Tale of the Nine Tailed

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tale of the Nine Tailed
Tale of the Gumiho
The Tale of a Gumiho
Tale of the Nine-Tailed Fox
Tanıtım posteri
Tür
Proje tasarımcısıLee Myung-han
GeliştirenStudio Dragon
SenaristHan Woo-ri
YönetmenKang Shin-hyo
Jo Nam-hyung
Başrol
Açılış müziği"Blue Moon" - Kim Jong-wan
BesteciHong Dae-sung
Ülke Güney Kore
DiliKorece
Bölüm sayısı16
Yapım
Yönetici yapımcıYoon Dong-yeol
Shin seon-joo
Ra Bo-ra
YapımcıPark Jin-hyung
Park Seung-woo
Gösterim süresi65-70 dakika
Yapım şirketiStudio Dragon
How Pictures
Yayın bilgileri
KanaltvN
Yayın tarihi7 Ekim 2020 (2020-10-07) - 3 Aralık 2020 (2020-12-03)
Kronoloji
Sonra gelenTale of the Nine Tailed 1938
Dış bağlantılar

Tale of the Nine Tailed (Korece구미호뎐, romanizeGumihodyeon) Lee Dong-wook, Jo Bo-ah ve Kim Bum'un oynadığı 2020 Güney Kore televizyon dizisidir.[1][2] 7 Ekim'den 3 Aralık 2020'ye kadar her Çarşamba ve Perşembe günleri saat 22:30'da (KST) 16 bölümle tvN'de yayınlandı.[3]

18 Kasım 2020'de dizi, kalan dört bölüm için daha iyi prodüksiyon sağlamak için yayına bir hafta ara verdi ve Tale of the Nine Tailed: A 600 Year Legend adlı bir sahne arkası özel yayını yaptı.[4][5] 18 Kasım'dan 4 Aralık'a kadar, Lee Yeon'un küçük kardeşi Lee Rang ve suç ortağı Ki Yu-ri'yi merkeze alan Tale of the Nine Tailed: An Unfinished Story adlı üç bölümlük bir spin-off yayınladı.[6]

Tale of the Nine Tailed 1938 adlı ikinci sezonun prömiyeri 6 Mayıs 2023'te Lee Dong-wook ve Kim Bum'un rollerini yeniden canlandırması ve Kim So-yeon'un yanı sıra Ryu Kyung-soo gibi birkaç yeni oyuncu tarafından canlandırılacak ile prömiyer yaptı.[7]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehre yerleşen dokuz kuyruklu bir tilki (Lee Dong-wook) ile onu takip eden bir yapımcı (Jo Bo-ah) arasındaki fantastik romantik hikâyesi.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ünlü gumiho (dokuz kuyruklu tilki). Eski dağ ruhu ve Baekdudaegan'ın koruyucusu, Ah-eum / Ji-ah'ın sevgilisi ve Lee Rang'ın üvey kardeşi. Ah-eum'un reenkarnasyonunu ararken Öbür Dünya Göçmenlik Bürosu'ndan görevler yürütür. Ah-eum'a benzeyen birkaç kişiyle karşılaştı ama hiçbiri tilki boncuğu taşımıyordu. Ji-ah'ı gençken kurtardı, ancak tilki boncuğuna sahip olmadığı için, Yeon'u Ah-eum'un reenkarnasyonu olmadığına inandırıyor. Serinin ilerleyen bölümlerinde, Ji-ah'ın aslında Ah-eum'un reenkarnasyonu olduğu ortaya çıkar. Tilki boncuğu, Lee Yeon onu bir binadan düşmekten kurtardığında ortaya çıktı. Yeon'un zayıflığı, mezarların üzerinde yetişen çuha çiçeğidir.
Nam Ji-ah, TVC İstasyonu'nda 30 yaşında bir yapımcıdır. Lee Yeon'un eski sevgilisi Yi Ah-eum'un, sürgün ettiği 7. Joseon Kralı'nın kızının reenkarnasyonudur. Imoogi tarafından ele geçirilen babasını kurtarmak için, Imoogi'nin onu Yeon'a götürmeye söz vererek onu almasına izin verdi. Daha sonra Lee Yeon'dan kendisini feda etmekten koruyabilmesi için onu öldürmesini istedi. Nam Ji-ah olarak reenkarne olduktan sonra, genellikle içinde hayatta kalan Imoogi'nin bir parçası olduğu ortaya çıkan çift kişiliklere sahip olduğu görülür. Imoogi onu bedenine sahip olmak için Lee Yeon ile tehdit etti. Yeon'u Imoogi'den korumak için kendini tekrar feda etmeye çalıştığında, Yeon tarafından durduruldu ve Imoogi'nin vücudunu ele geçirmesine izin verdi.
Melez bir gumiho ve Lee Yeon'un küçük kardeşi, yaramazlık yaratarak kardeşinden intikam almak ister. Kasıtlı olarak insanlara zarar verir, bu da Yeon'a sorun çıkarır. Kardeşine karşı derin bir kin beslerken sevecen doğasını gizler. Çocukken, insan annesi tarafından Aç Hayaletler Ormanı'nda terk edildi. Orada, aç hayaletler tarafından saldırıya uğradı ama Yeon tarafından kurtarıldı. Yeniden başlamak için kardeşini dağa kadar takip etti ve mutlu yaşadı. Fakat Ah-eum öldüğünde, Yeon Baekdudaegan'ı terk etti ve dağ ruhu olarak statüsünden vazgeçti, Rang'ı dağda yalnız bıraktı ve böylece Lee Yeon'a karşı artan nefrete neden oldu.

Yardımcı karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Lee Yeon'un etrafındaki efsanevi varlıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Lee Yeon'un sadık kolu ve arkadaşı, aynı zamanda bir gumiho. İnsan tuzakları tarafından öldürülen kız kardeşlerinin intikamını almak için masum insanları akıllarını kaybetmeleri için büyüledikten sonra, hayatını kurtarmak için hizmet ettiği eski dağ ruhundan kaçtı ve Lee Yeon'un ormanında kendini buldu. Onu dağ ruhuna geri döndürmeyi reddeden ve o zamandan beri hayatını onun için adamaya karar veren Lee Yeon tarafından kurtarıldı. Günümüzde, sihirli kolyesini kullanarak hayvanlarla konuşabilen bir veterinerdir. Ki Yu-ri'yi onunla ilk tanıştığı andan itibaren seviyordu.
Kral Yeomra'nın (yeraltı dünyasının yüce hükümdarı) küçük kız kardeşi ve Hyunuiong'un karısı. Öbür Dünya Göçmenlik Bürosu'nda ölü ruhların listesini yönetiyor ve Lee Yeon'a görevler veriyor. Soğuk kalpli görünüyor ama karşılığında ona "Büyükanne" diyen Yeon'a karşı katı bir anne sevgisi var. Reenkarnasyon olmayan Bok-gil adında bir oğlu vardı, çünkü veba ile enfekte olmuş sevgili kadınını öldürme kararının bir sonucu olarak Samdo Nehri'ne atlayarak intihar etti.
Samdo Nehri'nin bekçisi, Taluipa'nın kocası ve Bok-gil'in babası. Ayrıca Öbür Dünya Göçmenlik Bürosu'nda çalışıyor ve yeraltı dünyasına girmeden önce ölü ruhları bilgilendiriyor. Hem itaatkar hem de karısından korkuyor gibi görünüyor.

Nam Ji-ah çevresindeki insanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Nam Ji-ah, Kim Sae-rom ve Pyo Jae-hwan'ın takım lideri. Bok Hye-ja'nın ölen kocasının reenkarnasyonu olduğu ortaya çıkar.
TVC İstasyonu'nda bir yazar ve Ji-ah'ın takım arkadaşı. Geçmiş yaşamında, sürgün sırasında Ah-eum'un hizmetçisiydi ve Imoogi tarafından ele geçirilirken onun tarafından öldürüldü.
TVC İstasyonu'nda yapımcı asistanı ve Ji-ah'ın takım arkadaşı. Geçmiş yaşamında, sürgün sırasında Ah-eum'un kişisel hadımıydı ve Imoogi tarafından ele geçirilirken onun tarafından öldürüldü.
Gizlice Imoogi'nin gizemli hizmetkarı olan TVC İstasyonu'nun CEO'su. Ah-eum'un babasının saltanatı sırasında hizmet etti. Hayatını uzatmak karşılığında karısını ve çocuklarını Imoogi'ye kurban ettiği için, mesane kirazlarında hapsolmuş insan ruhlarını tüketerek hayatını yüzyıllarca uzattığı için yaşayan bir ceset olarak tanımlanır. Ayrıca Yeon tarafından öldürüldüğü iddia edildikten sonra Rang'ın hayatını kurtardı ve böylece Rang'ı ona borçlu hale getirdi. Aynı zamanda alnında "Seogyeong" yazan, (Goryeo Hanedanlığı döneminde merkezi söz konusu bölgede bulunan Myocheong'un İsyanı'na karışan hayatta kalan isyancılara verilen ceza) Nam Ji-ah'ın ebeveynlerinin araba kazasına neden olan suçlu bir lacivert takım elbiseli bir adamdır. Sonunda Imoogi'ye ihanet eder ve Ji-ah'ın bedenine sahipken onun tarafından öldürülür.
Nam Ji-ah'ın profesör olan babası. 20 yıl önce Yeou Gogae kazasından bu yana kayboldu ve karısıyla birlikte mesane kirazı haline getirildiği ortaya çıktı. O ve karısı sonunda Lee Yeon ve Lee Rang'ın yardımıyla dünya dışı hapishanesinden serbest bırakıldı.
Nam Ji-ah'ın doktor olan annesi. 20 yıl önce Yeou Gogae kazasından bu yana kayboldu ve kocasıyla birlikte mesane kirazı haline getirildiği ortaya çıktı. O ve kocası sonunda Lee Yeon ve Lee Rang'ın yardımıyla dünya dışı hapishanesinden serbest bırakıldı.

Lee Rang'ın etrafındaki efsanevi varlıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Lee Rang'ın sadık suç ortağı, Rusya'dan genç bir gumiho. Mevcut olaylardan beş yıl önce, Rang tarafından kötü muamele gördüğü bir hayvanat bahçesinden kurtarıldı. Hayatını kurtarmak için ödeme yolu olarak, düşmanlarına sorun çıkarmak için Rang'ın emirlerini hevesle yerine getirir. Nepal'de trekking yaparken ölen 24 yaşındaki Moze Alışveriş Merkezi müdürünün kimliğini üstlendi.
Lee Rang tarafından evlat edinilen genç bir çocuk. Önceki hayatında, kardeşi Lee Yeon tarafından kendisine verilen Lee Rang tarafından yetiştirilen siyah köpek yavrusu Geomdung'du ve 600 yıl önce dağlarda insanlar tarafından çıkarılan bir yangın nedeniyle öldü. Soo-oh ilk olarak Lee Yeon'un tanıştığı parkta çocukken ortaya çıktı. Daha sonra, Soo-oh hemen Lee Rang'ı kaldırımda tanıdı, ancak Lee Rang başlangıçta karşılık vermedi. Soo-oh, Kaplanın Kaşlarını, kullanıcısının bir başkasının geçmiş yaşamını görmesini sağlayabilecek gözlükler buldu. Rang onu ondan aldı ve giydikten sonra, Soo-oh'un gerçekten sevgili Geomdung'unun reenkarnasyonu olduğunu keşfetti. Daha sonra, Rang tarafından istismarcı üvey babasından kurtarıldı.

Diğer efsanevi varlıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsan formunda bir yılan canavarı, başkalarının zihinlerini okuma gücüne sahip Lee Yeon'un düşmanı. Aslen Silla krallığı sırasında bir Jingol ailesinin 9. oğlu olarak doğdu, ancak yılana benzer fiziksel deformasyonlarla doğdu. Babası onu bir canavar olarak görüyordu ve çocuğun lanetlenebileceği korkusuyla onu durduran bir ebenin tavsiyesi üzerine, artık yılın artık ayının belirli bir gününde, veba kurbanlarını bertaraf etmek için kullanılan bir mağarada mühürlendi, bu da çocuğu derhal yuttu ve onu beyaz bir yılana dönüştürdü. Karanlık hapishanesinden kaçmak için, bir ejderha olmak için 1000 yıl boyunca suların altında bekledi, ancak bir insan onu yükselmek üzereyken fark ettikten sonra diskalifiye edildi ve onu bir Imoogi'ye dönüştürdü. Imoogi'ye nezaketle davranan ilk kişi Taluipa ve Hyunuiong'un oğlu Bok-gil'di, ancak Imoogi onun mutluluğunu görmek istemediği için, Bok-gil'in sevgilisine veba bulaştırdı ve aklını kaybetmesine ve Samdo Nehri'nde intihar etmesine neden oldu. Bir dağ ruhu olma tutkusunu tatmin etmek için, Ah-eum'un babası Joseon Kralı'nın bedenine sahip olur. Babasını kurtarmak için Ah-eum, Imoogi'nin Ah-eum'un içindeyken onu öldüren Yeon'la tanışması için bedenine sahip olmasına izin verdi. Yüzyıllar sonra 1959'da Sarah Tayfunu sırasında Eohwa Adası'nda "saf olmayan bir şey" olarak yıkandı ve kapalı bir kuyuya atıldı. Yeniden diriltilmek için, adanın şamanı genç kadınları 7. ayın her 15. gününde insan kurbanı olarak cezbetti ve Ji-ah'ın başarısız fedakarlığına rağmen, sonunda (Kwon Hae-ryong ve Lee Rang'ın yardımıyla) dökülen kanıyla, Eohwa Adası'nın sakinlerinden biri hariç hepsi ve yanlışlıkla Lee Yeon'un güçleriyle yeniden doğdu. Çocukken, Imoogi bebek bakıcılarının yaşam gücünü emer (onları mumyalanmış cesetlere dönüştürür), yemeğinin kısa sürede tamamen büyümesi ve bir yetişkin olarak Bok-gil'in fiziksel görünümünü üstlenir. Şimdi yeni hedefi, Lee Yeon'un bedenine sahip olmak ve gelini Nam Ji-ah ile Baekdudaegan'ın yeni dağ ruhu olmak. TVC İstasyonu'ndaki CEO olan hizmetçisinin yardımıyla, TVC İstasyonu'ndaki Ji-ah'ın ekibinde stajyer olan Terry olarak kendini gizler. Kore folkloruna benzer şekilde, zayıflığı at kanıdır.
Lee Yeon ve Nam Ji-ah'ın TVC İstasyonu'ndaki ekibinin genellikle yemek yediği geleneksel bir Kore mutfağı restoranı olan "Snail Bride"in sahibi. O zaten yüzlerce yıldır yaşayan dul bir kadın ve dünyadaki tüm doğaüstü varlıklar hakkında bilgili. Kocası, Karanlığın Ruhu'nun birinin en büyük korkusuna yaptığı hile ile bir kaplan tarafından yutuldu.
Gerçek formu bir gumiho olan gelin. Düğün gününde, Lee Yeon, insanlığa karşı işlediği suçlardan dolayı ölüm cezasını infaz etmesi için onu takip eder. (1 Bölüm)
 • Woo Hyun - Yeou Gogae'nin Jangseung'u, gizemli yaşlı tek gözlü bir sarhoş olarak ortaya çıkıyor. İlk önce Nam Ji-ah'ın daha sonra ölümcül bir kazaya karışan bir otobüse binmesi gereken bir otobüs durağında göründü. Ji-ah'ın bacağını sinir bozucu bir şekilde tuttu ve binmesini engelledi, bu da hayatını kurtarmak anlamına geliyordu. Ji-ah onu eve giderken sırtında taşımak için gönüllü oldu, ancak yolun kenarına bırakılmasını istedi. Daha sonra, istemeden Rang'a Kaplanın Kaşlarını elde etme yolunu verdi. (1, 6 Bölüm)
 • Son Woo-hyun - Jung Hyun-woo, TVC istasyonunda gerçek formu Bulgasari olan bir güvenlik personeli. (2, 16 Bölüm)
 • Lee Kyu-hyung - Vali / Kara Ayı
Eski bir dağ ruhu ve Lee Yeon'un en iyi arkadaşı. Şu anda bir Kore halk köyünde, bakımı altındaki diğer doğaüstü ruhlarla birlikte turistleri eğlendiren rollerini oynuyor. Dört dağ ruhunun dört mücevherinden biri olan Ayın Aynası'na sahipti. Nam Ji-ah'ın ebeveynlerinin ortadan kaybolması konusunda çok önemli bir yol gösterdi ve Ji-ah'ın aslında ilk etapta asıl hedef olduğunu ortaya koydu. (6, 15 Bölüm)
Imoogi'nin partneri, birinin en büyük korkusunu avlar. Yeşil kıyafetli bir bayan seyyar satıcı olarak görünür, şişelenmiş meyve suyunu ücretsiz olarak vererek kurbanlarını hedef alır, sonra onlara Ganggangsullae'den "Kapıcı Oyunu" duyan kurbanlarla en büyük korkularına doğru açılacak bir kapı gösterir ve kendilerini kendi korkularıyla meşgul ettiklerinde yavaş yavaş ölürler. Kore şehir efsanelerinin bir parçası olmuştur, ancak günümüzde nadiren kimse adını bile hatırlayabilir (ki bu onun en büyük korkusu olduğu ortaya çıkıyor: unutulma korkusu). Kurbanları arasında Bok Hye-ja'nın kocası ve Imoogi'nin teklifiyle Lee Rang, Nam Ji-ah ve Lee Yeon da vardı. Nihayetinde, bilinçaltına girmesi için onu kandırdıktan ve en büyük korkusuyla alay ettikten sonra Yeon tarafından öldürüldü. (8-9 Bölüm)

Eohwa Adası[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Do Yun-jin - Seo Pyung-hee, Seo Ki-chang'ın kızı. Adada gizemli bir şekilde kaybolmayan tek kişi odur; ancak, şaman ve Lee Rang'ın yardımıyla babasının mürettebat arkadaşlarına lanet okuyan kişidir. (2-3 Bölüm)
 • Maeng Bong-hak - Seo Ki-chang, Seo Pyung-hee'nin babası, denizde kaybolduklarında mürettebat arkadaşları tarafından öldürüldü ve yenildi. (2-3 Bölüm)
 • Kim Sun-yul - Bir ağaca bağlı bir dağ ruhu. Imoogi hakkında bildiği yetersiz bilgileri aktardı ve daha sonra Ji-ah tarafından serbest bırakıldı. (2 Bölüm)
 • Kim Young-sun - Nam Ji-ah'ı Imoogi'ye kurban etmeye çalışan bir şaman. Imoogi'yi Eohwa Adası'na süpürüldüğünde keşfeden oydu ve korunmak için kapalı bir kuyunun içine sakladı. Daha sonra Ejderha Kral kılığındaki Imoogi'nin şamanist halk resimlerini adanın balıkçı topluluğuna dağıtırken, aynı zamanda genç kadınları Imoogi'nin dirilişi için kurban edilmek üzere adaya çekti. Sadakatinin karşılığında, Lee Yeon, Ji-ah'ı Imoogi'ye kurban edilmekten kurtarırken onu öldürene kadar uzun ömür ve gençlik bahşedildi. (2-3 Bölüm)

Konuk oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeou Gogae'deki ölümcül bir otobüs kazasından kurtulan tek kişi olan 17 yaşındaki bir öğrenci, daha sonra gerçek formu olarak Lee Rang'a dönüştü. Gerçek Soo-young, Rang tarafından öldürüldü (yenildi). (1 Bölüm)
 • Park No-sik - Min-seo & Yeon-seo'nun babası, Kızları "ihmali" nedeniyle öldüğü iddia edildiğinde kamyon şoförü olarak işte uzaktaydı. (5 Bölüm)
 • Jo Hyun-im - Imoogi'nin bebek bakıcısı. (5, 7 Bölüm)
 • Lim Ki-hong - Birinin hayatındaki en değerli şeyle güçlü nesneler takas eden beyaz gözlü gizemli falcı. Onun aracılığıyla Lee Rang, kardeşi Lee Yeon'u Kaplanın Kaşları karşılığında takas etti. Buna karşılık, Nam Ji-ah, Lee Yeon'u kurtarmak için tilki boncuğunu takas etti. 10. ve son Öbür Dünya yargıcı olduğu ortaya çıkar. (6, 16 Bölüm)
 • Park Su-yeon - Lee Rang'ın onu terk eden annesi. Gumiho'lu bir çocuğa sahip olmaktan nefret ediyordu. (7-8 Bölüm)
 • Sunwoo Jae-duk - Joseon Kralı
Ah-eum'un babası, Imoogi'nin ilk ev sahibi bedeni. Ah-eum karşılığında ona sahip olmak için Imoogi ile bir anlaşma yaptı ve Imoogi'nin kurbanı olarak kaderinden kaçtı. (8 Bölüm)

Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Televizyon dizisinin afişi, 9 Eylül 2020'de Lee Dong-wook ve Jo Bo-ah tarafından "yoğun sevginin rapsody'si" olarak adlandırıldı.[10]

Müzikler[11][değiştir | kaynağı değiştir]

Tale of the Nine Tailed OST
soundtrack'i
Yayımlanma3 Aralık 2020 (2020-12-03)
TarzSoundtrack
Dil
Şirket

Parça 1[12][değiştir | kaynağı değiştir]

7 Ekim 2020'de (2020'de-10-07) yayınlandı
No. BaşlıkSöz yazar(ları)ıBesteci(ler)Sanatçı Süre
1. "Blue Moon"  Jayins
 • Jayins
 • Naiv
Kim Jong-wan 3:37
2. "Blue Moon" (Inst.) 
 • Jayins
 • Naiv
  3:37
Toplam süre:
7:14

Parça 2[13][değiştir | kaynağı değiştir]

15 Ekim 2020'de (2020'de-10-15) yayınlandı
No. BaşlıkSöz yazar(ları)ıBesteci(ler)Sanatçı Süre
1. "I′ll Be There"  DailogDailogShownu (Monsta X) 3:28
2. "I′ll Be There" (Inst.) Dailog  3:28
Toplam süre:
6:56

Parça 3[14][değiştir | kaynağı değiştir]

22 Ekim 2020'de (2020'de-10-22) yayınlandı
No. BaşlıkSöz yazar(ları)ıBesteci(ler)Sanatçı Süre
1. "월아연가 (月兒戀歌)" (Moonchild Ballad)
 • DANI
 • Park Geun-chul
 • Jung Su-min
 • Hong Dae-sung
 • Park Geun-chul
 • Jung Su-min
Lyn 4:23
2. "월아연가 (月兒戀歌)" (Moonchild Ballad (Inst.)) 
 • Hong Dae-sung
 • Park Geun-chul
 • Jung Su-min
  4:23
Toplam süre:
8:46

Parça 4[15][değiştir | kaynağı değiştir]

29 Ekim 2020'de (2020'de-10-29) yayınlandı
No. BaşlıkSöz yazar(ları)ıBesteci(ler)Sanatçı Süre
1. "새벽일기" (Diary of Dawn)
 • DANI
 • Park Geun-chul
 • Jung Su-min
 • Park Geun-chul
 • Jung Su-min
Yang Da-il 4:45
2. "새벽일기" (Diary of Dawn (Inst.)) 
 • Park Geun-chul
 • Jung Su-min
  4:45
3. "여우 전설 – 구미호뎐 Opening Title" (The Legend of the Fox – Tale of the Nine Tailed Opening Title) Hong Dae-sung  1:00
4. "월아연가" (Moonchild Ballad (Score Ver.)) Hong Dae-sung  4:17
5. "삼도천의 이별" (Parting at the River of Three Crossings) Hong Dae-sung  5:15
6. "여우가 시집 가는 날 (이연 테마)" (The Fox's Wedding Day (Lee Yeon Tema Şarkısı)) Hong Dae-sung  1:34
7. "불청객" (The Uninvited) Hong Dae-sung  3:12
8. "나는 너를 기다렸어" (I Waited For You) Hong Dae-sung  1:26
9. "구미호" (The Nine Tailed Fox) Hong Dae-sung  1:44
10. "반딧불이" (Lightning Bugs) Hong Dae-sung  2:53
Toplam süre:
30:51

Parça 5[16][değiştir | kaynağı değiştir]

5 Kasım 2020'de (2020'de-11-05) yayınlandı
No. BaşlıkSöz yazar(ları)ıBesteci(ler)Sanatçı Süre
1. "비스듬히 너에게" (Leaning On You)Shim Hyun-boShim Hyun-boSung Si-kyung 4:02
2. "비스듬히 너에게" (Leaning On You (Inst.)) Shim Hyun-bo  4:02
Toplam süre:
8:04

Parça 6[17][değiştir | kaynağı değiştir]

6 Kasım 2020'de (2020'de-11-06) yayınlandı
No. BaşlıkSöz yazar(ları)ıBesteci(ler)Sanatçı Süre
1. "그대가 꽃이 아니면" (Love Already Bloomed in My Heart)
 • Howl
 • Park Geun-chul
 • Jung Su-min
 • Park Geun-chul
 • Jung Su-min
 • Howl
Hynn 3:42
2. "그대가 꽃이 아니면" (Love Already Bloomed in My Heart (Inst.)) 
 • Park Geun-chul
 • Jung Su-min
 • Howl
  3:42
Toplam süre:
7:24

Parça 7[18][değiştir | kaynağı değiştir]

19 Kasım 2020'de (2020'de-11-19) yayınlandı
No. BaşlıkSöz yazar(ları)ıBesteci(ler)Sanatçı Süre
1. "Stay With Me"  Dinner CoatDinner CoatYooA (Oh My Girl) 3:27
2. "Stay With Me" (Inst.) Dinner Coat  3:27
Toplam süre:
6:54

Parça 8[19][değiştir | kaynağı değiştir]

26 Kasım 2020'de (2020'de-11-26) yayınlandı
No. BaşlıkSöz yazar(ları)ıBesteci(ler)Sanatçı Süre
1. "My Destiny"  
 • Dinner Coat
 • Dong Woo-seokl
 • Dinner Coat
 • Dong Woo-seok
 • Yoo Jung-hyun
Miyeon ((G)I-dle) 3:38
2. "My Destiny" (Inst.) 
 • Dinner Coat
 • Dong Woo-seok
 • Yoo Jung-hyun
  3:38
Toplam süre:
7:16

Reytingler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tale of the Nine Tailed : Güney Kore bölüm başı izleyicileri (milyon)
sezonBölüm numarasıOrtalama
12345678910111213141516
11.5141.5391.4601.4151.4671.2471.2871.4931.5011.3371.3481.5891.3501.4111.4421.4421.441
Kaynak: Nielsen Korea tarafından ülke çapında gerçekleştirilen izleyici ölçümü.[20]
Ortalama TV izleyici reytingleri
Bölüm Yayın tarihi Bölüm adı Ortalama kitle payı
Nielsen Korea
Ülke çapında Seul
1 7 Ekim 2020 The Incident That Occurred On Yeou Gogae
(Korece여우고개에서 생긴 일)
(TürkçeYeou Gogae'de Meydana Gelen Olay)
5.804% (1.) 6.479% (1.)
2 8 Ekim 2020 I've Been Waiting for You
(Korece나는 너를 기다렸다)
(TürkçeSeni bekliyordum)
5.557% (1.) 6.222% (1.)
3 14 Ekim 2020 The Secret of the Dragon King
(Korece용왕(龍王)님의 비밀)
(TürkçeEjderha Kralın Sırrı)
5.588% (1.) 5.988% (1.)
4 15 Ekim 2020 Verge of Death
(Korece상문살(喪門煞))
(TürkçeÖlümün Eşiği)
5.511% (1.) 6.075% (1.)
5 21 Ekim 2020 I Also Waited For You
(Korece나도 너를 기다렸어)
(TürkçeBen de Seni Bekledim)
5.100% (1.) 5.352% (1.)
6 22 Ekim 2020 Four Pillars of Destiny
(Korece사주팔자(四柱八字))
(TürkçeKaderin Dört Sütunu)
4.962% (1.) 5.800% (1.)
7 28 Ekim 2020 The Trap of Samsara
(Korece윤회(輪廻)의 덫)
(TürkçeSamsara'nın Tuzağı)
4.789% (1.) 5.433% (1.)
8 29 Ekim 2020 Reincarnation
(Korece환생(還生))
(TürkçeReenkarnasyon)
5.137% (1.) 5.666% (1.)
9 4 Kasım 2020 Spirit of Darkness
(Korece어둑시니)
(TürkçeKaranlığın Ruhu)
5.115% (1.) 5.623% (1.)
10 5 Kasım 2020 Deja-vu
(Korece데자뷰)
4.474% (1.) 4.776% (1.)
11 11 Kasım 2020 Ground Cherries
(Korece꽈리)
(TürkçeÖğütülmüş Kiraz)
4.863% (1.) 5.010% (1.)
12 12 Kasım 2020 Catch the Tail
(Korece꼬리잡기놀이)
(TürkçeKuyruğu Yakala)
5.318% (1.) 5.828% (1.)
13 25 Kasım 2020 The Other Imoogi
(Korece또 하나의 이무기)
(TürkçeDiğer Imoogi)
5.195% (1.) 6.275% (1.)
14 26 Kasım 2020 Dead End
(KoreceDEAD END 막다른 길)
(TürkçeÇıkmaz sokak)
5.160% (1.) 5.923% (1.)
15 2 Aralık 2020 Without Knowing Imoogi's Plan
(Korece그대라는 운명)
(TürkçeImoogi'nin Planını Bilmeden)
5.224% (1.) 6.082% (1.)
16 3 Aralık 2020 The Rewritten Tale of the Nine Tailed
(Korece다시쓰는 구미호뎐)
(TürkçeDokuz Kuyruklunun Yeniden Yazılmış Hikayesi)
5.785% (1.) 6.436% (1.)
Ortalama 5.286% 5.810%
 • Yukarıdaki tabloda, mavi sayılar en düşük reytingleri ve kırmızı sayılar en yüksek reytingleri temsil eder.
 • Bu dizi kablo kanalında/ödemeli TV'de yayınlanmaktadır bu yüzden daha küçük bir izleyici kitlesine sahip.

Animasyonlu uyarlama[değiştir | kaynağı değiştir]

2021'de CJ ENM, dizinin canlı aksiyona dayalı animasyon olacağını bildirdi. Bazooka Studio tarafından üretilen ve Tooniverse'in The Haunted House'unu yöneten Seok Jong-seo tarafından yönetilecek ve gelecekte TVING'de yayınlanacak.[21]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Son, Bong-seok (26 Aralık 2019). "이동욱X조보아, 드라마 '구미호뎐' 주연으로 캐스팅". sports.khan.co.kr (Korece). 27 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 
 2. ^ Park, Hyun-min (9 Nisan 2020). "김범, tvN '구미호뎐' 합류...이동욱과 호흡 [공식]". TV리포트 (Korece). 7 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 
 3. ^ Jang-won, Lim (11 Ekim 2020). "3 Wednesday-Thursday dramas kick off together". The Korea Herald (İngilizce). 11 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 
 4. ^ Kang, Ha-ru (18 Kasım 2020). "'구미호뎐' 결방 후 스페셜방송으로 대체 "남은 4회 극 완성도 높기 위해"". 뉴스인사이드 (Korece). 6 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 
 5. ^ Hong, Ji-hoon (18 Kasım 2020). "'구미호뎐' 결방, 스페셜 '600년의 전설'·스핀오프 '구미호뎐 못다한이야기' 방송". BizEnter. 7 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 
 6. ^ Arambulo, Amanda (6 Ağustos 2021). "Here's Why You Should Watch Kim Bum's 'Tale Of The Nine-Tailed' Spinoff". TheBeauLife. 6 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 
 7. ^ Suacillo, Angela Patricia (4 Mayıs 2022). "tvN confirms 'Tale Of The Nine-Tailed' will return for a second season". NME (İngilizce). 4 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 
 8. ^ Jung, Han-ho (4 Ağustos 2020). "[S톡] 김범, 4년 만의 드라마 복귀 강렬 캐릭터 예고 ::". 스타데일리뉴스 (Korece). 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 
 9. ^ Hong, Se-young (25 Haziran 2020). "김용지 측 "'구미호뎐' 출연확정"…이동욱·조보아와 연기호흡 [공식입장]". 스포츠동아 (Korece). 7 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 
 10. ^ Lee, Woo-joo (9 Eylül 2020). "'구미호뎐' 이동욱X조보아, 메인 포스터 공개...격한 애정의 랩소디". 스포츠조선 (Korece). 5 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 
 11. ^ "구미호뎐 OST - Various Artists". 멜론 (Korece). 22 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 
 12. ^ "구미호뎐 OST Part 1 - 김종완 of NELL". 멜론 (Korece). 22 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 
 13. ^ "구미호뎐 OST Part 2 - 셔누 (몬스타엑스)". 멜론 (Korece). 22 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 
 14. ^ "구미호뎐 OST Part 3 - 린". 멜론 (Korece). 22 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 
 15. ^ "구미호뎐 OST Part 4 - 양다일". 멜론 (Korece). 22 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 
 16. ^ "구미호뎐 OST Part 5 - 성시경". 멜론 (Korece). 22 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 
 17. ^ "구미호뎐 OST Part 6 - HYNN (박혜원)". 멜론 (Korece). 22 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 
 18. ^ "구미호뎐 OST Part 7 - 유아 (오마이걸)". 멜론 (Korece). 22 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 
 19. ^ "구미호뎐 OST Part 8 - 미연 ((여자)아이들)". 멜론 (Korece). 27 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 
 20. ^ "Nielsen Korea". AGB Nielsen Media Research (Korece). 6 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2020. 
 21. ^ Park, Jun-ho (2 Ağustos 2021). "CJ ENM, 드라마 '구미호뎐' 원작 애니메이션 제작지원 사업 공모". 서울경제 (Korece). 22 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]