Tartışma:Hümanizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje Din (Başlangıç-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Din maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Din kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Hümanizm ve din[kaynağı değiştir]

Hümanizm ve din kisminda humanizmin ne olmadigi anlatilmis. pek ansiklopedik bilgi gelmedi. ne olmadigina dair kisimlar cikartilip ne oldugu daha cok vurgulanacak sekilde duzeltilmeli.

--83.209.193.72 04:46, 19 Nisan 2014 (UTC)

Hümanizmin kelime karşılığı[kaynağı değiştir]

Hümanizm terimsel tanım açısından "sevgi" içermez. Daha felsefi ve bilimsel bir temeli ifade eder. Hümanizmin en iyi Türkçe karşılığı "insan-merkezcillik"tir. Yani tanrı-merkezcillik geri plana atılır ve bir anlamda reddedilir, insan-merkezcillik esas alınır.

Örneğin bir fiilin değerlendirmesinde "tanrının/tanrıların hoşnutluğu" değil "insana faydası/hoşnutluğu" esastır. Bu açıdan da seküarizmle sıkı bir ilişkisi vardır. Yine kanunların düznlenmesinde tanrı-merkezcilliği değil insan-merkezilliği önerir.

"Sevgi" anlamı belki konuya özel bazı meselelerde yan anlam olarak içerilebilir. Ama felsefi ve bilimsl temel sevgi değil merkeze neyin alınacağı ile ilgilidir.Bu imzasız yazı 78.179.120.5 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.


Madde içeriği[kaynağı değiştir]

Madde içeiği kulaktan dolma bilgilerle yazılmış. "Sevgi" sübjektif bir kavramdır ve hümanizmin bilimsel tanımında yoktur. Hümanizm objektif bir tanım ve tanımlamadır. Yani "insaniyet" değil "beşeriyet" odaklıdır.Bu imzasız yazı 78.179.120.5 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Eleştirileriniz doğru, ancak sizin değişiklikleriniz de öncekiler gibi kaynaksız. Güncellemelerinizi kaynak belirterek zenginleştirebilirseniz kalıcı olacaktır. Bir de maddenin eski halindeki hatalı argümandan dolayı bu sefer de maddeye hümanizmin ne olmadığını söyleyerek başlamış olduk. Tümüyle yeniden yazılması gereken bir madde gibi görünüyor. Sargonileti 12:27, 19 Aralık 2012 (UTC)