Karacaali, Sarıgöl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karacaali
—  Köy  —
Manisa
Manisa
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl Manisa
İlçe Sarıgöl
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.478
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 236
İl plaka kodu 45
Posta kodu 45470
İnternet sitesi: [2]

Karacaali, Manisa ilinin Sarıgöl ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyümüzün Tarihine Ait Rivayetler Karacaali köyü Manısa'nın Sarıgöl ilçesinin 29 köyünden biridir.Köyün isminin nereden geldiği konusunda çeşitli rivayetler mevcuttur.En kuvvetli olanı 'ALİ' isminde birisinin buralarda avcılık yaparken karaca avlaması sebebiyle kendisine 'GARACALLI' denmesi ve bu kişinin buraya yerleşmesinden almaktadır.Köy yaklaşık 1500 nüfusla Sarıgöl'ün en kalabalık köyüdür.Fakat bu nüfus gelişmeyi de beraberinde getirmiş diyemeyiz.Tabii bu bunda köyün Sarıgöl'e 25 km uzaklıkta olmasının da rolü büyüktür.Karacaali köyünün kuzeydoğusunda Günyaka Köyü ve Dadağlı Köyü,doğusunda Kızılçukur Köyü,güneydoğusunda Alemşahlı ve Beyharmanı Köyleri ,kuzeybatı ve batı tarafındaki dağların ardında Alaşehir ve Kuyucak'ın Köyleri bulunur.Günyaka Köyü önceden bu köyün mahallesi iken ayrılarak köy olmuştur. Köy iki mahalleden oluşur.Bunlar köyün merkezi ile batı tarafındaki tepede bulunan Kıran mahallesidir.

ilçesinin 29 köyünden biridir.Köyün isminin nereden geldiği konusunda çeşitli rivayetler mevcuttur.En kuvvetli olanı 'ALİ' isminde birisinin buralarda avcılık yaparken karaca avlaması sebebiyle kendisine 'GARACALLI' denmesi ve bu kişinin buraya yerleşmesinden almaktadır.Köy yaklaşık 1500 nüfusla Sarıgöl'ün en kalabalık köyüdür.Fakat bu nüfus gelişmeyi de beraberinde getirmiş diyemeyiz.Tabii bu bunda köyün Sarıgöl'e 25 km uzaklıkta olmasının da rolü büyüktür.Karacaali köyünün kuzeydoğusunda Günyaka Köyü ve Dadağlı Köyü,doğusunda Kızılçukur Köyü,güneydoğusunda Alemşahlı ve Beyharmanı Köyleri ,kuzeybatı ve batı tarafındaki dağların ardında Alaşehir ve Kuyucak'ın Köyleri bulunur.Günyaka Köyü önceden bu köyün mahallesi iken ayrılarak köy olmuştur. Köy iki mahalleden oluşur. Bunlar köyün merkezi ile batı tarafındaki tepede bulunan Kıran mahallesidir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Karacaali köyünde tütün dikimi olan Nisan-Mayıs aylarından Eylül ayına kadar herkes tütün işiyle uğraşır.Sonbaharda Kestane ve Ceviz hasatı yapılır.Kış mevsimi boyunca iş olmadığından dolayı düğün,sünnet ,mevlitgibi etkinlikler yapılır.Kadınların gezmesi ve erkeklerin kahvehane tek etkinlikleridir fakat son 2 yılda köye internet kafe açılarak karacaalininde artık internet ağına bağlanmaasında büyük etki olmuştur:D

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa iline 164 km, Sarıgöl ilçesine 23 km uzaklıktadır. Denizli iline ise yaklaşık 80 km dir. Bu yüzden köyden genelde denizliye gidenler manisaya gidenlerden kat kat fazladır. EK BİLGİ; Köyde yalnızca köylülerin bildiği, ancak önemsemediği, keşfedilmeyi bekleyen dağlar arasında gizli, çok şaşırtıcı bir mağara vardır. Ağustos sıcağında mağara girişinden esen buz gibi rüzgar, mağaranın genişliği hakkında büyük bir ip ucu veriyor. İçeri girildiğinde üç kattan oluştuğunu gördüğünüz mağara birçok kollara ayrılıyor.Köylüler mağaraya aynı dağla isimli İNKAYA adını vermiş. Turizm bakanlığının ilgisini bekliyor. Eğer keşfedilirse belki de Türkiye'deki diğer mağaralarla kıyaslanabilecek büyüklükte olduğu görülecek.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ş== Nüfus ==

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1501
2000 1478
1997 1456

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün başlıca gelir kaynağı Tütündür.Hemen hemen her aile tütünle uğraşmaktadır.Köyün ortasından geçen dere boyu KESTANE,CEVİZ, KİRAZ ,ELMA ve ZEYTİN ağaçları mevcuttur.Son zamanlar tütüncülük azalmış olup, köy halkı meyvecilik ve ahır hayvancılığına yönelmiş olup, ekenomik yönden epey mesafe kaydetmiştir.ayrıca esnaf olarakta köyde son yıllarda büyük gelişme görülmüştür.bu sene içinde yer kirazı denemesi yapılmaktadır. Yer kirazı çalışması da yapılmaktadır. Ziraat Muhendısı Halil ÜLGER tarafndan 2010 yılında bu köyde çalışma yapılmıştır, çıiftçilerin de buyuk ılgısını gören yerkırazı tutune alternatıf urun olarak sunulmuş tur.

Egitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Egitim ve ögretim bakımından son yıllarda gelişme saglanmıştır yüksek miktarda lise ve üniversite mezunu çoguda okumakta olan öğrenciler vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. [[Sağlık ocağı yoktur sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köy içerisinde taşlama ve düzeltim çalışmaları yapılmıştır ayrıca köyde elektrik ,internet ve sabit telefon vardır.

                                                     HASAN TAŞDELEN

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]