Kızılçukur, Sarıgöl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kızılçukur
Ülke  Türkiye
İl Manisa
İlçe Sarıgöl
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Rakım 550 m (1.800 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.354
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0482
Posta kodu 45470

Kızılçukur, Manisa ilinin Sarıgöl ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalle hakkında elde yeterli bilgi bulunmamaktadır. Ancak mahallenin tarihinin çok eskilere dayandığı bilinmektedir. Önceki köy, şu anki yerleşim yerinden daha güneyde bulunmaktaymış. Daha sonra heyelan nedeniyle 1951-1954 yıllarında bugünkü yerini almıştır. Mahallenin adı hakkında pek çok rivayet vardır. Buna göre eskiden çukur bir bölgede kurulu olan mahallenin epeyce kuyusu varmış. Buna bağlı olarak “Kuzuçukuru! denmiştir. Bu ad daha sonra “Kızılçukur”a dönüşmüştür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalle gelenek ve göreneklerine bağlıdır. Bütün günlük faaliyetlerinde, aralarındaki ilişkilerde ve sosyal etkinliklerde gelenek ve görenekler belirleyici rol oynar.

Mahallede, giyim kuşamda özelikle kadınlarda yöresel giysiler görülür. Başlara oyalı yazma, oyalı çember örtülür, şalvar fistan giyilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa iline 157, Sarıgöl ilçesine 16 km uzaklıktadır.Kızılçukur’un doğusunda Alemşahlı, batısında Karacaali, kuzeyinde ise Dadağlı Güneyinde Musakolu Köyü (Aydın-Kuyucak), Sarıova Köyü (Aydın-Kuyucak) bulunmaktadır. Sarıgöl-Denizli yoluna 6 km. uzaklıkta bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 1354
1997 1342

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalle halkının geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Özellikle de bağcılık önemli geçim kaynağıdır.Tarım ürünlerinin önemli bölümü kestane ve üzüm,domates,tütün,kiraz,biber,zeytin ve kekiktir. modern anlamda sebzecilik yapılmaktadır. 1979 Yılında kurulan kooperatif sayesinde büyükbaş hayvancılık ve süt sığırcılığı yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır.Mahalle gençlerinin eğlenebileceği bir halısaha da mevcuttur. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]