Tartışma:Safiyüddin Erdebilî

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiproje Biyografi (C-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Biyografi maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Biyografi kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Türkmenler[kaynağı değiştir]

Türkmenlerin çabasıyla kurulduğuna dair kaynak nedir?

Sayfada "Safiyüddin İshak’ın soyunun Kürt" olduğu soylenen 1-ci kaynak çalışmıyor. --Vago 12:35, 30 Haziran 2010 (UTC)

  • Açıkçası kaynakçalara baktığınızda kesin Kürttür demiyor. yabancıların tarihi yorumlamasıyla bu Kürtlük muhabbeti ortaya çıkmış. Gerçi, ne desek boş, nedense bazen tarih sonradan yazılıyor. son olarak kaynakçaların hiçbirinde kesin ifadeyle kürt'tür denmiyor.--Muratero 18:31, 2 Mart 2015 (UTC)

Kürtçe Eser[kaynağı değiştir]

Zaten tek millet ki tarihi sırdır azerbaycandır!!!! eyer kürdmüş bir kürdçe şirini belirtin farsmış bir farsça şirin.dartan partan sözlər yazmayın. erdebilde kürdün ne işi var!!!--Turk oğlan 12:01, 23 Mart 2009 (UTC)

Şeyh Safiyüddin'in Kürtçe hiç bir eseri yoktur. Ona aid olduğu düşünülen eski İrani dilde yazılmış birkaç şiir var, eski Tatçaya yakın olan bu şiirler Kürtçe değil. Ahmet Kesreviye göre eski Azericedir. İrani dilde olması başka bir şey, Kürtçe olması tam başka bir şey--Melikov Memmedemail 19:15, 28 Haziran 2010 (UTC)
Evet Kürtçe bir eseri yok, en azından var diyemeyiz kesinlikle, sadece bir kaynak Kürtçe'yi andıran diye birşeyden bahsediyor (ki bu da dediğin gibi Tatça ya da Eski Azerice olabilir), gel gör ki, beyefendinin birisi gelmiş Kürtçe eseri vardır deyip benim eski referansımı kullanmış. Düzelttim. ongan 16:22, 2 Aralık 2011 (UTC)

Soyu Başlığı[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar, ben oturup, akademik kaynaklardan Türkçe sanal ortamda hiç olmayan bilgileri buraya aktardım, hepsinin de referansı verildi. Hal böyleyken, vandal' gibi davranıp koskoca 'soyu' başlığını neden silersiniz, neden silinmesine müsaade eder, neden önlemezsiniz, gerçekten anlamak mümkün değil. ongan 16:22, 2 Aralık 2011 (UTC)

Azerice VP'de miyiz?[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Yaşararaz Azeri dilinde katkı yapmış; nedense kimse geri almamış. Bunu başka maddelerde de görüyorum. Türkçede yumuşak g dediğimiz harfin kelime başında gelemeyeceğinden başlayarak, bu dilde yapılan katkıları ayırdetmeyi mümkün kılan birçok belirti var: "Menteşa", "mecmue", "ad gittiği", "zikr edirler". Lütfen devriye arkadaşlar... E4024 (mesaj) 03.13, 12 Şubat 2020 (UTC)

Vandalizm[kaynağı değiştir]

Bu sayfada Neribij isimli kullanici tarafindan diger maddelerdeki gibi nedensizce "El-Kürdi" nisbeleri ekleniyor ve vandalizm ediliyor. Bu tür tahribatlari Firuz Zerrin Külah isimli Safevi Türk Lideri sayfasina ve Safevi Türk Hanedan Liderlerinden olan Zahid Gilani isimli sayfada da yapti. İlle her sayfaya "El-Kürdi" diye ekliyor israrla. Bir de onaylayan Yetkililer neden göz yumuyor onu merak ediyorum, bir degil iki degil. Neribij isimli kullanici'nin tahribatlarini onaylayan yetkililerle isbirligi yaptigini düsünmekteyim. Bircok kisiyede "Vandalizm" iftirasi veya "irkcilik" iftirasi ediyor ama kendisi tahribatlarina devam ediyor. Su an Safevi Türk Lideri olan Safiyuddin Erdebili'yi de "Kürt" gösteriyor Vikipedi sayfasi. Azerbaycan Devletin atasi olarak bilinen Safevi Türk Hanedan Liderlerin Türkce siirleri olmalarina ragmen nedensizce "El-Kürdi" diye uyduruk nisbeler ekliyor ve bu da hem Vandalizm hem de VP:TBA kuralina aykiridir. Bu kullanici utanmasa Atatürke de "El-Kürdi" lakabi ekler ve onu onaylayan yetkilide olur kesin. Lütfen gerekeni yapin. Bu tahribatlar böyle uzar gider. Vito Genovese 191.987.874.513 20.24, 27 Ocak 2021 (UTC)

Bu sayfada Neribij adlı kullanıcı tarafından yapılan tahribatlar Nushirevan11 adlı yönetici tarafından incelenmeden veya taraflı görüş nedeniyle onaylanmıştır. Kaynaksızca "Safiyüddin İshak" adını silerek, yerine "Safiyüddin Ebu Bekir el-Kürdi es-Sincani" gibi uyduruk isimler takıldı. Neribij adlı kullanıcının vandalizm ve tahribatlarını onaylayan ve yetkisini taraf tutarak kötüye kullanan bir yöneticinin olduğu tahmin ediliyor. Diğer maddelerdede Safevi Türk Liderlerine kürtçülük propagandasıyla "El-Kürdi" gibi alakasız ve siyasi maksatlı nisbeler ekleyen Neribij adlı kullanıcı engellenmelidir. Zazalar / Zazaca maddesinde de aynı vandalizmi uyguladı, Firuz Şah adlı Safevi Türk Lider ile ilgili maddede de aynı vandalizmi uyguladı, Zahid Gilani isimli Safevi Türk Lider ile ilgili maddede de aynı vandalizm ve tahribat suçunu uyguladı ve nedense her vandalizmini onaylayan taraf tutan bir yetkilisi var ve daha öncelerden beri de bana "vandalizm" ve benzeri suçlamalar ederek engellenmemi hedefliyor. Asıl kendisi ve onun vandalizmlerini onaylamakla yetkilerini kötüye kullanan yöneticiler engellenmelidir. Sayın Muratero artık bir sağlıklı sonuç için el uzatın. Bu tahribatlara / vandalizmlere son verilmelidir. Siyaset maksadıyla "el-Kürdi" nisbesi ekleyen kimselerin vandalizmi onaylanıyor, sonra ben onu eski haline çevirince vandalizm iftirasına uğruyorum. Bu haksızlığa el atmak gerekir. Chansey, Muratero, Sakhalinio عہۗلہٰےاہۣۗلعہرہۣۗاقہۗے (mesaj) 17.03, 28 Ocak 2021 (UTC)

  • Sayfa 2 gün süreyle tam korumaya alındı. Eğer anlaşmazlığı burada tartışarak çözemezsek ve değişiklik savaşı devam eder ise kısmi engel uygulayacağımı bilmenizi isterim. chansey mesaj? 17.44, 28 Ocak 2021 (UTC)
  • Maddede zaten kökeni ile ilgili farklı görüşler vardı, ben sadece cümleyi düzeltip tam adını ekledim. Diğer farklı görüşleri silmedim. Safiyüddin Erdebili'nin hayatını anlatan temel eser olan Safvetü's-Safâ'da tam adı "İshâk b. Cebrâîl b. Ebû Bekr el-Kürdî es-Sincânî" olarak geçer. Kaynak şurada: Serap Şah, Safvetü's-Safâ'da Safiyyüddîn-i Erdebîlî'nin hayatı, tasavvufi görüşleri ve menkıbeleri, Doktora tezi, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü / Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalı Tasavvuf Bilim Dalı, İstanbul 2007, s. 26-28. Ailenin sonraki dönemde Türkleştiği kabul ediliyor. Bu durum Kürt asıllı olmasını engellemiyor. Z.V.Togan, Faruk Sümer vs birçok kişi bu görüşte. Tam adını yazmamıza neden itiraz ediliyor? Not: Kullanıcıdan kişisel saldırılara son vermesini rica ediyorum. Asıl vandalizm hiçbir kaynağa dayanmadan otomatiğe bağlamış gibi maddelerde "Kürt" yerine geçen kelimeleri "Türk" vs olarak değiştirmektir. Neribij (mesaj) 17.57, 28 Ocak 2021 (UTC)

Neribij adlı kullanıcının son günlerde ettiği diğer tahribatlarda da Türk şeyhlerine "el-Kürdi" nisbesi eklemiş. Bunlardan sadece bir kaç tanesi: 1. Firuz Şah Zerrin Külah 2. Ebu'l Vefâ el-Bağdadi 3. Zahid-i Gilani, Safeviyye soyağacı (Firuz Şah kısmına "el-Kürdi" ekledi), bu gibi sayfalarda nedensizce "el-Kürdi" nisbesi eklendi ve bunun vandalizm olduğu halde onaylayan yetkililer oldu. Taraf tuttukları gibi yansıyor çünkü nedensizce Türk şahlarına "el-Kürdi" nisbesi ekliyor bir de düzelten kimdelere vandalizm suçlaması edip alakasız değişiklikleri etiketleyip şikayet etme sayfayıda kötüye kullanıyor. Bu tür birçok nedenlerle kullanıcıların sabrını zorluyor ve durmak bilmiyor. Nereyi düzeltsek diğer taraftan tahribata / vandalizme devam ediyor. Bir de yetmemiş gibi vandalizm iftirası ediyor. Ek olarakta alakasızca "el-Kürdi" diye eklenen nisbe, onun kürt olduğunu göstermiyor, çünkü şiirler, ordu ve saray dilleri bugünki Azerbaycan dili olan Türk dilidir. Hiç bir kaynakta "kürtçe" şiir veya benzeri şeyler yoktur. Anca (...)istiyor. Azerbaycan ve İran vikipedisinde Türk olduğu yazan Safevi Türkmen Şahlara nedensizce "Ebu Bekir el-Kürdi" gibi nisbeler ekliyor ve bunu düzeltince de şikayet sayfasında ismimi verip beni sahabe düşmanı gibi göstermek istiyor. (...) Bence onun hesabında yapılan tüm düzenlemeler eski haline döndürülmelidir. Kaynak (...) PDF dosyaları, Safevi Türk devletin Türk bölgelerinde olan varlığını "kürt" gibi göstermeyi hedefleyerek uyduruldu. Nushirevan11 isimli yetkili tarafından sadece Neribij adlı kişinin değişiklikleri onaylanmakta, ben kaynak verdiğim halde reddediliyor. Daha önceden defalarca Kemalcan ve Muratero isimli kullanıcılar Neribij'i engellemişler Vandalizm ve çeşitli kural ihlallerinden dolayı. Bende işte engellenmiştim Neribij'in tahribatlarını düzeltmek için tartışmaya girdim diye. Safevi Türk Hanedan soyağacınada "el-Kürdi" diye kürtçülük etti. Hatta PlutoLynx isimli kullanıcıda bunu farketti ve düzeltmek istediği için onada vandalizm suçlaması edildi. Bir de M. Fuad Köprülü Türkoloji / Türk tarihçisinin eserlerini sanki "kürt" tarihçisiymiş gibi eserlerini "el-Kürdi" nisbelerini belgeleme niyetiyle çarpıtarak kaynak olarak ekliyor yaptığı düzenlemelere. Bir de Faruk Sümer ve Nejat Birdoğan isimli Türk tarihçi veya yazarların eserlerini alakasızca "el-Kürdi" nisbesi için kulmanmaya devam ediyor ve o yukarda listelediğim sayfalarda bu tahribatlar gözüküyor. Lütfen o saydığım maddeleride verdiğim kaynaklı sürüme alın. Orjinal Azerbaycan Tarih ile alakalı sayfalardan ekledim. Teşekkürler ve hayırlı cumalar. Muratero,Chansey,Kemalcan, Sakhalinio عہۗلہٰےاہۣۗلعہرہۣۗاقہۗے (mesaj) 10.19, 29 Ocak 2021 (UTC)

  • Bahsettiğiniz iki madde de var olan "el-Kürdî" nisbesi orijinal kaynaklarda var. Zaten kaynakların kontrolü rahat yapılsın diye PDFleri de eklendi. Bunları ben uydurmuyorum, bu zatların hayatını anlatan yüzlerce yıl önce yazılmış eserlerde böyle geçiyor. 650 yıl önce yazılmış Safevetüs-Safa'da "el-Kürdi" diye geçiyorsa bunu ben mi uydurmuş oluyorum? Veya Menakıbu Tacül Arifin Ebul Vefa'da Kürtlüğü ile ilgili bahisler geçiyorsa veya F.Köprülü kendi el yazılı nüshasına dayanarak "el-Kürdi" diyorsa bunu biz mi uydurmuş oluyoruz? Faruk Sümer veya Zeki Velidi gibi konuyla ilgili spesifik araştırma yapmış Türk araştırmacılar da Safiyüddin Erdebili'nin kökeni Kürt diye kabul ediyorsa yazmayalım mı? Elbette, takipçileri arasında Kürt, Türk-Türkmen ve Araplar vs var. Hatta Safevi ailesi zamanla Türkleşmiştir, dilleri de Türkçeleşmiştir. Bunu kabul etmeyen yok. Bu iki durumu birbirine karıştırmyınız. Kaynakları aynı bırakıp, maddelerde ve hatta dipnotlardaki kaynak kitap isimlerindeki "Kürt" kelimesini çıkarıp "Türkmen" vs yazmak vandalizm değil midir? Ayrıca kendi dayandığınız kaynağa da aykırı davranıyorsunuz (zaten maddede var olan kaynaktı). Rıza Yıldırım, Turkomans Between Two Empires: The Origins Of The Qizilbash Identity In Anatolia (1447-1514) Ph.D. dissertation, Bilkent Üniversitesi, 2008 kaynağında şöyle deniliyor: "...Some scholars argue that Firuzshah, the oldest confirmed ancestor of Shaykh Safī, was born to a Kurdish family.430 Nonetheless, the family has certain affinity to Turkish culture and language as well. An interesting entry in Saffetu’s-safa, which was recited in some later Safavid chronicles as well, recounts that while searching for a mature spiritual guide Shaykh Safī went to the Province Fars, where he encountered a recommended Shaykh. After realizing the young age of Safī, the Shaykh calls him “Turkish Pīr” (Pīr-i Türk).431 The same phrase is used several times to name Shaykh Safī in Saffetu’s-safa. But, how should we understand this phrase? Basil Nikitine, after reciting these phrases in Saffetu’s-safa, argues that during this period, Ardabil was not a “région turcophone”.432 Despite being curious about Nikitine’s argument, Sohrweide also inclines to underestimate the connection of Safīyuddin with the Turkish cultural sphere. He states, the word ”Türk” is used here as a synonym of “beautiful”.433 To conclude, the origin of the Safavid dynasty was neither seyyid, nor shi’ite, nor of Turkoman blood.434..." Neribij (mesaj) 13.02, 29 Ocak 2021 (UTC)