Tartışma:Rıza Pehlevi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

madde inanilmaz tarafli, tamamiyle pehlevi rejimi övülmüş.bir an önce değiştirilip tarafsız hale getirilmeli.En azından iranda konuşulan farsça dışında tüm dillerin (başta Azeri Türkçesi olmak üzere) onun döneminde yasaklandığı ve Pers İmparatorluğuna "İran" yani Aryan (Almanlar,Farsi kavimler ve Osetler gibi halkların ırkı-İran'da Aryan değil Sami ve Türki ırktan olan büyük bir topluluk vardır) ülkesi isminin onun tarafından Hitlerin düşüncelerine destek olarak verildiği görmezden gelinmesin..Bu imzasız yazı 88.233.106.115 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.


  • fars olmayan bir iranlı.


Subjektiv övgülerle dolu yorumlar çıkarıldı. Ama kaynaksız bir madde. Takabeg ileti 08:31, 11 Ağustos 2009 (UTC)

Kâr kârdır. Elinize sağlık.iazak 10:57, 12 Ağustos 2009 (UTC)iletiemail

Şablon:İslam'dan sonraki ilk farslı Ayrıca "iranın islamı kabulünden sonraki ilk fars kökenli hükümdar" diyebiliriz. çünkü daha önceki devirlerdeki kaçarlar, safeviler, timurlar ve selçuklularda daima Türk hükümdarlar iranda hüküm sürmüştür. Bu oldukça önemli bence bunu biraz daha açabiliriz.

Taraflılık[kaynağı değiştir]

Başlıktaki "Saltanatı" kısmı baştan sona taraflı ifadelerle övülü. Wiki'nin tarafsızlık ilkesi en fazla bu denli ihlal edilebilirdi. Resmen Pehlevi Rejiminin propagandası yapılmış. Kremlins 19:19, 15 Kasım 2010 (UTC)

Şah Rızanın bildiği diller,[kaynağı değiştir]

Şah Rıza Pehlevi, soyadından da anlaşılacağı gibi Pehlevice biliyor muydu?