Takva (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Takva
Yönetmen Özer Kızıltan
Yapımcı Sevil Demirci
Fatih Akın
Andreas Thiel
Önder Çakar
Senarist Önder Çakar
Oyuncular Erkan Can
Meray Ülgen
Güven Kıraç
Erman Saban
Settar Tanrıöğen
Engin Günaydın
Görüntü yönetmeni Soykut Turan
Stüdyo Yeni Sinemacılar
Dağıtıcı Yeni Sinemacılar
Yapım yılı 2005
Türkiye/Almanya
Çıkış tarih(ler)i 1 Aralık 2006
Süre 96 dakika
Dil Türkçe
Diğer adları Takva: A Man's Fear of God (Uluslararası İngilizce adı)
Filmde Muharrem rolüyle ödül alan Erkan Can

Takva, 2005 yapımı Türk filmidir. Filmin yönetmenliğini Özer Kızıltan yaparken, senaryosu Önder Çakar'a aittir. Takva'nın yapımcı ve dağıtımcı firması Yeni Sinemacılar'dır. Filmin başrollerini Erkan Can, Meray Ülgen, Güven Kıraç, Erman Saban paylaşmaktadır. Türü dramdır.

Film 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, En iyi Erkek Oyuncu, En İyi Sanat Yönetmenliği de dâhil olmak üzere toplam 8 ödül almıştır. Toronto Film Festivali'nde de bu filme "Kültürel Yenilik Ödülü" verilmiştir.

2007'de 13. Saraybosna Film Festivali'nde Büyük Ödül'ü kazandı.

Takva, piyasaya girdiğinden itibaren hem sinema çevrelerinde hem politik çevrelerde olumlu/olumsuz tepkiler almış ve tartışmalara neden olmuştur.

Film, Kuran-ı Kerim İsra suresi 81. ayet ile başlamakta ve Nâzım Hikmet'in "Ya ölü yıldızlara götüreceğiz hayatı/ya da dünyamıza inecek ölüm" dizelerinin yer aldığı şiiriyle son bulmaktadır. Kelime anlamı olarak Allah sevgisi ve korkusu anlamlarını içeren takva, aynı zamanda Allah'ın buyruğuna girme, onun emirlerine uyup yasaklarından kaçmakta titizlik gösterme ve onun himayesinde olma anlamlarına gelmektedir ki, bu noktada filmin ismi ana karakterin yönelimini/çatışmasını yansıtır.

Film, 80. Akademi Ödülleri'nde Türkiye'nin Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar aday adayı olarak seçilmiş ancak yarı finale seçilen 9 film arasına girememiştir.[1]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Muharrem, kendi hâlinde yaşamakta, babasından kalan evde tek başına yaşamını sürdürmekte, zamanının çoğunu bağlı olduğu dergâhta ibadetle geçirmektedir. Kendini Allah'ın buyruklarına adamıştır ve bu şekilde günah ve kötülükten sakındığını düşünür. Bağlandığı tarikatta, dünyadan elini eteğini çekmişliği ile dikkat çeken Muharrem, şeyh tarafından tarikatın/dergâhın dünya işlerini yürütmek için ihtiyaç duyduğu adam olarak seçilir. Muharrem böylece tarikatın mali işlerini üstlenir. Tarikata ve şeyhe duyduğu güven ve saygıyla, ayrıca Allah sevgisi-korkusu ile bu göreve itiraz edemeyen Muharrem, ne var ki bu yolla sakınmaya çalıştığı dünya ile daha yoğun bir temasa geçmek durumunda kalır. Rüyalarında para, içki ve kadın eksik olmaz. Her rüyasında aynı kadınla sevişir ve boşalarak uyanır. Dünyevi olan ile uhrevi olan arasındaki çatışmada giderek tükenen Muharrem hızla değişime uğramaya başlar, sakinliğini ve dürüstlüğünü kaybetmeye başlar, akıl gücünü yitirmeye engel olamaz.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Oscar ödüllerinde Türk aday yok". 20 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2008. 

Fragmanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]