Tartışma:Uluslararası Fonetik Alfabe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bence uluslararası sesbilim abecesi olmalı Eğer Türkçe yazmak istiyorsak, bu şekilde olmalı. Yok "bu yazılanı kimse anlamaz" diyorsanız "enternasyonal fonetik abecesi" iyi olur. Böyle olacaksa Türkçeye çevirdik demek ayıp olur, bari ing. ya da fr. kullanın olsun bitsin.
Ben de farklı bir şey soracağım.. İngilizce ile alakalı olarak bu alfabenin tam anlamıyla nasıl kullanılacağı ya da bir başka deyişle hangi türkçe seslere karşılık geldiğiyle ilgili hiç bir bilgiye ulaşamadım.. Bu alfabeyi öğretebilecek bilen arkadaş varsa lütfen buraya bildiklerini yazsın, teşekkürler :) Bu imzasız yazı V. Doğan Günay (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Maddeyi geliştirmek gerek[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'de bulunan ayrıntılara bakıp bir de bu maddeye bakınca şaşırıp kalıyorum. Birinin bu maddeyle ilgilenmesi gerekiyor, zira olması gereken pek çok ayrıntı yok. Benden daha gelişmiş İngilizcesi (ve boş zamanı) olan biri bu maddeyle ilgilenirse sevinirim. İyi çalışmalar.--Seksen iki yüz kırk beş 18:31, 23 Ekim 2009 (UTC)

Eklemleme Yerleri[kaynağı değiştir]

Bazılarında yanlışlıklar var.

"Alveolar" için dişyuvasıl denmiş. güzel. "Postalveolar" için de "diş damaksıl" denmiş. nerede "dişyuvasıl" nerede "post" ?

Ayrıca "Postalveolar"ın "Palato-alveolar", "Alveolo-palatal" ve "Retroflex" olmak üzere üç ayrı durumu var. "diş-damaksıl" değil ancak "dişsil damaksıl", "palato alveolar olur".

Dolayısıyla "postalveolar", "diş damak" olarak adlandırılamaz. alveolar, dişyuvasıl ise "post" eki dişyuvasıla gelir.

Burada bir düzeltme gerekiyor.--76.31.238.174 05:36, 30 Kasım 2011 (UTC)

  • Ayrıca, "Labio​dental", "diş dudaksıl" değil "dişsil dudaksıl" olur.
  • Dorsal, Pal​a​tal, Ve​lar, Uvu​lar da gözden geçirilmeli --76.31.238.174 05:42, 30 Kasım 2011 (UTC)

Yanlış Olanlar

sağ tarafa olması gerekenleri yazdım. şu anda metinde başka ifadeler var.

  • dorsal = dilüstü
  • radical = köksel
  • palatal = damaksıl
  • velar = artdamaksıl
  • uvular = küçükdil
  • glottal = gırtlaksıl
  • pharyngeal = yutaksıl
  • Epi​glot​tal = gırtlak kapağına ait olan (başka bir sözcük gerekli)

bu IPA tablosunu kim hazırladı gerçekten merak ediyorum?

--76.31.238.174 06:04, 30 Kasım 2011 (UTC)

Madde geliştirilecektir[kaynağı değiştir]

Doğrudur, haklısınız, maddenin kesinlikle geliştirilmesi gerekiyor. Benim Uluslararası Sesçil Alfabe hakkında bilgilerim var. Şimdiden geliştirmeye başladım bile. Öncelikle; "Labiodental", "Dorsal", "Palatal", "Velar", "Uvular" vs. düzeltildi; kontrol edilmeyi bekliyor. Bir yanlışlık yaptıysam, lütfen bana bildirin. Kaan Batın (mesaj) 19:43, 16 Mart 2013 (UTC)