Tartışma:Ulubatlı Hasan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bir haftamı verip kaynaklarıyla beraber ulubatlı hasan makalesini geliştirmek istiyorum. Fakat ona rağmen silineceğini tahmin ettiğim için kolumu bile kıpırdatmıyorum. Sipahi1453 21:50, 26 Mart 2010 (UTC)

  • Lütfen cesur olun. VP:D ölçütleri uyarınca ekleyeceğiniz her bilgi vikiyi daha ileriye taşıyacaktır. --Superyetkinileti 23:17, 26 Mart 2010 (UTC)

--Ejderha 223 (mesaj) 17:06, 16 Aralık 2013 (UTC)Ulubatlı Hasan Tam bir gerçektir--Ejderha 223 (mesaj) 17:06, 16 Aralık 2013 (UTC)

Çekemeyenler inanmasın Ulabatlı Gerçeğin Ta kendisidir

Ulubatlı hasan tam bir efsanedir tarih 1453'te İstanbulun fethi sırasında sancağı dikmeden önce 27 ok yediği söylenir o tam bir kahramandır...

.[kaynağı değiştir]

bizim erhan afyoncu hocamız (ki bende seneye öğrencisi olacağım) adam 1.ulubatlı hasana 2. Gemilerin karadan yürütüldüğüne inanmıyormuş..bunlar yokmuş...zaten erhan afyoncunun sivrildiği-ün kazandığı tezleri bunlar...herneyse kaynaklarıyla bir ulubatlı hasn maddesi olsa çok çok çok iyi olur benimde hoşuma gider açıkcası..istiyorum bu adam gerçek olsun ama kaynağım yokki doğrulayacak..elbette birisi dikti suralra sancağı ama nasıl,neşekilde ve kim bilinmiyor %100...yazık :(

=[kaynağı değiştir]

Maddeyi Erhan Afyoncu'nun Truva'nın İntikamı isimli kitapta verdiği bilgilerden yola çıkarak hazırladım. Pek çok prestijli tarihçide Ulubatlı Hasan'ın hayali olduğu hususunda hemfikir. Karşıt bir görüş bulunuyorsa kaynaklarıyla birlikte maddeye eklenebilir ve böylece maddede tarafsızlık sağlanabilir. Bu konuda araştırmalar yapacağım, gerekirse ben ekleyeceğim.

Erhan Afyoncu kitabında gemilerin karadan yürütülme meselesinede değinmiş fakat açık bir şekilde inkar etmemekle birlikte birçok iddiayı birlikte değinerek tarafsız bir tutum sergilemiş. Bunun dışında şahsi görüş olarak gemilerin karadan yürütülmesi konusunda ne düşünüyor bilmiyorum. - Erkistreet 24 Ocak 2012

Erhan Afyoncu dahil Ulubatlı Hasan'ın gerçek olduğunu söyleyen tarihçi yok zaten. Söyleyenlerin hiç bir kaynağı ve dayanağı yoktur. Erhan Afyoncu kitabında gemilerin karadan yürütüldüğüne inanmadığını kabul etmiyor gibi. Lakin, muhtemelen tepeden ağaçların kesilip bayırdan aşağı kaydırıldığını söylemekte. Bunun için venediklilerden veya cenevizlilerden domuz yağı alınıyor hatta (Sekerford (mesaj) 19:49, 10 Mart 2015 (UTC))