Tartışma:Macaristan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiproje 10K (Başlangıç-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Coğrafya (Başlangıç-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Coğrafya maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Coğrafya kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Bu madde biraz sohbet havası ile yazılmış.Ya silinmeli ya düzenlenmeli--Simon Bolivar 18:59, 25 Mayıs 2006 (UTC)

  • Düzenlenmeli. SAM adaylığı düşürülmeli bence. --Jatha 15:46, 2 Haziran 2006 (UTC)

Düzenlemeler[kaynağı değiştir]

Macaristan maddesi gerek stil açısından gerek verdiği bilgiler açısından bir hayli sorunlu bir nitelik taşıyor. Bazı maddi hataları düzeltmeye ve rötuşlar yapmaya çalıştım, ancak maddenin tümünün ayrıntılı bir gözden geçirmeye tabi tutulması gerekli. Tarihsel hatalar ve taraflı yorumlar içeren bazı cümleleri bütünüyle çıkarmak sorunda kaldım:

Osmanlıların Macaristan’daki hâkimiyet devirleri, bugün bile hasreti çekilip çeşitli vesîleler ile bunun ifâde edildiği tam bir huzur, sükûn, adâlet ve îmâr devri oldu.

Bu iddianın günümüz Macaristan'ında yer alan tarih algısıyla herhangi bir bağlantısı yoktur.

Osmanlı-Macar münâsebetleri sosyal ve iktisâdî, her alanda gelişti ve Macaristan’da Osmanlı kıyâfetleri giymek moda oldu.

Aynı şekilde bu cümle de Macaristan'daki Türk hakimiyeti dönemini nesnel bir incelemeden bağımsız olarak "güzellemekte"dir.

Ferenc Rákóczi’nin başarısız teşebbüsünden sonra Macaristan Avusturya’nın yarı kolonisi hâline geldi ve bugüne kadar, Osmanlı hâkimiyetindeki hürriyetini, iki dünyâ savaşı arasındaki devir hâriç bir daha göremedi.

Alıntılanan cümle tamamen yanlış bir yorumu içermektedir, zira Rákóczi isyanı her ne kadar yenilgiye uğramışsa da, Avusturya imparatorluğu ve Macaristan aristokrasisi arasında bir uzlaşmayla sonuçlanmıştır. Bunun sonucunda Macar asilzadeleri İmparatorluk içinde göreli bir özerklik elde etmiştir. Osmanlı hakimiyeti altındaki Macaristan'ı "hür" olarak niteleyip Avusturya ve Avusturya-Macaristan dönemlerini tam bağımsızlık olarak göstermek de tamamen taraflı bir yorumdur.

Szálasi'nin kurduğu terör rejimine karşı başlayan muhâlefet, komünistlerin güçlenmesine ve Rusların Macaristan’ı işgâline yol açtı

SSCB'nin Macaristan'ı işgaline yol açan muhalefetin güçlenmesi değil, savaşın gidişatıdır. SSCB bu dönemde Orta Avrupa'da bulunan tüm Mihver ülkelerini işgal etmektedir. Komünistler ise bu dönemde güçlenmemiştir, aksine 1945'e kadar dikkate alınmayacak kadar küçük bir grup konumundadır.

Ancak başgösteren tepkiler sonucu 1953’te ülkede mevcut bulunan Sovyet askerleri İmre Nagy’ı başa getirerek yumuşama politikası tâkip etmeye başladılar

Nagy'nin başa getirilmesi kararı askerler tarafından değil, Moskova'da bulunan SSCB komünist partisi yönetimi tarafından alınmıştır. --Ogniem


Artık silinmeye aday.--Simon Bolivar 15:18, 4 Temmuz 2006 (UTC) Şu silmeye aday gösteren zatlar neden silinmesini istediklerini de belirtseler de biz de bi bilsek !!! ---Ostique- 20:44, 4 Temmuz 2006 (UTC)

Nedeni[kaynağı değiştir]

Ansiklopedik değil.Gidersek,bakarsak vb.ansiklopedik olmayan ifadeler içeriyor.Sohbet havasında.Ama düzenlenirse SAM kaldırılacaktır.--Simon Bolivar 16:22, 5 Temmuz 2006 (UTC)

Resmi diller[kaynağı değiştir]

Sirpca Macaristan'da resmi bir dil degil

î[kaynağı değiştir]

Türkçe'de î harfi kullanılmamakta. Hepsini i ile değiştirdim.