Tartışma:Sürmene

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Türkiye yerleşim birimleri
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye yerleşim birimleri maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye yerleşim birimleri kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
none
 

”Sürmene’de Eğitim”kitabının on beşinci sayfasınının ikinci paragrafında "...bugünkü Sürmene Çaykur fabrikasınındaki mevcut binada faaliyet gösteren Rüştiye Mektebi" ifadesi yer almıştır. Rüştiye Mektebi’ne ilişkin başkaca bir bilgiye yer verilmemiştir.

Osmanlı Devleti Marifine Batılılaşma ile birlikte beraber giren Rüştiye Mektepleri genellikle vilayetlerde açılmışlar,Sürmene gibi nüfusu az kazaların hiç birinde Rüştiye Mektepleri açılmamıştır. Ama bir ayrıcalık olarak Sürmene kazasında Rüştiye Mektebi açılmıştır. Bu bakımdan da Rüştiye Mektebi’nin Sürmene Kazasının eğitim tarihinde değerli bir yeri vardır. "Rüştiye Mektebi" Sürmene eğitim tarihini onurlandırmıştır.

Babam "Sürmene Kazası Mekteb-i Rüştiyesi"nin ilk mezunlarındandır ve Babamdan aldığım bilgiye göre de son mezunlarındandır. Sürmene Kazası Rüştiyesi ancak bir dönem hizmet vermiş , Babamın mektebe kaydı ile tedrisata başlamış Babamın mezuniyeti ile öğrenci bulunamaması nedeniyle tedrisat son bulmuştur.
Aynı bina, öğretim süresi altı yıl olan mekteb-i ibtidai , daha sonra da öğretim süresi beş yıl olan ilk mektep olarak hizmet vermiş,1948 yılında da ortaokul olmuştur.

Rüştiye Mektebi’ arazisini Dedem Sekban Sekban (Seymen Ağa –Sekban Ağa) Osmanlı Marifi Umumiyesine (Babamın bana söylediği tabirle Osmanlı Devletinin İrfan Ocağına) Rüştiye Mektebi yapılmak için bağışlamıştır. Bağışladığı arazide de Rüştiye Mektebi binasını yaptırmış,zaten bina Rüştiye Mektebi açılmak için yapılmış ve Dedem Rüştiye Mektebi’nin açılması hususunu Osmanlı Maarifi Umumiyesi nezdinde gerçekleştirmiştir.Oğlu olan babamı da Rüştiye Mektebi'nin ilk öğrencileri arasında yer almak üzere Mektebe kaydettirmiştir.

Bu dönemde Dedem Sekban Sekban (Seymen Ağa –Sekban Ağa) Sürmene Kazası Belediye Reisidir.Örneğini ekte sunduğum Sürmene Kazası Mekteb-i Rüştiyesi Şahadetnemesi‘inde gösterilen imtihan heyetinde (sınav komisyonu) Sürmene Kazası Belediye Reisi olarak adı ve mührü ile yer almıştır.
Örneğini sunduğum Sürmene Kazası Mekteb-i Rüştiyesi Şahadetnamesi (diploması)Sürmene Kazasının eğitim tarihi için üzerinde durulacak somut bir belgedir. Araştırmacılar için değerli bir kaynaktır.
Sürmene’de Eğitim kitabının ikinci baskısında yaralanılmak üzere gereğini arz ederim.
Turgut Seymen Sekban
EKİ:Diploma Örneği
ADRES: Turgut Seymen Sekban

(:Karadeniz Teknik Üniveritesi Genel Sekreterliğinden emekli) Çarşı Mahallesi - Sahil Caddesi-Cevher Apartmanı No:58 Kat:3

"Sosyal Yaşam" bölümünün ilk paragrafında "Yüksek bölgelerde de Müslüman Rum vatandaşlarımızın köyleri ile karşılaşmak mümkündür." ifadesi bulunmaktadır. Bu ifade yazılıyorken o insanlara sorulmuş mu? Oradaki insanlar rumca biliyor olabilir ama kendilerini Müslüman Rum olarak tanımlamak için genel kabul olması lazım--Muratero 13:45, 19 Mart 2012 (UTC)

Sürmene'de liman var mı yok mu arkadaşlar? Bana yok gibi geldi. Çamburnu mu kastediliyor liman olarak? "Denizyolu" başlığının altında anlam bozuklukları var. Doğrusunu bilen birileri varsa bunu düzeltelim. magawla 07:15, 18 Mart 2014 (UTC)magawla