Türk Harb-İş Sendikası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Türk Harb-İş Sendikası
HARB-IS.GIF
Kuruluş 1956
Tür Sendika
Merkez Türk Harb-İş Sendikası İnkılap Sokak No:20 Kızılay, Ankara

Türkiye Harb Sanayi ve Yardımcı İşkolları İşçileri Sendikası kısaca Türk Harb-İş Sendikası savunma sanayi ve TSK'nın bazı sınıflarında görev yapan işçileri temsil eden bir işçi sendikasıdır. Genel Merkezi Ankara'da olan sendikanın Genel Başkanı Bayram Bozal'dır. Yaklaşık 26.000 üyesi bulunmaktadır.[1] Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Uluslararası Kamu Çalışanları Federasyonu (PSI) ve Avrupa Kamu Çalışanları Federasyonu (EPSU) üyesidir.

1956'de İstanbul Milli Müdafaa Vekaleti İşçileri Sendikası, Kayseri Askeri İşyerleri Sendikası, Afyon İstihkam Ana Tamir Fabrikası İş Makinaları İşçileri Sendikası ve Eskişehir Hava Sanayi İşçileri Sendikası bir araya gelerek Türkiye Harb Sanayi ve Yardımcı İşkolları İşçi Sendikaları Federasyonu’nu kurmuşlardır. 20 Temmuz 1970'te Türkiye Harb Sanayi ve Yardımcı İşkolları İşçi Sendikaları Federasyonu feshedilerek Türkiye Harb Sanayii ve Yardımcı İşkolları Sendikası 'na dönüştürülmüştür.

Adana, Afyon, Ankara, Ankara 1 No'lu, Balıkesir, Bor, Çorlu, Diyarbakır, Elâzığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gelibolu, İskenderun, İstanbul, İstanbul Anadolu Yakası, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Sakarya ve Sivas şubeleri bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]