Tartışma:Ege Bölgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiproje 10K (Bilinmeyen-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 Bilinmeyen  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje Türkiye (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Coğrafya (C-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Coğrafya maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Coğrafya kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Haritalar[kaynağı değiştir]

Bu haritalar Ege Bölgesini göstermiyor. Merkezi Ege bölgesinde kalan illeri gösteriyor. İller idari sınırları olan birimlerdir. Bölge Sınırları ise tamamem coğrafidir. Siz bu haritalarda ikisini bir birine karıştırıp düğüm yapmışsınız. Ege bölgesinin sınırlarını il merkezlerine göre belirleyemezsiniz. Balıkesir ve Çanakkale illerinin merkezleri Marmara Bölgesinde olabilir ama bu iki ilin tüm Edremit körfezi kıyısı Ege Bölgesindedir. Aynı şekil Ege Bölgesi, Anadolunun içine o kadar çok girmez. Bu hata çok yapılıyor. Gerekirse kafa karışıklığıı önlemek için bu haritaları tamamem silin. İnsanların bilgi almak için ilk baktığı bu sitede bu yanlışa daha fazla izin vermeyin --Ollios 03:44, 24 Temmuz 2008 (UTC)

Muğla[kaynağı değiştir]

Ege bölgesi başlığı altında fazlasıla eksikler bulunmakta ancak bir şehrin tamamıyla unutulmuş olmaması gerekir Bu imzasız yazı 88.253.119.176 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 21 Ağustos 2010..

çok iyi fakat..[kaynağı değiştir]

merhaba! sayfanız çok iyi fakat ege bölgesinin tarım'ı ile ilgili bir bilgi kaynağı koymamışsınız. rica etsem koyabilirmisiniz? 78.167.21.50 21:26, 16 Ocak 2011 (UTC)

Nüfus yapısı ve Ortalama yaş[kaynağı değiştir]

Ege bölgesi şehirleri kentleşme oranları yüksek, eğitim seviyeleri yüksek,Sanayi-Turim-tarım işkollarında ilerlemiş bir bölgedir.

İzmir büyükşehir belediyesi dışında Tüik 2011 ADNKS nüfus sayımına göre Denizli,Manisa,Aydın ve Muğla şehirleri büyükşehir olma hakkını kazanmışlardır.

İzmir,Manisa,Denizli,Aydın ve Muğla Göç alan illerdir.

Afyonkarahisar,Kütahya,Uşak göç veren illerdir.

Nüfus yapısı, kıyı kesimde düşükte olsa nüfus artışı ve göçle dengelenmekte ve artmakta,İç ege şehirlerinde doğum oranları yüksek buna karşın göç verilmesi sebebiyle yerinde saymakta veya düşmektedir.

Tüik ADNKS 2011 Yılı nüfus sayımında Belirlenen Medyan yaş Türkiye Ortalaması 29.70, Ege bölgesi illeri Medyan (Ortalama) Yaş bu seviyelerinde üzerinde bazı iller yüksektir.

Medyan(ortalama) yaş illere göre

Muğla : 34,51

Aydın : 34,41

Kütahya : 34,22

Uşak : 33,76

İzmir : 33,67

Manisa : 33,18

Denizli : 32,82

Afyonkarahisar : 30,94

En yaşlı şehir : Muğla 34.51

En genç şehir : Afyonkarahisar : 30.94

Bu illerin nüfus yapısı ve yaşayan insanların ne kadarı bu şehirde doğanlar ve bu şehirlerin yerlisi araştırması ise şu şekilde :

Afyonkarahisar : % 91 Afyonlu , % 9 diğer

Kütahya : % 87 Kütahyalı , % 13 diğer

Uşak : % 82 uşaklı , % 18 diğer

Denizli : % 78 Denizlili , 22 diğer

Manisa : % 75 Manisalı , % 25 diğer

Aydın : % 70 Aydınlı , % 30 diğer

Muğla : % 65 Muğlalı , % 35 diğer

İzmir : % 43 İzmirli, % 56 civarında diğer illerden yerleşenler oluşturmaktadır.

En çok göç alan il İzmir % 56 civarında

En az göç alan il Afyonkarahisar % 9 civarındadır.


Burada eklediğim Nüfus yapısı ve ortalama yaş araştırmasının Sayfanın kendisinde yer alabilmesini dilerim.


Ege bölgesinin en genç vilayeti Afyonkarahisar 0-9 yaş arası nüfus Toplam nüfusun % 16 sını oluşturuyor * Genç il Afyonkarahisar

öneri vericem yaynlamasın ha başlık bu diğil[kaynağı değiştir]

yËtişkin çocuklar için bu yetersiz ve ege böleside hangi illerin belli olup olmadığı belli değil ayrıca bu yazı bu siteye hiç yakışmamış toparlayın şu yazıyı ayıp oluyor bence uzun ve hoş bir yazı sizin siteye yakışır oldumu canım ,

İzmir'in ilçelerinin nüfusları[kaynağı değiştir]

İzmirlinin biri girmiş İzmir'in ilçelerini şişirmiş

Aliağa 160.000 değil 56.000 http://rapor.tuik.gov.tr/reports/rwservlet?adnksdb2&ENVID=adnksdb2Env&report=wa_turkiye_ilce_koy_sehir.RDF&p_il1=35&p_ilce1=1128&p_kod=2&p_yil=2011&p_dil=1&desformat=html