Tartışma:İbn-i Sina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje 10K (C-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje GM (C-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki GM maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje GM kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje İslam (C-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İslam maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İslam kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Tıp (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tıp maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tıp kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

İbn Sina aslen Özbek Türkü olan, İranlı bir bilim adamıdır.[kaynağı değiştir]

  1. "Etnik köken" ve "milliyet" farklı kavramlardır. "Etnik köken" kavramı, özellikle çağdaş milletlerin geliştiği 18. yüzyıl öncesi dönemlerde,soydaş (kan bağı olan) özellikleri ağır basan toplulukları tanımlamak için kullanılır. Bir topluluğun etnik kökenini izlemek için en elverişli yöntem, o topluluğun kullandığı dilin yapısını incelemektir. 18. yüzyıl öncesi elbette etnik topluluklar vardı. Türkler de bunlardan biridir. 6. yüzyılda kurulmuş olan Göktürk Kağanlığı'nın egemen etnik gücü Türklerdi. Onlar kendilerine Türük (Bk. Orhun anıtları), Çinliler ise Tūjué derlerdi. Bizanslılar da kendi kaynaklarında Türklerden bahsederler.Göktürk Kağanlığından sonra Orta Asya kökenli Altay toplulukları (Moğollar, Tunguzlar dışında kalan Karluklar, Uygurlar, Oğuzlar, Kırgızlar, Tatarlar vb.) genelde Türk olarak, konuştukları diller ise Türki diller olarak anılmaya başlandı,
  2. Bu bağlamda, İbn Sina etnik köken olarak bir Özbektir, Türk asıllıdır. Ancak, o dönemde bölgede egemen olan İslam kültürünün etkisi ile bilim dili olarak Arapçayı ve edebiyat dili olarak da Farsçayı benimsemiş, eserlerini bu dillerde vermiştir. Daha sonra da İran'a yerleşmiş ve o kültürün bir parçası haline gelmiştir. Bu durumda onu aslen Özbek Türkü olan bir İranlı olarak tanımlamak gerekir (Aynen Einstein'ı Alman Yahudisi kökenli bir Amerikalı olarak tanımlamak gerektiği gibi).
  3. Bu maddenin başlığını açan arkadaş, sağ olsun çok emek vermiş, ancak bir tarihçinin asla yapmaması gereken bir hataya düşerek, başlığı İbn-i Sina olarak açmıştır. Gerçek isim ise İbn Sina'dır. Bu bir harfin ne önemi var, diyenlerin ise bir ansiklopediye madde yazmaya hiç kalkışmamaları çok uygun olur.

mgur 05:40, 20 Haziran 2010 (UTC)

  • Etnik kökeni hakkında tarafsızlık yaratmayacak bir kaynak bulabileceğimizi sanmıyorum. Günümüzde geçerli olan türk, fars gibi etnik milliyetler 18. yüzyılda ortaya çıkmaya başladı. İbn-i Sina'nın yaşadığı dönemde bu tür bir ayrım olduğunu zannetmiyorum--Martianmister 12:41, 2 Eylül 2007 (UTC)

ibni sinanın fen bilimlerinde başarılı bir insan olduğunu söylüyorlar o dönemlerde bu başarıyı nasıl başarmış acaba hatta bütün bilimcilerde?Diyorlarki İBNİ SİNA TÜRK BİLİMCİ AMA NEDEN İRANLI DİYORSUNUZKİ kullanıcı BURCU İLSAN Bu imzasız yazı 85.99.93.102 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Geri alırken buraya http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=%C4%B0bn-i_Sina&diff=3063675&oldid=3063643 bakarmısınız?--88.229.247.243 18:59, 22 Mart 2008 (UTC)

Kategorilerde belirtildiği üzere İranlı mı yoksa maddenin girişinde bir kullanıcının yazdığı üzere Türk mü? Öncelikle, İran bir etnik köken değil coğrafi alan belirttiğine göre, İranlı demek hatalı değil. Peki etnik kökenine ilişkin (Türk, Fars, vs.) kaynağımız var mı? Filanca 19:32, 1 Eylül 2007 (UTC)

İBN-İ SİNA[kaynağı değiştir]

İBNİ SİNA"NIN GERÇEK İSMİ Ebu Ali el-HÜSEYİN İBNİ Abdullah İBNİ-SİNA" DIR

İbni sina Özbekistanın medeniyet şehri buharalıdır.Türk olduğu bir çok kaynakta mevcut iken o devirlerde ne özbekistanda nede buharada fars yaşamazken nasıl oluyorda burda fars olduğu yazılıyor.Çok hatalı düzeltilmeli.aynı mevlanada olduğu gibi bu türk büyüğüde fars gösterilmek istenmekte çok üzücü bir durum....

İbn-i Sina'nın Gerçek Etnik Kökeni[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar birçok kaynakta İbn-i Sina'nın fars olduğu yazılmasına rağmen Türk olduğuna dair bir kaynak yoktur. Yani ben bulamadım. Britannica, Wikipedia(ingilizce versiyonu) ve bunun gibi pekçok kaynakta İranlı olduğu geçmaktedir. Ayrıca İbni Sina'nın Türk olduğunu yazan arkadaş kendince bir kaynak vermiş ama verdiği kaynakta da zaten İbn-i Sina için İranlı diyor. Bundan dolayı değiştirdim, biri geri değiştirmeden önce kaynaklara baksın bence.

İran dediğiniz ülkeyi ve yaşayan toplumları araştırın lütfen!!! Büyük selçuklu döneminden sonra safevi devleti,kaçar hanedanlığı ile birlikte iran toprakları 1925 yılına kadar türkler tarafından yönetilmiştir.iranı iran yapan en önemli şey şiilik tarikatı yani safevilik bile şah ismail(türktür) tarafından kurulmuştur.iran tarihinin en büyük lideri şah abbas bile türktür,günümüz iran islam devletinin dini lideri Ayetullah ali hamaney bile Türk kökenli olduğu bilinmektedir.Günümüz iranında bile fars nüfus % 45-55 arasındadır diğer en büyük gurup nüfusun % 30-35 Türk toplumlarından oluşmaktadır.İran kültürünü ve tarihini öğrenmeden kimse kafasına göre şeyler yazmasın okuyun araştırın.iran tarihinde Türklerin yerini!!!


Fatih Kurt 00:41, 29 Mart 2009 (UTC)

Arkadaşlar İbn-i Sina Türktür. Birincisi doğum yeri olan Buhara Türklüğün en kadim şehirlerindendir, hala da Türklerin elindedir, doğum yeri Türkistandır ve doğduğu dönemde de Buhara Karahanlı devletinin sınırları içerisindedir. Doğum tarihi 960, karahanlıların bölgeyi yönetimine alması 840 yılındadır. Öncesinde de sonrasında da bu şehirler Türk şehirleridir. Ayrıca İran Sasanilerin yıkılışından sonra 1925 Kacar hanedanının Ruslarla yapılan savaşı kaybederek kontrolü kaybetmesine kadar çok çok uzun yıllar Türk hakimiyetinde kalmıştır. Bilinen bir çok Türk devleti bu topraklarda hüküm sürmüştür. En eski Türk beşiği olarak kabul edilen ve özellikle Türk bilim ve din adamlarının yuvası niteliğindeki Horasan da bugün İran topraklarındadır, fakat yine bugün İran'ın nüfusunun yarıdan fazlasının Türk olduğu da bir başka gerçektir.

Farsça konuşmak, Farsça yazmak Fars olmak demek değildir. Büyük Selçuklu Devleti Farsçayı resmi dil kabul etmişti ama Türklükleri tartışılmaz, Mevlana da eserlerini Farsça yazmıştır ama Türk olduğunu da mesnevisinde kendisi şöyle ifade eder, "... Hindçe (Farsça) konuşuyor olsam da aslım Türktür."

Bunları tartışmaktan öte, isbat etmemiz gereken önemli şeylerdir. İslamiyetin kabülünden sonra özellikle içiçe geçmişlik söz konusudur ancak Türk bilim adamlarının Türk olarak bilinmesinin çok büyük önemi vardır.

Mukaanyes 16:27, 19 Aralık 2009 (UTC)

İbni sina buhara doğumlu bir türk bilim adamıdır.buhara da ne geçmişte nede bugün farslar yaşamamaktadır türklerin en eski kadim şehirkerinden birisidir.buharanın fars olduğuna dayanan böyle bir kaynak veride yoktur.sadece araştırmalarında farsça dilinide kullanmıştır.

UYARI[kaynağı değiştir]

kan dolaşımı çizimini kaldır sana ne demiştim bu ansiklopediye katkıda bulunmayacağım.sen eğer kaldırmazsan bu ansiklopedinin bu maddelerini silerim.ama dediğimi yaparsan bi sorun çıkmaz.--88.235.193.21 15:59, 29 Ekim 2009 (UTC)

galeri den değiştir e tıkla ordaki yazıyı sil.resim yayında gözükmesin.dosya yok silinmiş biliyorum.sayfayı kilitlemişsin değiştiremiyorum.lütfen ilgilen--88.235.193.21 16:04, 29 Ekim 2009 (UTC) değerli site yöneticileri, İbn Sinanın uğraştığı alanlar arasında belirtilen "nahif" tabiri yerine "nahiv" ifadesi kullanılmalıydı. dikat ederseniz nahif ifadesinin uzantısında da konuyla ilgisi olmayan bir açıklama yapılmıştır. nahiv ise gramer bilgisi anlamına gelir ve sarf ile birlikte sık kulllanılır

Irk[kaynağı değiştir]

ya adam bilim adamı Türk'ü Fars'ı İranlısı mı olur yahu. adam insanlığa hizmet ettiyse milletine, etnik ırkına ne gerek var 94.54.211.131 18:24, 2 Aralık 2009 (UTC)

haklısın yalnız burası ansiklopedi, doğru bilgilerin olması şart. Ben de fars falan değilim ama bi sürü tartışma vardı bi nokta koymak istedim.. --Fatih Kurt mesaj 15:14, 6 Aralık 2009 (UTC)