Tartışma:Erlik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Din (C-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Din maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Din kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (C-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

İçerik ilgili sözlüğün 86. sayfasında yer almaktadır. --taysin (mesaj) 21:24, 7 Ocak 2012 (UTC)Hiç bir yerde rastlamadım ama Erlik ile 'erk' sözcüğü arasında bir bağlantı olduğu çok açık.--Efdal 10:52, 12 Şubat 2006 (UTC)

  • [1]'da kısaca değinilmiş ama sözcükten mi tanrının adı türemiş, tanrının adından mı sözcük türemiş biraz muğlak. Araştırılabilir aslında, güzel bir detay. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon 11:33, 12 Şubat 2006 (UTC)
Erlik han, yeralti aleminin efendisi ve isimi yeralti aleminin isimi Yerlik/Erlik'ten türemistir. Sayfayi bir elden gecirdim. Selamlar --Erdall 03:44, 27 Eylül 2006 (UTC)
  • Erlig Kan Tengri'nin oğlu değildir. Kişi yaratılmadan önce yaratılmış olan bir varlıktır. Tanrı'nın oğlu olduğu iddiaları Türk mitolojisinin de Yunan mitolojisi gibi tanzim edilmesi çalışmalarının bir ürünüdür. Değerlendirmeye almanızı rica ederim.

Yazım yanlışları maddenin içeriğini güvenilmez kılıyor. Bu yüzden maddenin baştan aşağı fiyasko olduğunu söylüyorum. 81.213.41.96 22:31, 19 Mayıs 2014 (UTC)