Tartışma:Ankara Hükûmeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hükûmet arkaik kullanımdır[kaynağı değiştir]

Merhaba. Madde adının 1 Ekim 2009 tarihinde "Ankara Hükümeti" şeklinden "Ankara Hükûmeti" şekline değiştirildiğini gördüm. Ancak, bu ad değişikliğine dair tartışma göremedim. Türkiye Türkçesinde "hükümet" sözü, eski bir Arapça alıntı olarak vardır ancak çağdaş imlası "hükümet"tir (bk. TDK Büyük Türkçe Sözlük: hükümet). "Ankara Hükûmeti" kullanımı, arkaik bir imla şekli olarak literatürde vardır. Bunu da belirtelim. Olmadığı söylenmiyor. Burada Vikipedi maddesindeki üslup, çağdaş imladır. Bu sözün imlasında eski "kef-vav" temasıyla oluşan incelme /ü/ sesiyle sonuçlanmıştır. Dolayısıyla, ad değişikliğine dair tartışma göremedim ve Vikipedi kuralı gereği, madde adını geri almak gerekiyor. Gegide yol açmamak adına adı geri almayıp tartışmaya sunuyorum. Aynı şekilde "hükümet" maddesinde de tartışma açılacak. taglıgalpileti 17:35, 4 Mayıs 2013 (UTC)

Hükûmet tartışmasında yazdığımız gibi, TDK veri tabanındaki ikililik işi bulandırıyor. Dayanak almamız gerekiyor ve bu haliyle keyfiyete kaçmamak adına Kurumun bunu düzeltmesini beklemek veya talep etmek gerek. Tamam, dursun şimdilik. taglıgalpileti 18:59, 28 Mayıs 2013 (UTC)

Bayrak[kaynağı değiştir]

Türk bayrağı bugünkü şeklini 1936'da aldı diye biliyordum. --Neolegen (mesaj) 00:16, 24 Aralık 2016 (UTC)

Başkent Sorunsalı[kaynağı değiştir]

Meclis açıldığı günden 6 ekim 1923'e kadar İstanbul başkent olarak kabul ediliyor yani hukuken, ama bu konsept sürgün başkent olarak yazılmasına uygun mudur emin değilim, önemli bir detay ve yazılması gerekiyor ancak sorun olan durum Son günlerinde ankara'nın hem de jure hem de facto başkent olması.Sizce sürgün başkent bölümüne de 1920-1923 olarak eklenmeli mi? Mustafa Aslanbay (mesaj) 10:47, 28 Mart 2017 (UTC)