Tartışma:Bektaşîlik

From Vikipedi
Jump to navigation Jump to search
Vikiproje Türkiye (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Bektaşilik Alevi İslam Tarikatıdır.[edit source]

Yazının başında Bektaşiliği tanımlarken Alevi tasavvuf tarikatı olduğu belirtilmelidir.--Zaferreis 16:54, 12 Nisan 2008 (UTC)

Bir yorumdur. Dolayısıyla belirtilmemelidir. Takabeg ileti 01:44, 13 Nisan 2008 (UTC)

Bektaşiliğin kurucusu Hacı Bektaş-ı Veli Ehlibeyt soyundan gelmektedir. Dolayısıyla Alevi din adamı olduğu bilinmekte. Niçin Aleviliği yıpratıcı şekilde yapay ayrılık yaratılmaya çalışılıyor. Hacı Bektaşi Veli kendinden önce Anadolu2ya gelmiş Alevi kitleleri ve tabi onların taşıdığı Orta Asya Türk kültürü ile yerel Anadolu kültürünü İslam (İsmaili Alevi uygulamalar çerçevesinde) birleştirmiştir. Ortaya çıkan barışçıl ve kapsayıcı tarikat Bektaşiliktir. Ayrıca bu tarikat bu yönüyle ileride Balkanlarda fetihlere zemin hazırlayacaktır. Dolayısıyla Alevi, 12 İmam inancından kaynaklandığı baş tanımlamada belirtilmelidir.--Zaferreis 10:03, 13 Nisan 2008 (UTC)

Alevilik başlığı ile birleştirilmeli.95.9.6.75 18:25, 29 Ekim 2011 (UTC) Hacı Bektaşı Veli sünni bir tarikat lideridir. Neden Alevilikle ilişkilendiriliyor. Ayrıca Ebu Müslim Horasani, Muhiddin Arabi gibi mutasavvıflar neden Alevi önderleri olarak sunuluyor. Bunlar sünnilerdir. Ayrıca Zaferreis Hacı Bektaşı Veli'nin ehli beyt soyundan geldiğini söylüyor. peki bunu orta asya türklüğü ile nasıl bağdaştırıyor. Ehli Beyt tamamen Araptır. Ayrıca OrtaAsya'da Anadolu'daki gibi bir Aleviliğe rastlanmaz. Orta Asya'da Sünni Hanefi Mezhebi yaygındır ve Sünni-Hanefilik mezhebi Hoca Ahmet Yesevi ve onun öğrencileri tarafından yayılmıştır. Neden Hoca Ahmet Yesevi Alevilikle ilişkilendiriliyor. Taylan Seylan (mesaj) 18:52, 26 Nisan 2013 (UTC)