Tartışma:Matris (matematik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 

Hcagri isimli kullanıcı matrisin Türkçesi dizeydir. Bunu herangibir ilgili terimler sözlüğüne bakarak görebilirsiniz. Bu değişiklikleri geçerli bir açıklama yapmadan geri almamanızı istiyorum. Vkpd11 16:39, 15 Ocak 2012 (UTC)

Lütfen Türkçe karşılık olarak önerilmiş ama genel kabul görmemiş kullanımları maddelerde ana kullanım biçim haline getirmeyin. Bu terimin geçerli olduğunu düşünüyorsanız bağımsız kaynaklarla iddianızı destekleyin. --Sayginerv-posta 16:49, 15 Ocak 2012 (UTC)

Sayginer isimli kullanıcı 2010 basımlı "tmmob fizik mühendisleri odası yayınlarından çıkan fizik ve fizik mühendisliği terimleri kılavuzuna" bakarsanız bu kullanımları görebilirsiniz. Aynı kullanımları başka baktığım Türkçe terimler kılavuzlarında da gördüm. İsterseniz birkaç tane daha örnek verebilirim. Birçok sözlükte yer alan kullanımları kullanmamak doğru bir yaklaşım değildir. Buyrun iddiamı destekleyen kaynaklar. Bu kaynaklara bakın ondan sonra tartışmamızı yürütelim. Vkpd11 18:09, 15 Ocak 2012 (UTC)

Tez veritabanında dizey olarak 2, matris olarak 580 sonuç bulunması bile, akademik olarak kullanım açısından bu tartışmanın kapanması için yeterlidir zannediyorum. Türkçe olduğu gerekçesiyle yapılacak bu tür değişikliklere karşıyım. --Sayginerv-posta 08:27, 17 Ocak 2012 (UTC)

Birçok Akedemik toplantıda çalştay ve seminerlerde yeni yeni Türkçe kavramların kulanımı yangınlaşmaktadır. Sizin yaptığınız bu Türkçe terimlerinin kullanılmasını durdurmaktan ibarettir. Akademik çalıştaylara katılırsanız oradaki araştırmacıların Türkçe terimleri kullanmaya özen gösterdiğini görebilirsiniz. Eskiden yazılmış tezlerde veya kaynaklarda kullanılmamış olması yapılan yeni Türkçe'leştirme çabalarının önünde engel olmamalıdır. Sizden de bu çabayı engellememenizi istiyorum. Vkpd11 22:50, 22 Ocak 2012 (UTC)

Burada iki kullanıcının (tartışmamız biraz az katılımla devam ediyor) dizey yerine matris kullanılmalıdır demesini Türkçe terimleri engellemek olarak değerlendirmeniz garip. Vikipedi'nin bir amacı desteklemek, bir görüşü öne çıkarmak, bir şeyi engellemek gibi bir durumu yoktur. Eğer bahsettiğiniz akademik toplantılarda değerli akademisyenler oturur, ya bugüne kadar matris demişiz ama bundan sonra dizey diyelim der, sonra da bu isimle bir sürü makale, tez, kitap yazabilirlerse neden olmasın. Tutulur madde başlığı da matristen dizeye çevrilir çok zor değil. Ancak belirttiğim gibi buradaki konu yön vermek, desteklemek, engellemek vs. değil mevcut hali yansıtmaktır. Mevcut halin matris ifadesinden yana olduğunu düşündüğümü tekrarlıyorum. --Sayginerv-posta 23:09, 22 Ocak 2012 (UTC)
  • Merhabalar. Çabanızı anlıyor ve takdir ediyorum ancak Vikipedi'nin Türkçedeki yabancı sözcükleri temizlemek veya yeni önerilenleri yaygınlaştırmak gibi bir misyonu yoktur. Bu konuda VP:ND yönergesine ve özellikle VP:MİLLİ'ye bir göz atabilirsiniz. İleride "dizey" sözcüğü Türkçede "matris"ten çok daha yaygın hale gelirse o zamanki Vikipedistler gerekli düzenlemeyi yaparlar.--Abuk SABUK msj 23:45, 22 Ocak 2012 (UTC)