Suzong (Tang)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Suzong
Çin imparatoru
Hüküm süresi12 Ağustos MS 756-16 Mayıs MS 762
Önce gelenXuanzong
Sonra gelenDaizong
DoğumMS 711
Ölüm16 Mayıs MS 762
HanedanTang Hanedanı

Suzong (Çince: 唐肅宗; pinyin: Táng Sùzōng; MS 711-16 Mayıs MS 716) veya asıl adıyla Li Heng (李亨), Çin'de Tang Hanedanı'nın sekizinci imparatorudur. Saltanatı MS 756'dan MS 762 yılında ölümüne kadar sürmüştür.

Suzong, MS 756'da An Luşan İsyanı sırasında babası Xuanzong'un Siçuan'a kaçmasından sonra tahta çıktı. İmparator Suzong'un saltanatının çoğu, oğlu İmparator Daizong'un saltanatı sırasında MS 763'te bastırılan isyanı bastırmak için harcandı.

İmparator Suzong'un saltanatı sırasında, hadımların üst düzey yetkililer olma geleneği, Li Fuguo'nun imparatorluk muhafızlarının komutanı olması ve İmparator Suzong'un saltanatı yakınında neredeyse mutlak güce sahip olmasıyla başladı. Li Fuguo, İmparator Suzong'un saltanatının başlangıcında ve bir güç ittifakında, İmparator Suzong'un karısı İmparatoriçe Zhang ile müttefik ve arkadaştı, ikisi de sarayı kendilerine karşı herhangi bir muhalefetten temizledi, ancak İmparator Suzong'un saltanatının sonunda, ikisi de birbirlerine düşman oldu. MS 762 yılında, İmparator Suzong ağır hastayken, Li Fuguo, bir güç mücadelesinde İmparatoriçe Zhang'ı öldürdü ve bundan kısa bir süre sonra, İmparator Suzong miyokard enfarktüsünden öldü. Fuguo, ancak iktidarda hadım geleneği başlamıştı. Suzong'un 16 Mayıs'taki ölümü, babası İmparator Xuanzong'un ölümünden sadece 13 gün sonra gerçekleşti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Suzong (Tang)
Resmî unvanlar
Önce gelen:
Xuanzong
Çin imparatoru
MS 756-762
Sonra gelen:
Daizong