Tartışma:Matematik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 

MSH 02:04, 31 Ağustos 2011 (UTC) Riyaziye başlığının Matematik başlığıyla aynı. Farketmişsinizdir. Bu yüzden aklıma gelen bir noktaya değinmek istiyorum. Riyaziye Arapça kökenli bir kelimedir.

Arkadaşlar oldukça yeterli bir sayfadır. Ayrıca dış bağlantılar bölümünde neden yabancı siteler bulunuyor. Zaten en.wikipedia.org/wiki/Math de bir çok yabancı site mevcut. ayrıca http://en.wikipedia.org/wiki/Math

bir çok kişisel sitede mevcut. Bizim koyduklarımız neden ısrarla siliniyor.

Tanım[kaynağı değiştir]

Başlangıçta verilen tanımın hemen hemen her cümlesi tartışmaya açık ve özneldir. 'Sezgi' Kelimesi sıkıntılı. Matematiğin yapısının 'elemanlar ve önermeler' olması sıkıntılı. Devam eden ifadelerin elle tutulur hiçbir yanı yok.

"maple" bağlantısı[kaynağı değiştir]

"maple" denen program yerine "akçaağaç" sayfasına gidiyor.

vikipedi kullanımı konusunda deneyimsizim, bilen birinin dikkatini çekmesi için yazayım dedim.

sayfa değişikliği[kaynağı değiştir]

sayfada reklam yapılmıştı, önceki halini geri aldım ancak bu sefer de yazım hatası oluştu ve düzeltemedim. Yardımlarınızı bekliyorum --Physician 15:04, 8 Ağustos 2009 (UTC)

beta sürümünü denediğimden olabilir mi?--Physician 15:04, 8 Ağustos 2009 (UTC)

Üzgünüm sorun giderildi. Tema'nın sürümü geri alındı.--Physician 15:11, 8 Ağustos 2009 (UTC)

bilinmeyen sayılar her zaman birbirine eşittir.[kaynağı değiştir]

x=y olursa; x²+y²=18 x²+y²=18 y²+y²=18 x²+x²=18 2y²=18 2x²=18 y²=9 x²=9 y=9½ x=9½ y=3 x=3


2+2=5 ile x=y=3 sonuçları birbiriyle kıyaslanmamalıdır.Çünkü sayı eşitliği hiçbir zaman gerçek olamaz. Ama bilinmeyenlerin aralarındaki eşitlik var olmaktadır. x=y,a=b,x=a ve y=b gb kavramlar sürekli birbirine bu şekilde eşit oldukları sürece bu bilinmeyenler eşitliği hiçbir zaman bozulmayacaktır.

matematik yazılımları[kaynağı değiştir]

matematik yazılımları programlama ağırlıklı olanların yanında , çizim vegrafik çizmeye dayanan ve modelleme ve görsel uygulama ağırlıklı yazılımları da içerir, -bununla ilgili yeni bir madde de açılabilir Coal 03:53, 29 Ekim 2009 (UTC)

matematik yazılımları diye yeni bir madde açtım ... Coal 21:05, 30 Ekim 2009 (UTC)

Matematik[kaynağı değiştir]

Yaklaşık 2 yıl önce matematik maddesini düzeltmeye çalışmıştım ama şimdi görüyorum ki(itiraf ediyorum.) çok basit,sıradan bir madde olmuş.Matematik yeteneği olan biriyle geliştirilebilir.--niet 17:54, 11 Kasım 2009 (UTC)

Oneriler[kaynağı değiştir]

209.189.246.253 13:55, 24 Haziran 2011 (UTC)Merhabalar. Bazi baslangic onerilerinde bulunacagim. Asagida ufak bir yol haritasi verdim. Sayfaya uygun sekilde bir sema halinde, benim cumlelerimi atarak ekleyebilirmisiniz?

1-Hesap ile Analiz(link alakasiz yere gonderiyor) farkli seyler: Temel Hesap (ingilizcesi calculus) konulari soyledir: fonksiyonlar, limit, sureklilik, turev, integral, green teoremi Analiz konulari kabaca soyledir: Olcum teorisi, Nomlu uzaylar ve Banach uzaylari, Topolojik Dogrusal Uzaylar, Olasilik teorisi, Sirali Dogrusal Uzaylar, Topolojik Cebir Teorisi, UltraCarpminlar

2- Banach Uzay teorisi soyle alt kollara ayrilir: L_p uzaylari, $\ell_p$ uzaylari (dizi uzaylari), Hilbert uzaylari

3-Topolojik Dogrusal Uzaylar konusunun kollari soyledir: TVS, Nukluer uzaylar, Montel Uzaylari,Seri Uzaylari

4- Hilber Uzay Teorisi soyle Kollara Ayrilir: Hilbert Uzaylarinda Bazlar, Hilbert Uzaylarinda Olasilik, Tip ve Kotip, Obeklerin Gosterimleri, Fourier Analizi

5- Obek Konusu kabaca soyle kollara ayrilir: Tabi(Amenable) Obekler, T-Ozelligini Saglayan Obekler, Lie Obekleri, Kalani Sonlu(residually finite) Obekler, Serbest Obekler, Obeklerin Gosterim Teorisi, Serbest Degismeli Obekler, Obeklerde Bagintilar, Obeklerde Buyume Hizlari, Obeklerin Cayley Cizgeleri, Obekler Uzerinde Analiz


6-Integral Konusu Soyle alt Dallara ayrilir: Basit integral(Hesap integrali), Cok degiskenli fonksiyonlarin integralleri, Banach uzayi degerli fonksiyonlarin integralleri, Metrik Degismeli Obek degerli fonksiyonlarin integralleri, Integral Operatorleri, Birnbaum–Orlicz Uzaylari

7- Banach Dogrusal Uzay teorisi buyuk bir baslik altinda : C^*-cebirleri diye bir konuya ayrilir: C^* cebirlerininin alt basliklari soyledir: Banach Cebirleri, Normlu *-cebirleri, Von Neumann Cebirleri ve Kaplansky Teoremi, Cuntz-Pimsner Cebirleri, Tabiilik (amenability) , C^* cebirlerinde Limitler ve Tensor Carpimlari

Bunlar daha baslangic. Bu maddeleri detayli yazacak arkadaslar var, ama kimse cok alt seviyeden yazmaya baslamaz. Bundan dolayi, ben once boyle bir yol haritasinin ana sayfaya eklenmesi taraftariyim. Daha sonra sayilar teorisi, homoloji, kohomoloji, kategory teori,homotopy teori, sistem ve sinyal teorisi, complex dinamik vs yol haritalarini yazacagim. Belirli bir detaya inebilirsek, eminimki matematikcilerimiz yazmaya baslayacaklar. Tesekkurler.


  • Wikipedia Matematik ansiklopedisi değildir. Bilindik Lise konularına değinmesi ve Matematiğin tarihini açıklaması yeterli olacaktır.95.7.150.45 21:19, 24 Ağustos 2011 (UTC)
Cevap Cevap Matematik ansiklopedisi değil fakat ileri matematiğin türkçe wikipedia'da bulunmaması bir eksiklik. Böyle kestirip atmayalım. --Yesevi (mesaj) 22:06, 27 Eylül 2015 (UTC)

bu bahsedilenler soyut cebir başlığında var sanırım.88.230.195.145 10:15, 6 Mart 2012 (UTC)

aynen.88.232.157.221 22:24, 21 Ağustos 2012 (UTC)

Matematik[kaynağı değiştir]

--Nejla Öztürk (mesaj) 15:38, 16 Şubat 2013 (UTC) Bence matematik tüm bilimleri kapsar. Türkçe de grafikleri yorumlarız. Tarihte yüzyılları hesaplarız. Fen de formuller kullanırız. Matematik çok önemli bir bilimdir.

Maddede çok eksik var[kaynağı değiştir]

Matematik tarihi, ortaöğretim ve yükseköğrenimde kullanımları. Diğer altbaşlıklar da yetersiz. unknowledge (mesaj) 17:58, 30 Ağustos 2015 (UTC)