Suzdal Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Suzdal Muharebesi 7 Temmuz 1445 tarihinde gerçekleşen savaş.

Kazan Hanlığı 1444 yılının güzünde Uluğ Muhammed Han, Nijni Novgorod'a varmış ve kışı geçirmek için burada konaklamıştı. Sonraki yılda Uluğ Muhammed Han'ın Murrum şehrine girmesinde endişelenen Knez Vasily II, ordusunu Moskovadan çıkarsa da askerler arasındaki salgın sebebiyle tekrar Moskovaya döndü. Bu seferde Uluğ Muhammed Han'ın yanında oğulları Kasım, Yakup ve Mahmudek de bulunuyordu.

Kazan Hanı Moskova'yı üç yerden kuşatmak amacıyla askerlerini üçe ayırmıştı. Bir kısım askerleri Murrum'a bir kısmı Garoxovets şehrine ve kendisi de Nijni-Novgorod'a gitmişti. Uluğ Muhammed, yaz başında oğulları Mahmudek ve Yakub’u Moskova üzerine yolladı.[1] Orduda az kişi bulunduğunda Kazan Hanı yolda yer alan Çerkezleri de ordusuna katmıstı. Kazan ordusunun nihai hedefi Vladimir-Suzdal Knezleriydi ve Knez Vasili de bunun farkında olduğundan ve bu knezliği elde tutmak amacıyle Udel Knezlerine ve Türk-Tatar Hanzadesi olan Birdibad’a haber göndererek ona katılmalarını istedi. Udel Knezleri ve Birdibad, knez'e olumlu haber gönderince knez, 29 Haziranda Yuryev şehrine 6 Temmuzda da Suzdal Knezliğine vardı. Vasili, burada Mojaysk Knezi İvan, Vereya Knezi Mihail ve Serpuhov Knezi Vasiliy Yaroslaviç [2] ile buluştu.

Aynı gece Kamenka Irmağındaki Tatar ordusu 2500 nefer iken Rus ordusu ise 1000 nefer idi.[3] Dindar bir knez olan Vasily II, savaş öncesinde savaşı kazanmak için Tanrı'ya dua etmişti. Rus ordusu daha iyi konumda olduğundan Tatar Ordusu, saldırıp geri çekilme taktiğini uyguladı. Kazan ordusunun geri çekilmesini fırsat bilen Knez Vasily II, karşı saldırıya geçtiyse de bu bir aldatmaca idi. Çünkü, Uluğ Muhammed liderliğindeki Kazan Hanlığı ordusu 7 Temmuz günü Spaso-Evlimiyeva Manastırı yakınında ani bir saldırı ile Rus ordusu üzerine saldırdı. Bu saldırı neticesinde Knez Vasily dahil birçok boyar ve asker esir alındı.

Murrum ve Nijni Novgorod şehirlerinin alınması ile birlikte Birdibad ve Dmitri Şemyaka'nın Knezliğe yardım etmemesi Knez Vasiliyi zor durumda bırakmış ve ordunun gücü çok azalmıştı. Rus ordusundaki disiplinsizlik te savaşın Rusya aleyhinde bitmesinde büyük etken olmuştur. Savaş sonucunda yapılan antlaşmanın içeriği;

  • II. Vasily, kurtulmak için 200 bin ruble verecekti.
  • Rus şehirlerinde vergi Kazanlı memurlar tarafından toplanacaktı.
  • Türk-Tatar soylularından bazılarına, Rus şehirlerinin gelir kaynaklarından hisseler verildi.
  • Oka Irmağı yakınındaki “Meşçerskiy Gorodok” şehri, hanın oğlu Kasım’a verilecekti. Böylece Kasım Hanlığının temelleri atılmıştı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hadi Atlasi, Kazan Hanlığı, Kazan, 1914, s. 45
  2. ^ Serkan Acar,Kazan Hanlığı- Moskova Knezliği Siyasi İlişkileri, Ankara 2013 s. 97
  3. ^ Hadi Atlasi, a.g.e. s. 46