TRT Okul

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
TRT Okul
TRT Okul kurumsal logo.png
Kuruluş 31 Ocak 2011 (2011-01-31)
Kapanış 26 Şubat 2018 (2018-02-26) (internet yayını)
Sahibi TRT
Resim formatı 16:9
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Yayın alanı Kafkaslar
Balkanlar ve Orta Doğu
Genel merkez Ankara
Eski adı TRT 4
Kardeş kanal(lar) TRT 1
TRT Haber
TRT Spor
TRT Çocuk
TRT Müzik
TRT Belgesel
TRT Diyanet
TRT Avaz
TRT Kurdî
TRT El Arabia
TRT World
TRT Türk
TRT HD
TRT 4K
TBMM TV
Websitesi trtokul.com.tr
trtokul.com.tr İzle (Ücretsiz)

TRT Okul, TRT tarafından kurulan ve 31 Ocak 2011'de yayın hayatına başlayan eğitim kanalı. Anadolu Üniversitesi ile yapılan stratejik anlaşma çerçevesinde yapılan programlar akademik destek görmektedir.

Anadolu Üniversitesi tarafından hazırlanan programlar yalnızca Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri için değil, örgün eğitim alan öğrencilerin de yararlanabileceği ders programlarını içermektedir. Ayrıca, üniversite tarafından öğrencilere rehberlik edecek farklı danışmanlık programları, eğitim-kültür programlarının çekimleri de yapılmaktadır.

TRT tarafından hazırlanan programlardaysa, anne ve çocuk sağlığı, koruyucu sağlık, vatandaşların çeşitli kamu kurumlarındaki işleri, mahkemeye başvuru, vatandaşlık hakları, hasta hakları, emlak alımı, vergi dairesi ve sosyal güvenlik kurumu ile ilgili işleri, tüketicilere yönelik bilgiler, spor eğitimi, yarışmalar, kültür-sanat programları gibi farklı konular işlenmektedir. Ayrıca kanalda; gençlerin ilgisini çekecek müzik ve eğlence programlarına da yer verilecektir.

Bu kanal her sabah saat 6:58'de İstiklâl Marşı ile günlük programına başlamakta ancak günde 24 saat yayın yapmaktadır. 26 Şubat 2018 tarihinde yeterli izleyici olmadığı gerekçesiyle TRT Okul frekansları TRT 2'ye bırakacağı ve internetten yayınlarına devam edeceğini açıkladı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]