Karacaali, Sarıgöl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karacaali
—  Mahalle  —
Manisa
Manisa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Manisa
İlçe Sarıgöl
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.478
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0236
İl plaka kodu
Posta kodu 45470
İnternet sitesi: [2]

Karacaali, Manisa ilinin Sarıgöl ilçesine bağlı bir mahalledir.

Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyümüzün Tarihine Ait Rivayetler Karacaali mahallesi Manısa'nın Sarıgöl ilçesinin 29 mahallesinden biridir.Mahallenin isminin nereden geldiği konusunda çeşitli rivayetler mevcuttur.En kuvvetli olanı 'ALİ' isminde birisinin buralarda avcılık yaparken karaca avlaması sebebiyle kendisine 'GARACALLI' denmesi ve bu kişinin buraya yerleşmesinden almaktadır.Köy yaklaşık 1500 nüfusla Sarıgöl'ün en kalabalık mahallesidir.Fakat bu nüfus gelişmeyi de beraberinde getirmiş diyemeyiz.Tabii bu bunda mahallenin Sarıgöl'e 25;km uzaklıkta olmasının da rolü büyüktür.Karacaali mahallesinin kuzeydoğusunda Günyaka Köyü ve Dadağlı Köyü,doğusunda Kızılçukur Köyü,güneydoğusunda Alemşahlı ve Beyharmanı Köyleri ,kuzeybatı ve batı tarafındaki dağların ardında Alaşehir ve Kuyucak'ın mahalleleri bulunur.Günyaka Köyü önceden bu mahallenin mahallesi iken ayrılarak köy olmuştur. Köy iki mahalleden oluşur.Bunlar mahallenin merkezi ile batı tarafındaki tepede bulunan Kıran mahallesidir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Karacaali mahallesinde tütün dikimi olan Nisan-Mayıs aylarından Eylül ayına kadar herkes tütün işiyle uğraşır.Sonbaharda Kestane ve Ceviz hasatı yapılır.Kış mevsimi boyunca iş olmadığından dolayı düğün,sünnet ,mevlitgibi etkinlikler yapılır.Kadınların gezmesi ve erkeklerin kahvehane tek etkinlikleridir fakat son 2 yılda köye internet kafe açılarak karacaalininde artık internet ağına bağlanmasında büyük etki olmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa iline 164 km, Sarıgöl ilçesine 23 km uzaklıktadır. Denizli iline ise yaklaşık 80 km dir. Bu yüzden mahalleden genelde Denizli'ye gidenler Manisa'ya gidenlerden kat kat fazladır.

Coğrafya Ayrıca[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede yalnızca köylülerin bildiği, ancak önemsemediği, keşfedilmeyi bekleyen dağlar arasında gizli, çok şaşırtıcı bir mağara vardır. Ağustos sıcağında mağara girişinden esen buz gibi rüzgar, mağaranın genişliği hakkında büyük bir ip ucu veriyor. İçeri girildiğinde üç kattan oluştuğunu gördüğünüz mağara birçok kollara ayrılıyor.Köylüler mağaraya aynı dağla isimli İNKAYA adını vermiş. Turizm bakanlığının ilgisini bekliyor. Eğer keşfedilirse belki de Türkiye'deki diğer mağaralarla kıyaslanabilecek büyüklükte olduğu görülecek.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1501
2000 1478
1997 1456

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallenin başlıca gelir kaynağı Tütündür.Hemen hemen her aile tütünle uğraşmaktadır.Mahallenin ortasından geçen dere boyu KESTANE,CEVİZ, KİRAZ ,ELMA ve ZEYTİN ağaçları mevcuttur.Son zamanlar tütüncülük azalmış olup, köy halkı meyvecilik ve ahır hayvancılığına yönelmiş olup, ekenomik yönden epey mesafe kaydetmiştir.ayrıca esnaf olarak da mahallede son yıllarda büyük gelişme görülmüştür.bu sene içinde yer kirazı denemesi yapılmaktadır. Yer kirazı çalışması da yapılmaktadır. Ziraat Muhendısı Halil ÜLGER tarafndan 2010 yılında bu mahallede çalışma yapılmıştır, çıiftçilerin de buyuk ılgısını gören yerkırazı tutune alternatıf urun olarak sunulmuş tur.

Egitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Egitim ve ögretim bakımından son yıllarda gelişme saglanmıştır yüksek miktarda lise ve üniversite mezunu çoguda okumakta olan öğrenciler vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. [[Sağlık ocağı yoktur sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köy içerisinde taşlama ve düzeltim çalışmaları yapılmıştır ayrıca mahallede elektrik ,internet ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]