Syobon Action

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Syobon Action
Syobon Action ana ekranı.png
Syobon Action oyununun ana ekranı
Geliştirici(ler) ちく(Chiku)
Platform(lar) Microsoft Windows
Çıkış tarih(ler)i Aralık 2007
Tür(ler)i Aksiyon-Macera
Biçim(ler) Tek oyunculu
Giriş Klavye

Syobon Action (しょぼんのアクション, Shobon no Akushon, Cat Mario olarak da bilinir) Aralık 2007'de yayımlanmış 2B Japon yapımı bağımsız, ücretsiz bir platform video oyunudur. Oyunun bölümleri, hayal kırıklığı yaratmak için tasarlanmıştır. Ayrıca masum gözüken nesneler karakteri öldürmektedir. Oyun Super Mario Bros.'a benzer ve parodisidir.

Oynayış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu kediye benzer bir karakteri kontrol eder. Oyunun bölümleri yandan kaydırmalıdır ve Super Mario Bros. bölümlerine ve platformlarına benzer.[1] Oyunda 4 bölüm vardır.(Çevrimiçi sürümünde 6) Tuzaklar ve Tuzaklı bilmeceler oyuncuyu kandırmak için tasarlanmıştır. Örnek olarak, normal gözüken platformlar aşağıya düşürür, platformlara dokunulduğunda içinden çiviler çıkar, düşmanlar karakterin üstünden doğar, çevre nesneleri öldürür ve Mario tarzındaki bayrak direkleri oyuncuyu 2 farklı biçimde öldürür.

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Syobon Action, Chiku (ちく, chiku) tarafından geliştirilmiştir. Oyunun ilk bölümü 3 günde tamamlanmıştır(geliştiricinin okuldaki kültür festivali için). Ve diğer 3 bölümü festivaldan sonraki 2 haftada bitirmiştir. Oyun ağırlıklı olarak bir Japon Flash oyunu olan The Life-Ending Adventure ya da The Big Adventure of Owata's Life (人生オワタの大冒険, Jinsei Owata no Daibōken)'den esinlenilmiştir.[2] Oyundaki tüm müzik MIDI formatındadır ve diğer oyunlardan alınmıştır. Bunlar: Cheetahmen (yeryüzü), Spelunker (yeraltı), Ghosts 'n Goblins (kale) ve Puyo Puyo (kapanış). Ama gayriresmi sürümlerde, tüm bölümlerin müziği Super Mario Bros. 3.'ten alınmıştır.

Portlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun açık kaynaklı sürümü, Open Syobon Action adıyla sunulmuştur.[3]

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Syobon Action genel olarak olumlu tepkiler aldı ama çoğu zaman sinir bozucu ve zor bir oyun olduğuna değindiler.[1][4][5][6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]