.


Yapı Kredi bu olayla ilgili bir açıklama da yapmış, onların da bu olayı kayda değer gördüğünü varsayıyorum bu yüzden, yaptığım katkıyı tekrar ekleyeceğim ve Yapı Kredi'nin açıklamasını da ekleyeceğim.

Egezort (mesaj) 18.56, 18 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Merhaba Egezort. Öncelikle Yapı Kredi'nin açıklamasına yer vermeniz tarafsızlık açısından son derece yerinde olmuş, elinize sağlık. Gelgelelim, içinde bulunulan süreçte -veya diğer bir deyişle "bu aşamada"- konunun henüz ansiklopedik bir nitelikte olduğuna hâlâ inanmıyorum. CGT döngüsü gereği benim geri almamın ardından tartışmamız ve sonrasında uzlaşıya göre hareket etmemiz gerekir ama kuralları hiçe sayacağınız kadar önemli bir durum madem, kalmasına öyle büyük itirazlarla karşı çıkacak hâlim yok. İyi çalışmalar. Dr. Coalmesaj 19.16, 18 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Merhaba,
CGT döngüsüyle alakalı yanlışımdan dolayı özür dilerim, yaptığım kurallara uyuyor mu bakmak için sadece Değişiklik Savaşı kısmına bakmıştım. CGT sürecinin işletildiği noktaya kadar katkıyı geri alabilirim.
Egezort (mesaj) 19.19, 18 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Tekrar merhaba Egezort. Önceki yanıtım üzerinde düzenleme yapıyordum fakat çakışmaya girdik madem, buradan devam edeyim. CGT zorunlu olmasa da yaygın uyguladığımız bir teamül fakat dediğim gibi, öyle büyük bir itirazım yok yaptığınız eklemeye dair. Zira neyin "haber" olarak kalıp neyin "ansiklopedik bilgi"ye evrileceğini görebilmek adına genellikle zamana ihtiyaç duyulduğu kanaatindeyim; geri almamın temel nedeni bu eksendeydi. Ne var ki, yaptığınız değişiklik hem şekil (kaynak gösterme vb.) hem de eklediğiniz içerik açısından doğru. O nedenle geri almayı tekrar etmek de istemiyorum. Eğer farklı düşünenler olursa ya bu tartışma sayfasında ya da madde üzerinde değişiklik yaparak bakış açısı kazandıracaklardır zaten. Şimdilik zamana bırakmak da bir seçenek. Tekrar iyi çalışmalar dilerim. Dr. Coalmesaj 19.27, 18 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Detaylı açıklamalarınız için teşekkür ederim. Vikipedi kurallarına ve kullanım şekillerine daha hakim olmaya çalışıyorum, CGT maddesini de baştan sona okuyacağım birazdan. Anlayışınız için teşekkürler, iyi çalışmalar :> Egezort (mesaj) 19.30, 18 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
CGT ve sair uygulamalar, yönergeler; yaygın problem ve uyuşmazlık çözümlerinde bize (hepimize) büyük fayda sağlayıp zaman kazandırıyor doğrusu. Ne var ki yeri geldiğinde kuralları hiçe sayabileceğinizi de bilmenizi isterim, Egezort. Size yazdığım ilk yanıtta "kuralları hiçe sayma" söylemim buna atıftı fakat bağlantı vermeyi unutmuşum - bir suçlama değildi yani, onu da belirtmiş olayım.
Şöyle de bir örnek vereyim yeri gelmişken, örneğin bir afet yaşandığında bununla ilgili maddeye çok kısa sürede çokça "haber" niteliğinde içerik eklenir ve o sırada bunların temizliğine, ayıklamasına ayıracak pek zaman ve enerji olmaz zira yoğun ve hızlı bir veri akışı vardır; ayrıca neyin önemli veya ansiklopedik olduğu da henüz görece muğlaktır. Sonrasında ise, afet sona erip "sular durulduğunda" yani, geriye dönüp ansiklopedik olan ve olmayan bilgileri birbirinden ayırmak, yoğun emek verilerek dahi olsa yer verilmiş kimi bilgileri tümden kaldırmak gerekir.
Dünden itibaren müntehirle ilgili haberleri ben de sosyal medyada ve sizin de içerik için kullandığınız kaynaklarda takip ediyorum, bankanın buna bir cevap vermesi de elbette konuyu ciddiye aldığını gösteriyor fakat şu an sizin "Ansiklopediktir." görüşünüze "Hayır." diye net biçimde ve sağlam argümanlarla karşı çık(a)mam, en fazla "Henüz bilemeyiz." diyebiliyorum. Eğer bunun aksi olsaydı içeriğe dönük olarak daha detaylı bir tartışma gerçekleştirebilirdik fakat mevcut durumda buna da olanak görünmüyor. (Birbirimizi anladığımızı düşünmekle beraber bu paragrafı aslında sizden çok, burayı sonradan okuyabilecek kişiler için ek açıklama olarak yazdım.)
İyi çalışmalar dilerim. Dr. Coalmesaj 19.53, 18 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]