Tırazlar, Sarıgöl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tırazlar
—  Mahalle  —
Manisa
Manisa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Manisa
İlçe Sarıgöl
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.268
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu
Posta kodu 45470
İnternet sitesi: [2]

Tırazlar, Manisa ilinin Sarıgöl ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

mahallenin adı17.yy dayalıdır ve ilk olarak 3 sülaleyle kurulmuştur.10 haneyle kurulmuştur.mahallede ikamet edenlerin çogunlukta ismi ıraz olması nedeniyle trazlar olacak cum yıllarının ilk döneminde tamamen degişmiştir.

  Yukarıdaki  bu açıklama tamamen yanlıştır.1600 lu yıllarda orta Asyadan gelen tırazlı yörük kabilesinin önce dağın yamacında kurduğu daha sonra yaklaşık 300 yıl once şimdiki bulunduğu yere taşınması ile meydana gelmiş bir yerleşim alanıdır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

ASKER UĞURLAMA: Çevrede askerlik çağına gelenler, ilçede ve köylerinde sevk gününden üç gün önceden davul-zurna eşliğinde eğlenceler yapılır. Asker ailelerince asker olacak gençlere yemek verilir. Askere gidecek gençler ve arkadaşları mahallede ev ev dolaşarak davul eşliğinde oynarlar ve para toplarlar. Askere giden gençlere uğurlama günü sabahı camide topluca dualar okunarak uğurlama yapılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa iline 143 km, Sarıgöl ilçesine 2 km uzaklıktadır. Gediz grabeni üzerinde bulunup alüvyal dolgu sahası üzerinde bulunur. Yeraltı suyu bakımından oldukça zengindir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır.Yağışlar ekseri yağmur, Aralık ve Ocak aylarında kar şeklindedir. insanları çok sevecen ve çok sıcak kanlıdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 1268
1997 1274

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım çeşidi olarak mahallede üzüm yetiştiriciliği yapılmaktadır.Mahallenin her yerinde muhteşem üzüm bağlarını görmek mümkündür.Tüm köy halkı Türkiye'nin en güzel üzümlerini büyük bir özen ve emekle yetiştirmektedir.Yetişen bu üzümler, üzüm işletmelerinde işlendikten sonra Türkiye'nin dört bir yanına gönderilir.Ayrıca Avrupa'nın önde gelen ülkelerine de ihraç edilir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.Mahallede sağlık evi vardır.Halısaha olan ilk köyler arasındadır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]