Tartışma:Fizik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 

madde[kaynağı değiştir]

eklemeler ve çıkarmalar yapılmıştır ve artık maddenin Vikipedi standartlarında olduğun düşünüyorum. şablon kaldırılmıştır. --Physician 07:35, 2 Temmuz 2009 (UTC)

katı hal fiziği Condmatstrel 06:48, 3 Ağustos 2010 (UTC)[kaynağı değiştir]

Aşağıda, fizik makalesinden alınmış iki cümleyi veriyorum:

Örneğin uygulamalı fiziğin çok verimli bir alanı Katı hal fiziğidir. Bu alanda araştırmacılar, kuantum mekaniğinin ve elektromanyetizmanın temel yasalarına dayanarak, katı cisimleri oluşturan atomların davranışlarını çözümlemeye çalışır.

ikinci cümlede, kanımca dikkatten kaçmış, katı hal fiziğı atomların davranışını çözumlemeye çalışır gibi bi anlam çıkıyor. Bence bu doğru değil, cümledeki vurgunun katılara yapılması lazım diye düşünüyorum. Aksi halde atomların davranışlarının araştırılması olayı katı hal fizikçilerinden ziyade Molekül ve Atom fizikçilerinin işi diye düşünüyorum. Önerim yukarıdaki iki cümleyi şu şekilde değiştirmek:

Örneğin uygulamalı fiziğin çok verimli bir alanı Katı hal fiziğidir. Bu alanda araştırmacılar, kuantum mekaniğinin ve elektromanyetizmanın temel yasalarını kullanarak, atomlar ve atomların yapı taşlarından olan elektronların özelliklerinden yola çıkarak katıların özelliklerini açıklamaya çalışır. Condmatstrel 06:48, 3 Ağustos 2010 (UTC)


  • Alt dalları olarak Katı Hal fiziği, Nükleer Fizik vs. eksik kalmış 78.160.130.110 18:03, 24 Ağustos 2011 (UTC)

Kasten konulmuş küfürlü içerik[kaynağı değiştir]

Konu başlığının hemen altında "......." (özür dileyerek yazıyorum) şeklinde bir ifade mevcut bu bir küfür olup kasten konulmuş değiştirmek istedim lakin böyle bir metin göremedim. Yetkililerden acil olarak bunu çıkarmanızı rica ediyorum. Bunu yapan şahıs kuşkusuz diğer sayfalara da zarar veriyordur yada verecektir. Lütfen yardım ediniz. Emrah Arabacı 03:55, 3 Ekim 2011 (UTC)

Küfür şuraya eklenmişti, kaldırdım. Bildirim için teşekkürler.--Rapsarbi diyeceğin mi vardı? 04:47, 3 Ekim 2011 (UTC)

Giriş[kaynağı değiştir]

Maddenin giriş kısmınin anlatım gücü, ve doğruluk yönlerinden yetersiz olduğunu düşüncesindeyim. Condmatstrel (mesaj) 04:44, 29 Aralık 2012 (UTC)