Tartışma:Albert Camus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Edebiyat (C-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Edebiyat maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Edebiyat kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (C-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Fransa (C-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Fransa maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Fransa kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Ecinniler[kaynağı değiştir]

Albert Camus Ecinniler diye bir tiyatro oyunu yazdı ise bunu Fyodor Mihailovich Dostoyevski'nin Eciniler'iyle karıştırmamalı ve ona gönderme yapmamalıdır.

Oysa Oyunlar başlığı altında Ecinniler diye yazılmış, link aracılığıyla Albert Camus'un yazdığı Ecinniler'e değil, Fyodor Mihailovich Dostoyevski'nin Ecinniler'ine ulaşılıyor.

Albert Camus'un Ecinniler'i Fyodor Mihailovich Dostoyevski'nin Eciniler'inden adapte edilmiş olabilir ancak link kurulacak ise bu durum belirtildikten sonra kurulmalıdır.

Düzeltilmesini öneririm.

  • Madde telifli olduğundan silinmişti, İngilizce Vikipedi`den çevirerek tekrar yazdım. Özellikle hayat görüşüne dair bir şeyler daha eklenebilir. -- 16 13:55, 3 Temmuz 2006 (UTC)

Ölümü üzerine yazılmış metnin yeri sanırım Vikikaynak. Telifli olma ihtimali de var, bildiğim kadarıyla çevirenden izin alınmış olması gerekiyor. Bilgisi olan var mı? :) 16 01:38, 7 Şubat 2006 (UTC)

Albert Camus hakkındaki makalenin yarısını Jean-Paul Sartre işgal etmiş. Rahmetli sağlığında da benzer durumlarla karşılaşırdı:) Bence Sartre'ın metninden bir iki çarpıcı cümle yeter. de Beauvoir'ın Camus'nün ölümünden sonra yazdığı bir gözlem var. Onu da ben ilave edeceğim. --cretanforever 01:49, 7 Şubat 2006 (UTC)

Aynı şey beim de aklıma geldi, sanki Camus şöhretini, eserlerini Sartre`a borçlu gibi görünüyor :) 16 01:50, 7 Şubat 2006 (UTC)

Ki insani meziyetler açısından Sartre'a beş basar:) --cretanforever 01:53, 7 Şubat 2006 (UTC)

Katılmıyorum ya tam ona :), daha sonra IRC de konuşalım ne dersin? :) 16 02:06, 7 Şubat 2006 (UTC)

Öncelikle yazanın eline sağlık diyorum. Tartışmaya açmak istediğim ufak tefek detaylar olacak:

..."varoluşçuluk akımının öncülerinden biri"... kısmı için şüphelerim var. Sartr, modern çağın zirvesinde bu felsefi akımın insaların diline pelesenk olmasını sağlamış olabilir amma velakin:

  • Sartr' dan önce de varoluşçuluk vardı diye biliyorum (örn. Kierkegaard, edebiyatta Dostoyevski),
  • Camus' nün varoluşçuluk felsefi akımına katılımda/katkıda bulunmak gibi bir girişimi/amacı olduğunu sanmıyorum. Eserlerinden öyle bir çıkarım yapmak mümkün müdür tartışılır ama yine de sayfada "absurd" ve/veya intahar/ölüm kavramları vurgulansaydı daha iyi olurdu.

Puxavida (22.06.2006)

Referanslar[kaynağı değiştir]

Bu madde hazırlanırken faydalınlan kaynaklar tam belirtilmemiş, hazırlayan arkadaşımız belirtirse daha güzel olur diye düşünüyorum. --Alperen 21:49, 5 Eylül 2006 (UTC)