Tartışma:Bipolar bozukluk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje Tıp (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tıp maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tıp kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 

Başlıksız[kaynağı değiştir]

http://tr.wikipedia.org/wiki/Manik_depresif_delilik Adlı linkin başlığı çok hatalı ve düzeltilmesini istiyorum. Manik Depresif "DELİLİK" diye bir şey yoktur. DELİ kelimesi insanları aşağılamak için vardır, tıp dilinde DELİ kelimesi yoktur ve psikiyatrlar bu kelimeye çok kızarlar. Lütfen DELİ kelimesini burdan silmenizi ve kendiniz için bu kelimeyi kullanmanızı istiyorum, hiç kimsenin hastalığını aşağılamayazsınız. Ayrıca bu hastalığın akıl hastalığı sınıfına bile girmediğini delirtirim. Saygılarımla...

Psikoloji değil Psikiyatri[kaynağı değiştir]

Ayrıca,

Bipolar Bozukluk "Psikoloji ile ilgili bu madde bir taslaktır. İçeriğini geliştirerek Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz."

Diye açıklanıyor sayfanın sonunda ama bipolar bozukluk psikolojinin içinde yer almaz direk psikiyatri bakar.

Lütfen psikiyatri içine yerleştirin.

Saygılar.

re:Psikoloji değil Psikiyatri[kaynağı değiştir]

Şunu söyleyeyim dediğin şey doğru ama tamamen değil. Bipolar bozukluk psikolojinin de konusudur ama sırf psikoloji alt başlığı olarak da gösterilmesi yanlıştır.

ilaçlar neden bildiriliyor[kaynağı değiştir]

hangi marka ilaçtan ne kadar dozlarda alınacağına kadar bilgi verilmesi abesle iştigal ve de zararlı değil midir? Kişiye doktor başka ilaç verirse Bu yanlış mı olacaktır? Kısacası bu ansiklopedik bir bilgi değildir. Bu kısım silinmeli

Bazı bilgileri sildim[kaynağı değiştir]

Mutlaka kendinde ya da yakınında bu hastalığın olduğunu düşünen ya da kendine tanı koyulduktan sonra burayı okuyan birileri olacaktır. Yazıdaki "aşırı doz öldürür" gibi korku verici ifadeler kullanılması sadece zarar verir. Bir çok şeyin aşırı kullanımda öldürdüğü zaten bilinmektedir ama bunun manasız ve alakasız bir şekilde buraya yazılması insanları korkutacaktır. Maddeyi yazan kişilerin amacı her bildiğini yazmak olmamalıdır, bilgileri önce bir mantık süzgecinden geçirmek gerekir. İlgili yerleri yazıdan kaldırdım.

manik depresif[kaynağı değiştir]

Manik depresif ve bipolar bozukluk aynı şeyler mi Ülkü karay (mesaj) 20:12, 6 Şubat 2017 (UTC)

Silinmesi dusunulen madde kisimlari[kaynağı değiştir]

Merhaba. Asagida alintilanmis kisimlari, maddeden cesitli sebeplerden oturu (or. maddenin diger kisimlarinda ayni bilginin daha derli toplu bulunmasi, kaynak eksikligi vs.) silinmek uzere buraya tasidim. Bir sure burada tutup, silinmesine itiraz edecek biri cikmaz ise alintiladigimi silecegim.

"Bir depresyonun erken uyarı semptomları:

Yorgunluk, bitkinlik, enerjisizlik Bezgin ruh hali, moral bozukluğu Artan dinlenme ihtiyacı Azalan kendine güven, kendinden kuşku duyma Artan derin düşünce, dalgınlık ve kendinden endişe etmek İlgisizlik, keyifsizlik Uykuya dalma veya kesintisiz uyuyamama bozukluğu Günlük yükümlülüklerin ihmal edilmesi Konsantrasyon güçlüğü (düşünmenin zor gelmesi) Azalan cinsel ilgi Ürkeklik, sinirlilik Azalan dayanıklılık ve kapasite Her şeyi kendi üstüne alınma, başkalarının kendisi hakkında kötü konuştuğu duygusuna kapılma Günlük yaşam seyrinde değişiklikler Bedensel rahatsızlık Artan alkol tüketimi Gerginlik, huzursuzluk Aşırı duyarlılık Bir maninin erken uyarı semptomları:

Aşırı sevinç, aşırı coşku Ani saldırganlık ve paranoya Yeni fikirler, hızlı düşünme Her zamankinden fazla konuşma isteği Artan aktivite ve enerji Değişen algılama (başka bir dünyada olma duygusu, sese karşı duyarlılık, keskin algılama) Görüntü ve/veya ses halisünasyonu Artan yaratıcılık Azalan uyku ihtiyacı Artan ilişki isteği Önemli olma ve bütün ilgilerin merkezinde olma duygusu Artan alkol ve uyuşturucu kullanımı Artan kendine güven, yapmaya karar verdiği her işi başaracağı duygusu Aşırı duyarlılık, gerginlik, sabırsızlık Artan cinsel ilgi Artan para harcama Konsantrasyon güçlüğü, dikkatin kolay dağılması Huzursuzluk, karmaşa Her zamankinden fazla kavga ve tartışma Günlük yaşam seyrine uymamak Erken uyarı semptomları yanında bazı yumuşak bipolar belirtiler görülmektedir. Yumuşak bipolar belirtilerden, İngilizcesi "bipolar soft signs", bipolar hastalığa işaret edebilecek olan, bir hastanın aile geçmişinde veya kendi hastalık seyrinde bulunabilecek belirtiler kastedilmektedir.

Bipolar hastalığa ilişkin kalıtsal risk Birinci derece akrabalarda (ebeveyn, kardeşler) lityum'la başarılı terapi Bir ailede arka arkaya üç nesilde mizaç hastalıkları Antideprasanla tedavi sonucu tetiklenen hipomaniler Mizaçta dikkat çekici hususlar (güçlü ruh hali dalgalanmaları, yerinde duramamak veya sürekli bezginlik/bıkkınlık hali) Mevsimlere bağlı depresyonlar Çocukluk veya ilk gençlikte ortaya çıkan psikotik karakterli depresyonlar " 17 kutalmis bercin (mesaj) 19:05, 31 Aralık 2017 (UTC)