Tartışma:İkinci Meşrutiyet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Türkiye (Başlangıç-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (Başlangıç-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Osmanlı İmparatorluğu (Başlangıç-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Osmanlı İmparatorluğu maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Osmanlı İmparatorluğu kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

İttihat ve Terakki diktatörlüğü[kaynağı değiştir]

ittihatçıları darbeci ve diktatör olarak nitelendirip halaskaran zabitan örgütünü normal kabul etmek kabul edilemez.Her iki grupta darbe yapmıştır.Sadece biri kazanmış diğeri kaybetmiştir.

Jöntürklerin Devrimi halka dayanmayan bir devrimdi, ama yine de Feodal Gericiliğe yönelmiş bir Devrimdi. Bu nedenle Feodal-Sultanlık rejimine göre daha ileride ve solda konumlanmaktadır.95.9.6.29 15:07, 25 Ekim 2011 (UTC)

komploya dayalıdır. bu nedenle halk devrimi değildir.88.231.7.248 16:39, 20 Ağustos 2012 (UTC)

Madde adı[kaynağı değiştir]

Madde adı İkinci Meşrutiyet yerine Roma rakamlarıyla II. Meşrutiyet olsa daha iyi olmaz mı?--Veritas ileti 18:12, 8 Temmuz 2009 (UTC)

6 Kasım 1922[kaynağı değiştir]

"6 Kasım 1922'de Osmanlı Devleti'nin tasfiyesiyle sona eren dönemdir." ifadesi hatalı. Saltanat 1 Kasım 1922'de kaldırıldı, 6 Kasımda değil.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Saltanat%C4%B1n_Kald%C4%B1r%C4%B1lmas%C4%B1

maddesine bakılabilir.