Tahsin Mayatepek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Hasan Tahsin Mayatepek, Türk diplomat. Soyadının Mayatepek olmasının nedeni, Maya dilinde tepe sözcüğünün "tepek" olmasından ileri gelir. Diplomat ve iş adamı Osman Mayatepek torunlarındandır.

Mesleki hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Zaten Maya uygarlığı ile ilgili araştırmaları olan Mayatepek, 1935-1937 yılları arasında 3 yıla yakın bir süre Meksika'da maslahatgüzar olarak çalışmış ve bu süre zarfında, Mustafa Kemal Atatürk'ün görevlendirmesiyle tarih ve dil üzerine araştırmalar yapmıştır. Orta Amerika'da Maya kültüründeki güneş kültü ve güneşe tapınma eyleminin Orta Asya'daki güneş kültü ile olan ilişkisini, Maya dili ile Türkçe ve diğer Asya dillerinin ilişkisini incelemiştir.

Raporları ve yayınlanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayapetek, araştırmaları sırasında tuttuğu yüzlerce sayfayı bulan notlarını[1] 14 rapor halinde hem Atatürk'e hem Türk Dil ve Tarih Kurumu'na göndermiştir. Raporların ilki 1932, sonuncusu 1938 tarihlidir.[2] Ayrıca bu 14 raporu da içeren 3 ciltlik bir çalışması mevcuttur. Bu çalışmanın iki cildi 1970'li yıllara kadar Türk Dil Kurumu arşivinde saklanmıştır. Fakat üçüncü cildin varlığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Bu ciltte Maya ve Mu kültürü hakkındaki araştırmalarının devamı olduğu bilinmektedir.

3. Türk Dil Kurultayı'nda Güneş Dil Teorisi'ni desteklemek için Mayatepek'in raporları da kullanılmıştır.[3]

Çok gecikmeli de olsa 2006 yılında bu raporlar kitap olarak basılabilmiştir.[4] Türk Tarih Tezi'nde dile getirilen iddiaları desteklemek yolunda çabada bulunduğu görülmektedir.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Türk Dil Kurumu kitaplığı - Tahsin Mayatepek'in Mu Kıtası ile ilgili yazışmaları.
  2. ^ Habertürk'te Aycan Saroğlu'nun Osman Mayatepek ile yaptığı röportaj.
  3. ^ 3. Türk Dil Kurultayı Güneş-Dil Teorisi ve dil karşılaştırmaları komisyonu raporu.
  4. ^ Mayatepek Raporları Türk Tarih Tezi ve MU Kıtası, Kemal Şenoğlu, İstanbul, Kaynak Yayınları, 2006.
  5. ^ Atatürk ve Kayıp Kıta Mu, Sinan Meydan, ISBN 975-10-2800-6.